Sâmbătă, de la ora 10.00, Sala Polivalentă din municipiu a fost gazda unei competiţii ce devine una de tradiţie pentru micii fotbalişti chiar dacă este dedicată în special mamelor micilor fotbalişti: Cupa 8 Martie sau Cupa Mamei Micului Fotbalist.

Anul acesta, în organizarea Asociaţiei Judeţene de Fotbal Tulcea în parteneriat cu Direcţia Judeţeană de Sport şi Consiliul Judeţean Tulcea au fost invitate să participe în competiţie şase echipe, repartizate în câte două serii de câte trei echipe.

Vârsta fotbaliştilor a fost stabilită la sub 10 ani, născuţi în anul 2007 şi mai mici aşa că se poate spune că a fost şi o bună testare pentru această categorie de vârstă ce are, din păcate, doar competiţii oficiale în toamna fiecărui an, respectiv Memorialele Gheorghe Ola şi Gheorghe Ene.

Victoria Delta Tulcea, cea mai în formă echipă a momentului

Cea mai în formă echipă a momentului la această categorie de vârstă care a şi reprezentat judeţul în competiţia interjudeţeană, Victoria Delta Tulcea nu a avut nicio problemă să se impună în grupa A, după o victorie în finala cu Şcolarii Frecăţei, scor 5-3 după 4-1 la pauză. În seria B, finala a fost mult mai echilibrată: Delta Dobrogea şi Zimbrul Tulcea au câştigat cu acelaşi scor meciurile cu Delta Stars Tulcea (6-1) şi, prin urmare, meciul dintre Delta Dobrogea şi Zimbrul Tulcea nu avea cum să se încheie la egalitate.

Contrar jocului, după ce s-au jucat circa 10 minute doar în faţa porţii celor de la Delta Dobrogea, echipa antrenată de fostul divizionar A, Cosmin Mărginean, a primit gol pe contraatac, la o fază în care adversarii au trecut pentru prima dată de jumătatea terenului. În partea a doua a jocului echilibrul a fost restabilit la capătul unui asediu la poarta celor de la Delta Dobrogea şi când se părea că meciul se va decide la lovituri de la 7 metri, cu două minute înainte de fluierul final Delta Dobrogea a marcat golul care i-a adus cupa în serie după o victorie cu scorul de 2-1.

Delta Dobrogea Tulcea – Zimbrul Tulcea 2-1

Pentru toţi micii fotbalişti participanţi la această competiţie organizată pe parchetul Sălii Polivalente, Asociaţia Judeţeană de Fotbal Tulcea a oferit pe lângă dulciuri şi sucuri, diplome, medalii precum şi trofee pentru cei mai buni jucători ai campioanelor.

De la Victoria Delta Tulcea cel mai bun fotbalist al turneului a fost desemnat Rareş Cernamoriţ, în timp ce de la Delta Dobrogea Tulcea, pentru determinarea cu care a jucat în finală, diploma a fost oferită fotbalistului Mircea Cioară.