Populara competiţie de fotbal în sală Cupa Municipiului, organizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Tulcea în parteneriat cu Direcţia de Sport şi Consiliul Judeţean, şi-a consumat duminică după-amiază ultimul act, respectiv finalele. În finala mică, Metalurg, locul 1 la finalul sezonului, şi ISU Delta, locul 3, şi-au disputat medaliile de bronz ale acestei competiţii de fotbal în sală şi, conform aşteptărilor, cei de la Metalurg s-au impus în acest meci cu goluri multe. Fără Lucian Căpută, accidentat în ultimul meci al sezonului regulat, pompierii de la ISU Delta, n-au avut soluţii prea multe la finalizare şi i-au rotit în avanposturi pe Botezatu, Voicu sau Popa. Cu mai puţin succes decât cei trei C de la Metalurg, Coman, Ciupercă şi Cosma. 4-2 la pauză pentru Metalurg, diferenţă ce s-a păstrat şi la sfârşitul jocului, încheiat cu scorul de 7-5.

Festivitatea de premiere a fost oficiată de preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Tulcea, Petre Badea, înaintea marii finale a Cupei Municipiului dintre All Stars şi Viitorul, echipele care au propus pentru această finală următorii jucători: Gheţău, C. Mişilăricu, Ispas, Hristodorof, Panait, Niţor pentru All Stars, respectiv Caciuc, Tomescu, Tudorache, Plugaru, Zugravu, Dragu pentru Viitorul.

Fără Coconaşu, absent nemotivat, Viitorul a început destul de timid prima repriză pentru că rolul de coordonator i-a revenit lui „Marinică” Plugaru, obişnuit să fie arma secretă de pe extremă. Chiar şi aşa, Gheţău de la All Stars a fost portarul care a avut mai mult de muncă în prima repriză şi a primit şi un gol la o fază care nu anunţa mai nimic de la Dragu.

De la All Stars doar Panait s-a remarcat în prima repriză, dar fără să pună cu adevărat probleme portarului de la Viitorul, mult mai ocupat în partea a doua a jocului atunci când Niţor a reuşit egalarea. Şi cum o finală atât de frumoasă a Cupei Muncipiului Tulcea avea nevoie şi de puţine condimente, pentru departajarea celor două echipe care au terminat la egalitate, 1-1, timpul regulamentar de joc, s-au mai jucat două reprize de câte 5 minute. Acelaşi Claudiu Dragu, eroul finalei, a marcat în aceste prelungiri golul victoriei iar Viitorul şi-a adjudecat trofeul înmânat de viceprimarul Andaluzia Luca, precum şi medaliile

de aur oferite de Liviu Urlih şi Petre Badea, conducătorii sportului şi respectiv fotbalului din judeţul Tulcea.

Pe lângă trofeul adjudecat pentru golurile din finală de Claudiu Dragu, diplome şi trofee au mai primit şi alţi doi jucători de la Viitorul: „Marinică” Plugaru, cel mai bun fotbalist şi Mihai Caciuc, cel mai bun portar.