S-a desfăşurat în weekend una dintre cele mai importante competiţii de şah pentru copii, organizate în acest an la Tulcea: „Cupa Dobrogei”, dedicată măreţului eveniment care, astăzi, este „Ziua Dobrogei”. Gazdă a întrecerii sportive a fost Colegiul Economic „Delta Dunării”, organizator, Clubul „Logic Delta”, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret. Au concurat peste 120 de sportivi, legitimaţi la cluburi de şah din Constanţa, Brăila, Galaţi, Slobozia, Buzău, Bucureşti şi Tulcea într-o competiţie omologată de Federaţia Internaţională de Şah (F.I.D.E.). „Cupa Dobrogei” a cuprins 4 turnee: Turneul A (copii sub 14 ani), Turneul B (copii sub 10 ani), Turneul C (copii sub 8 ani) şi Turneul D (copii sub 11 ani, debutanţi) şi s-a desfăşurat pe parcursul a 6 runde, în sistem elveţian.

Clasamentul final, pe turnee, arată astfel:

Turneul A

U 14: Locul I – Vlad Constandache (Smart Galaţi), Locul II – Cristi Coca (Smart Galaţi), Locul III – Ionuţ Dobrin (Smart Galaţi). Locul I-fete – Andreea Zina Plîngu (Logic Delta).

U 12: Locul I – Teodor Voicu (SCM Buzău), Locul II – Teodor Nedelcu (SCM Buzău), Locul III – Florin Mihai (Smart Galaţi). Locul I-fete – Diana Moisi (Diana Galaţi).

Turneul B

Locul I – Sebastian Taran (Smart Galaţi), Locul II – Alexandru Crăiţă (Şah Club Galaţi), Locul III – Andrei Tănase (Logic Delta). Locul I-fete – Maria Pufleni (Logic Delta), Locul II-fete – Bianca Alina Boureanu (Micul Prinţ Brăila), Locul III-fete – Miruna Mocanu (Logic Delta).

Turneul C.

Locul I – Andrei Bujor (Satori Art Slobozia), Locul II – Alexandru Sababei (Smart Galaţi), locul III – Mihai Savin (Genius Galaţi). Locul I-fete – Alexia Ciobanu (Smart Galaţi), Locul II-fete- Maria Preda (Diana Galaţi), Locul III -fete – Izabela Mardare (Logic Delta).

Turneul D

U 11: Locul I – Albert Carp (Genius Galaţi), Locul II – Darius Munteanu (Logic Delta), Locul III – Constantin Ioniţă (Logic Delta). Locul I-fete – Daria Nicolae (Satori Art Slobozia).

U 9: Locul I – Ştefan Patriche (Genius Galaţi), Locul II – Matei Jenaru (Logic Delta), Locul III – David Iacobencu (Logic Delta). Locul I-fete – Iustinia Puşcatu (Logic Delta).

U 7: Locul I – Sebastian Ardeleanu (Logic Delta), Locul II – Randi Gales (Genius Galaţi), Locul III – David Guriencu (Logic Delta). Locul I-fete – Alexia Botez (Genius Galaţi).

Clubul tulcean „Logic Delta” a participat cu 40 de sportivi la toate categoriile de vârstă, reuşind să câştige 4 medalii de aur, 2 medalii de argint şi 6 medalii de bronz, cei mai bine clasaţi fiind copiii din categoria de vârstă sub 10 ani.

Competiţia „Cupa Dobrogei” este inclusă în programul de pregătire în vederea participării la Campionatul Naţional de Şah pentru Copii şi Juniori din 2018.

„Cupa Dobrogei”, care s-a desfăşurat la Tulcea, a fost posibilă şi datorită unui sponsor din Constanţa, „Blue Bike Development”, cel care a susţinut financiar premiile copiilor câştigători.