mai 19, 2024

Recordurile sunt doborâte în 9 ISTRIA 100 de către UTMB!

10 aprilie 2022 – A noua ediție a Istria 100 by UTMB® a depășit toate așteptările!

Peste 1.000 de alergători din întreaga lume s-au adunat la Umag în acest weekend. Caracteristica specială din acest an a inclus cel mai mare număr de alergători de elită până în prezent, ceea ce a dus la o creștere masivă a ambiției și a competitivității la toate cursele de la 168 km la 40 km.

„Ne așteptam la o cursă plină de acțiune, dar am fost și surprinși de cât de bine au fost toți alergătorii dispuși să doboare recordurile anunțate. Medalii de aur au apărut la aproape toate lungimile după mai puțin de jumătate de cursă, dar luptă pentru locurile secunde și trei. până la sfârșitul cursei a fost incredibil de incert. ’”, a declarat Allen Baleska, Istra 100 by UTMB® Race Director.

Robert Hagnall, un alergător de elită originar din România, a început cu oarecare ezitare Cursa Roșie de 168 km de la Labin. Le-a permis colegilor săi alergători să mențină ritmul în ritmul lor până la Blomin Harbour. Completați cu înțelepciune secțiunea Mošćenička Draga. Ieșind din zona de control, a preluat conducerea, pe care a crescut-o doar până la finalul cursei, terminând în 18 ore 26 minute și 47 secunde pentru a stabili recordul declarat pentru noua pistă. Diferența dintre el și italianul pe locul doi, Roberto Mastroto, a fost de peste o oră! Aleš Sedlak, locul trei, a fost și el la 40 de minute în spatele lui Mastrotto. Un minut mai târziu, pe linia de sosire a intrat sprinterul nepalez Sang Sherpa, care a încetinit la Trsnick și a pierdut un avantaj față de ceilalți.

READ  Cu forțele ruse care se profilează, CEO-ul ucrainean de cricket speră că pacea va reveni în curând

Petar Lubeck

„Curatorii cu experiență vor înțelege foarte bine ce înseamnă că Hybrid a alergat cursa cu o viteză medie de 9,13 km/h și când spunem că cursa a fost foarte dinamică!” A adăugat Marko Gregurić, CEO al Istria 100 by UTMB®.

În plus, suntem deosebit de mândri de alergătorii care ni s-au alăturat în cursă. Spaniolul Ragna Debats, elvețiana Luzia Boller și slovena Barbara Julic conduc scena super-trail. Spaniola Ragna a câștigat primul loc la categoria feminină și al cincilea la general. Elvețiana Louisa a câștigat locul doi la categoria feminină și locul șase la general. Aceste rezultate uimitoare confirmă un viitor minunat pentru femeile din acest sport! „

Cursa mai scurtă de 128 km a lui BLUE a fost dictată de olandezul Peter van der Zon, care a urcat pista în 13 ore, 34 de minute și 54 de secunde. El a fost succedat de canadianul Galen Reynolds, iar al treilea de slovacul Thomas Bursen. Unguroaica Ildiko Wermescher a terminat cursa înaintea tuturor femeilor în 18 ore, 49 de minute și 48 de secunde. Deși aceasta era prima lor vizită în Istria, toată lumea își anunțase deja revenirea la sport și turism.

Faimoșii alergători slovaci Martin Halas și portughezul Helio Fomo au participat la cursa verde de 68 km. Martin a terminat cursa în 5 ore 33 minute și 21 secunde, iar Fomo în 6 minute mai mult. Până la final, Halasz și Fumo și-au petrecut cursa înțelegând și creând strategii pentru a câștiga primul loc, în timp ce olandezul Huub Van Noorden a profitat de ocazie pentru a crește viteza. Vesela și zâmbitoarea letonă Anete Švilpe a terminat cursa în 6 ore 34 minute și 26 secunde. A fost urmată de naționala letonă Erita Bukit pe locul doi și de elvețiana Corina Sommer pe locul trei.

READ  Scoția vs România Live Stream: Rugby World Cup 2023 - Comentariu radio în direct, actualizări de scor și transcrieri din grupa B - Streaming live

Marco Kadeja

În cursa galbenă de 40 km, elvețianul Kevin Vermeulen a alergat până la linia de sosire în 2 ore 50 de minute și 25 de secunde. El a fost urmat de italieni, Gianluca Giano pe locul doi și Michel Meridio pe locul trei. Croata Irina Smofer a câștigat cursa feminină cu un timp de 3 ore 58 minute și 28 de secunde. Pe locul doi i-a revenit macedoneanca Elena Rtoska, iar pe locul trei romanca Cristina Cecan.

Pe 20 km ALB cu motor HEP, francezul Demien Humbert a alergat în 1 oră, 15 minute și 49 de secunde. Pe locul doi i-a revenit croatul Marko Horvat, iar pe locul trei a revenit slovenului Miha Romic. La categoria feminină, italianca Alicia Minnil a fost la început, pe locul doi neamțoaica Sandra Banerenberg, iar pe locul trei croata Martina Kordic.

În funcție de lungimea pistei pe care au ales-o, concurenții și-au început cursele selectate din Labin (168 km), Louvran (128 km), Pozette (68 km) și Motovun (40 km). Toți concurenții au trecut linia de sosire la Umag.

Duminica a fost rezervată pentru o cursă mai scurtă, dar mai dinamică, alimentată de HEP, care a început la Grožnjan și a alergat pe 20 km.

Orașul Umag, Consiliul de Turism Umag, HEP, Ina Croația, sponsorii UTMB® World Series Hoka, Dacia, Wahoo și alți parteneri și sponsori au recunoscut potențialul și impactul UTMB® Istria 100 în dezvoltarea sportului, turismului și servicii conexe în Istria și Croația.

Cea mai puternică cursă internațională tradițională de trail din Istria a făcut parte din podiumul de trail UTMB® World Series. Scopul platformei World Series Trail este de a oferi cicliștilor acces exclusiv la cel mai bun sport de trail și, de asemenea, la finala World Series, UTMB® Mont-Blanc. Seria Mondială UTMB® constă din 30 de curse internaționale pe pistă. Istria 100 de la UTMB® face acum parte din această comunitate selectă.