Competiţia organizată în premieră de Federaţia Română de Fotbal, Turneul Speranţelor, ar fi trebuit să îşi consume o nouă etapă la sfârşitul săptămânii trecute, însă din cele trei jocuri programate s-a disputat doar unul. Astfel, la Galaţi, selecţionata locală a câştigat cu scorul de 2-1 meciul derby cu Constanţa. La Tulcea ar fi trebuit să se joace meciul dintre selecţionata judeţului Tulcea şi cea a judeţului Buzău iar la Brăila, meciul dintre selecţionatele din Brăila şi Vrancea. Terenurile impracticabile au amânat aceste meciuri care au un specific aparte şi anume că se joacă pe parcursul a trei şi nu două reprize.

Modul de alcătuire al lotului pentru fiecare meci din etapa interjudeţeană este următorul: 2 portari, 3 fundaşi centrali, 3 fundaşi laterali (din care unul să poată juca atât pe partea dreaptă, cât şi în partea stângă), 3 mijlocaşi centrali, 3 mijlocaşi laterali (din care unul să poată juca atât pe partea dreaptă, cât şi în partea stângă), 3 atacanţi. Partida de 90 de minute este împărțită în 3 reprize de câte 30 de minute, cu pauze de 5 minute – fiecare lot fiind structurat în 3 grupuri (A, B, C) pentru a asigura minute de joc egale pentru fiecare din cei 17 jucători de pe raportul de joc.

„Rezultatele nu sunt importante în aceste meciuri, de aceea poate nici nu se comunică rezultatele Federaţiei Române de Fotbal. Aşa cum prevede regulamentul competiţiei, după fiecare meci disputat, selecţionerul echipei gazdă întocmeşte un raport cu jucători evidenţiaţi şi îl transmite mai departe selecţionerului echipei naţionale Under 14. Prin urmare, nu scorul unui joc este important, iar acest lucru trebuie subliniat, cât mai ales acei jucători care fac diferenţa într-un meci şi care ar putea fi selecţionaţi să reprezinte România în meciurile interţări”, a declarat Emil Nanu, selecţionerul echipei judeţului Tulcea.

Chiar dacă mai suferă modificări de la meci la meci, lotul judeţului Tulcea pentru acest Turneu al Speranţelor are următoarea componenţă: Pestrițu Alexandru şi Pavel Bogdan de la Razim Jurilovca, Bălan Mihai de la Progresul Isaccea, Berechet Gabriel de la Noua Generație Măcin, Paraschiv Angelin de la Partizan Luncavița, Panica Ionuț de la Delta Dobrogea, Babaianu Marius şi Heroiu Robert de la Sarica Niculiţel, Dumitru Costin, Sebastian Adelin, Usatencu Robert, Jitaru Robert, Pelivan Ionuț, Țițu George, Țițu Nicolas şi Ghencea Cosmin de la Delta Aegyssus, Ciobotaru Adrian de la CSŞ Tulcea şi Felea Valentin de la Pescăruşul Sarichioi.