mai 19, 2024

România uimește Turcia la Eurovolei masculin 2023

JERUSALEM: Naționala României a câștigat șoc cu 3-2 în fața Turciei, campioana europeană de Aur, la Campionatul European de volei masculin din 2023.

A fost a doua înfrângere a Turciei în două meciuri. România, în schimb, a câștigat pentru prima dată după două înfrângeri în grupa D, formată din șase echipe, pe Shlomo Group Arena din Tel Aviv-Yafo, Israel, a informat Xinhua.

România a luat primul set cu 25-22 grație vârfurilor lui Marian Bala, apoi punctele de blocare ale lui Petirhan Bulbul au ajutat echipa turcă să riposteze în setul doi 25-18.

Elanul a revenit României, care a câștigat setul trei cu 25-21, Alexandru Rada jucând un rol cheie, dar Mirza Lakumtzija i-a adunat pe turci de la 19-15 în jos pentru a lua setul al patrulea cu 25-23.

În setul decisiv, Radha și Bala au fost la cel mai bun punct pe drum spre 17-15, Radha producând vârful victoriei.

Ratta a condus România cu 29 de puncte, în timp ce Bala a adăugat 19 puncte.

Mai târziu, în cursul serii, Grecia și-a asigurat prima victorie în grupă împotriva Portugaliei cu 22-25, 19-25, 25-20, 25-16, 15-12.

Performanțele de atac ale lui Alexandre Ferreira și Jose Pinto au ajutat Portugalia să ia primele două seturi, dar Grecia a revenit, în mare măsură de neoprit de Dimitrios Mouchlias, care a marcat 28 de puncte.

Giorgos Petraeus a adăugat 17 puncte pentru Grecia, inclusiv șapte. Cele 22 de puncte ale lui Ferreira nu au fost suficiente pentru Portugalia.

Campioana olimpică a Franței și gazda Israelului, singurele echipe neînvinse din Grupa D, se întâlnesc sâmbătă, în timp ce Turcia se joacă cu Grecia.

READ  Autorizația de construcție rezidențială H1 a României crește cu 36,8% a / a

Celelalte trei grupe se joacă în Italia, Bulgaria și Macedonia de Nord. Primele patru echipe din fiecare grupă vor trece în optimile de finală din Italia și Bulgaria.