În perioada 23 – 24 martie, la Galaţi, în Complexul Sportiv „Siderurgistul” a avut loc Campionatul Naţional Unificat de Karate Kyokushin, competiţie organizată de Federaţia Română de Karate Kyokushin, prezidată de Druia Docan, în parteneriat cu C.S. Nippon Dojo din Galaţi, antrenor Gabriel Moroianu, şi C.S. Triumf Dojo Galaţi, prof. Cristina Stase. La competiţie au luat parte 3 federaţii, peste 300 de sportivi reprezentând cluburi din 14 judeţe.

Clubul tulcean „Nippon Budo Sport” a fost prezent cu următorii instructori: Nicolaie Pănuţă – organizator/antrenor/arbitru, Gabi Moroianu – organizator/antrenor/arbitru, Laurenţiu Praz – organizator/arbitru, Robert Gabriel Roman – arbitru, Andreea Drăgan – instructor/arbitru.

11. Irimescu Maya Bianca: fete, – 7 ani, open, Isaccea;

12. Şerbencu Adina: fete, 14-15 ani, – 55 kg, Sulina.

10. Gavrilă Adelina, fete, 10-11 ani, – 35 kg, Isaccea;

11. Chirilă Nuria, fete, – 9 ani, + 35 kg, Isaccea.

Locul al III-lea – medalii de bronz:

1. Gălăţeanu Mihai, băieţi, – 10 ani, – 35 kg, Măcin/Jijila;

2. Paragină Rebeca, fete, 10-11 ani, – 40 kg, Isaceea.

Locul al IV-lea:

1. Boboc Petre, băieţi, 10 -11 ani, + 50 kg, Tulcea;

2. Pofir Andu, băieţi, 10-11 ani, – 45 kg, Tulcea;

3. Comănici George, 10-11 ani, – 30 kg, Tulcea.

Proba de kata

Pănuţă Albert – loc 1, medalie de aur, băieţi 8-9 ani;

Pătraşcu Cristian, loc 3, medalie de bronz, băieţi 8-9 ani;

Vişan Ionuţ, loc 3, medalie de bronz,  juniori băieţi16-17 ani;

Covrig Delia, loc 3, medalie de bronz, fete 8 – 9 ani.

Albert Pănuţă a obţinut titlul de „Cel mai tehnic sportiv” al competiţiei la nivelul de vârstă sub 10 ani.

„Campionatul a fost foarte bine organizat de Federaţia Română de Karate Kyokushin, în parteneriat cu clubul nostru, secţia Galaţi, ajutat şi de părinţii din Tulcea, care au experienţă în domeniu. Nivelul competiţiei a fost foarte ridicat, foarte multe loturi au venit doar cu «elita». Deoarece competiţia s-a desfăşurat foarte aproape, la vecinii din Galaţi, iar cheltuiala a fost mică, noi, cei din Tulcea (aici vorbesc de judeţ şi municipiu), am aruncat în lupte şi sportivi debutanţi, mulţi fiind la prima participare la o competiţie de acest nivel. Deşi cei care au ieşit campioni sunt mulţi, aş dori să dau câteva nume: Gabriel Casian, Alin Gălăţeanu, Maya Irimescu. După doi ani de antrenamente, sportivii de la Isaccea şi Măcin au de-acum rezultate notabile. Precizez, totodată, că, la categoria 12 – 13 ani băieţi, toate categoriile la medalii de aur au fost dobândite de sportivi tulceni: A. Dănilă la – 50 kg, A. Militaru la – 55 kg, C. Ţuidea la – 60, V. Uncu la + 60. Sunt rezultate care oglindesc valoarea echipei noastre! De asemenea, la Seniori Open, primul loc a fost ocupat de Ionuţ Vişan, care va deveni senior luna viitoare. În fine, au fost categorii în care finalele au fost disputate de sportivii clubului nostru: A. Dănilă cu M. Drăgan, L. Rădulescu cu C. Calcan, A. Militaru cu S. Florea.

Bilanţul nostru: 29 de medalii, dintre care 13 de aur, 11 de argint şi 5 de bronz. Ţinând cont că deplasarea s-a făcut pe cod portocaliu de ninsori şi viscol, doresc să-i felicit de două ori pe aceşti sportivi: pentru participare şi rezultate, dar mai ales pentru curajul de a înfrunta şi vremea. Mulţumiri părinţilor pentru sprijinul copiilor, dar şi pentru ajutorul dat organizării competiţiei naţionale în deplasare!

Sunt foarte mulţumit de sportivii care, din zi în zi, arată maturitate în luptă, determinare, atitudine, tehnică, dar mai ales dorinţa de a lupta la nivelul cel mai înalt. Aşteptăm cu nerăbdare să mergem la Campionatul Mondial din Kazahstan şi la Campionatul European din Suedia. Osu!”, a declarat la revenire sensei Nicolaie Pănuţă, preşedintele Clubului „Nippon Budo Sport”.