La sfârşitul săptămânii trecute, la Botoşani, echipa locală de volei speranţe, campioana din urmă cu două ediţii de la minivolei, CSŞ Botoşani, şi-a adjudecat un nou titlu naţional şi, culmea, pe un podium aproape similar ca în 2016. Atunci echipa din Botoşani, în mare parte în aceeaşi formulă de acum, primea medaliile de aur, Dinamo pe cele de argint, iar bronzul mergea către …tulcenii de la CVM Tomis Constanţa, pregătiţi de Constantin Burungiu. Acum, la Botoşani, istoria s-a repetat… deşi poate CSŞ Tulcea merita să joace finala!

De la tragerea la sorţi, cele mai bune două echipe CSŞ Botoşani şi Dinamo Bucureşti au fost repartizate în aceeaşi serie, în timp ce CSŞ Tulcea a prins seria mai accesibilă cu CSŞ Bacău, CSŞ Blaj şi Titanii Bucureşti.

Tulcenii au câştigat, fireşte, toate cele trei meciuri din grupă, 3-1 cu CSŞ Bacău şi cu CSŞ Blaj şi 3-2 cu Titanii Bucureşti, în timp ce meciul care a decis prima clasată din cealaltă serie, meciul dintre CSŞ Botoşani şi Dinamo Bucureşti a fost adjudecat cu 3-0 de gazde.

În semifinale s-au jucat meciurile CSŞ Botoşani – CSŞ Blaj, încheiat logic cu 3-0 pentru favorita la titlu şi CSŞ Tulcea – Dinamo Bucureşti, practic o rejucare a finalei din turneul semifinal de la Tulcea, atunci când CSŞ Tulcea se impunea cu 3-2 la capătul unuia dintre cele mai frumase meciuri jucate în Sala Polivalentă de la dispariţia echipei de volei Deltacons Tulcea.

Meciul cu Dinamo a fost, ca şi la Tulcea, foarte viu disputat, iar primul set a fost decis în prelungiri, cu scorul de 27-25 pentru Dinamo. Şi al doilea set a fost foarte disputat, jucat de la egal la egal, numai că tot bucureştenii s-au impus la final cu 25-20. Cu două seturi pierdute la limită, primul poate chiar puţin nemeritat, elevii antrenorului Constantin Burungiu, au cedat şi setul trei fără prea multă rezistenţă, cu 25-10 pentru Dinamo care a obţinut calificarea în finala cu CSŞ Botoşani, pierdută a doua zi cu 3-0, astfel încât CSŞ Botoşani a obţinut iar aurul în timp ce Dinamo doar argintul.

În meciul pentru medaliile de bronz s-a rejucat practic meciul din grupă între CSŞ Tulcea şi CSŞ Blaj iar de această dată tulcenii chiar nu au mai cedat nimic, scorul final fiind 3-0 (26-24, 25-17, 25-15).

Apogeul voleiului tulcean, la toate categoriile

Dacă Tulcea ne obişnuia pe vremea reputatului antrenor Iulian Rădulescu să joace şi să câştige finalele pentru titlu la juniori, cadeţi şi câteodată la speranţe să prindă turneele finale, de această dată, în anul de graţie 2018, CSŞ Tulcea se poate spune că a atins apogeul pe toate categoriile de vârstă.

„Nu cred că a fost an în istoria recentă a voleiului tulcean când CSŞ Tulcea să aibă echipe calificate la toate cele patru categorii de vârstă, adică minivolei, speranţe, cadeţi şi juniori. Avem argint la minivolei, bronz la speranţe, mai avem şanse la cadeţi şi la juniori să aducem medalii, de ce nu? Faptul că suntem în cele patru turnee finale spune multe despre continuitatea acestui sport la Tulcea şi lasă perspective pentru alte medalii în următorii patru-cinci ani”, a declarat Constantin Burungiu, antrenorul echipelor de volei masculin de la CSŞ Tulcea, secondat de Valentin Nichifor şi, mai nou, de Radu Parpală, un fost mare jucător de volei din prima ligă.