Cea de-a doua ediţie a competiției de șah rapid intitulată „Cupa Primăverii” a purtat anul acesta şi numele sponsorului Carniprod Tulcea, care susţine de mai multă vreme clubul sportiv de şah Logic Delta, iniţiatorul competiţiei şahiste.

Desfăşurată pe parcursul a 7 runde, în sistem elvețian, cu timp de gândire 15 min + 10 sec / mutare / jucător, „Cupa Primăverii Carniprod” a adus la tablă, la tabla de şah, 53 de copii cu vârsta sub 12 ani, unii dintre ei legitimaţi la cluburi din Galați şi Brăila.

„La fiecare categorie de vârstă sportivii au fost recompensați pentru efortul lor cu medalii, cupe și diplome, iar din partea generosului sponsor au primit şi produse din carne de la S.C. Carniprod Tulcea. Premiile au fost înmânate câştigătorilor de către doamna Elena Fidatov, director adjunct al D.J.S.T. Tulcea, instituţie parteneră în organizarea acestei competiţii.

Cât priveşte rezultatele, sunt foarte mulţumit de prestaţia tuturor copiilor de la ACS Logic Delta care au participat la această competiţie și îi felicit pentru că au reprezentat cu cinste atât clubul cât și județul Tulcea”, a declarat Marius Sarighioleanu, preşedintele clubului sportiv de şah Logic Delta şi iniţiatorul competiţiei şahiste.

Rezultate tehnice:

Under 12

Locul I – Nedelcu Teodor Cosmin – Club de Șah Orizont 64 Brăila

Locul II – Crăiţa Alexandru – Ştefan – Șah Club Galaţi

Locul III – Tănase Andrei – A.C.S. Logic Delta

Locul I fete – Pufleni Maria – A.C.S. Logic Delta

Locul II fete – Boureanu Bianca – Alina – Şah Club Galaţi

Locul III fete – Ticofschi Maria – A.C.S. Logic Delta

Under 10

Locul I – Grigore Matei – Club de Șah Orizont 64 Brăila

Locul II – Munteanu Darius – Adrian – A.C.S. Logic Delta

Locul III – Gafar Timur – A.C.S. Logic Delta

Locul I fete – Mocanu Miruna – A.C.S. Logic Delta

Locul II fete – Borisov Sofia – A.C.S. Logic Delta

Under 8

Locul I – Radu Mihai Alexandru – Club de Șah Orizont 64 Brăila

Locul II – Mardare Adelina – Izabela – A.C.S. Logic Delta

Locul III – Furfurica Alexandru – Club de Șah Orizont 64 Brăila

Locul I fete – Coman Ioana Isabella – A.C.S. Logic Delta

Locul II fete – Crăiţa Miruna Gabriela– Şah Club Galaţi

Locul III fete – Borisov Maria – A.C.S. Logic Delta

Under 6

Locul I – Guriencu Gabriel Alexandru – A.C.S. Logic Delta

Locul II – Mardare Tudor-Vlad – A.C.S. Logic Delta

Locul III – Safca Luca – A.C.S. Logic Delta

Felicitări tuturor copiilor!