Consiliul Judeţean Tulcea, Primăria Municipiului Tulcea, Primăria Comunei Casimcea, Inspectoratul Şcolar Judeţean Tulcea, Palatul Copiilor Tulcea și Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei” din Tulcea au organizat duminică, 29 aprilie 2018, Festivalul Judeţean de Folclor Dobrogean pentru Copii și Tineret „Cununa Dansului şi Portului Popular Dobrogean”. Festivalul s-a desfășurat în Comuna Casimcea, începând cu ora 13.00.

În concepția organizatorilor, festivalul are ca scop valorificarea folclorului prin cântec şi dans, crearea posibilităţilor de afirmare a tinerelor talente, premierea celor mai artistice formaţii în scopul stimulării, confirmarea continuităţii tradiţiei populare, educarea copiilor şi tinerilor în spiritul respectului şi preţuirii tezaurului folcloric.

Festivalul, organizat sub formă de concurs, a fost deschis tuturor copiilor şi tinerilor din învăţământul gimnazial, liceal, școlilor de arte și meserii precum şi comunităților etnice, concurenții evoluând în cadrul unor ansambluri de cântece și dansuri.

Organizatorii au acordat diplome și cupe.

În deschiderea festivalului a fost organizată o paradă a portului popular. Juriul, având  următoarea componență, profesor Ionel Garoafă, coregraf al Ansamblului Folcloric „Maria Tănase” Craiova, profesor Marinică Vergil, coregraf la Şcoala Populară de Arte „Vespasian Lungu” Brăila, profesor Mihail Gheba, inspector școlar pentru activități extrașcolare la Inspectoratul Școlar Județean Tulcea, profesor Laura Felea, director Palatul Copiilor Tulcea, profesor Ștefan Coman, director Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei”, a acordat premii și mențiuni, după cum urmează:

Marele premiu:

Ansamblul Folcloric de Copii „Dorulețul” din Tulcea

Secțiunea Ansambluri de cântece și dansuri:

Premiul I:

– Ansamblul Folcloric „Altițe Dobrogene” din Jijila,

– Ansamblul Folcloric „Danubius” din Tulcea,

– Ansamblul Folcloric „Doina Casimcei” din Casimcea,

– Ansamblul Folcloric „Ghiocel de la Luncavița” din Luncavița,

– Ansamblul Folcloric „Floricica” din Tulcea

Premiul II:

– Ansamblul Folcloric „Egreta” din Isaccea

Secțiunea Ansambluri folclorice:

Premiul I:

– Ansamblul Folcloric „Mlădițe Dobrogene” din Văcăreni,

– Ansamblul Folcloric „Golovița” din Ceamurlia de Jos,

Secțiunea Ansambluri de dansuri:

Premiul II:

– Ansamblul Folcloric „Cătinașul” din Tortoman – Constanța

Premiul III:

– Ansamblul Folcloric „Cununița” din Topolog

Secțiunea Formații etnice:

Premiul II:

– Formația de dansuri tradiționale lipovenești „Peștișorii Aurii” din

Jurilovca

– Grupul de dansuri populare „Micii necrasoviți” din Sarichioi

Premiul special al juriului:

– Grupul „Dobrogeanca” din Ceamurlia de Jos