*În meciul contra campioanei judeţului Constanţa, tulcenii au câştigat ca-n tenis: 6-0

*„Următorul obiectiv: promovarea în Liga a II-a”, anunţă preşedintele Horia Teodorescu

fotbal 1

Câteva sute de suporteri şi susţinători tulceni au ocupat tribuna I a Stadionului Municipal din Brăila pentru a urmări meciul de baraj dintre FC Delta Dobrogea, campioana judeţului Tulcea, şi CFR Constanţa, cea mai bună echipă din Liga a IV-a constănţeană. Din „oficială” nu mai puţin de patru preşedinţi de AJF-uri au fost la acest meci, doi dintre ei, Laurenţiu Vărgatu (Brăila) şi Gabriel Oprea (Ilfov) fiind delegaţi oficiali ai meciului, în timp ce „combatanţii” Pretre Badea (Tulcea) şi Vasile Mihu (Constanţa) şi-au însoţit echipele campioane.

Cu o formulă de start din care a lipsit „coordonatorul” Bârlădeanu, suspendat, FC Delta Dobrogea a ameninţat prima poarta lui Popa (postarul CFR-ului) prin Butoi în minutul 6, însă reluarea atacantului tulcean a fost una modestă. Agafiţei, antrenorul – jucător al constănţenilor a avut a doua ocazie a meciului în minutul 10 la cealaltă poartă însă Olaru s-a dovedit a fi un portar de siguranţă şi a prins fără probleme şutul pe poartă. A fost poate replica de care aveau nevoie tulceni pentru a forţa deschiderea scorului şi la faza următoare cursa lui Butoi s-a încheiat cu o centrare din banda dreaptă în colţul careului mic de unde, ca un mare atacant ce atacă întotdeauna colţul scurt, Chelaru a reluat în plasa porţii.

Golul tulcenilor a produs şi o mutare tactică a liniilor spre defensivă şi din păcate adversarii au profitat din plin de reatragerea spre careul lui Olaru. Imediat după gol în minutul 13, micuţul atacant Avram l-a întins bine pe Olaru care a respins in extremis un şut care se îndrepta trasor spre vinclul porţii. Două minute mai târziu acelaşi Avram a nimerit transversala porţii cu un şut de la peste 25 de metri pentru ca în minutul 24 constănţenii să irosească cea mai mare ocazie a reprizei prin Agafiţei care a profitat de plasamentul greşit a căpitanului Niţor şi singur cu Olaru a mai încercat un dribling care l-a scos în tuşă.

Cu zece minute înainte de pauză, Ghenciu şi Chelaru au tras pe rând la poarta lui Popa dar de fiecare dată fără succes şi astfel prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim pentru tulceni care l-au pierdut înainte de pauză şi pe Cazacu accidentat şi înlocuit forţat cu Nane.

fotbal 2

Partea a doua a jocului a început cu CFR Constanţa în ofensivă, acelaşi Avram fiind la finalizarea unei faze colective în minutul 48 atunci când Olaru s-a dovedit a fi din nou îngerul păzitor al tulcenilor.

Împotriva cursului jocului, în minutul 56, „pitbull-ul” de la mijlocul terenului, Judeanu, a prins un şut senzaţional de la peste 25 de metri care a intrat ca glonţul în poarta lui Popa iar oaspeţii au picat psihic după această reuşită contând din ce în ce mai puţin în atac. Mai mult, reluarea lui Chelaru din minutul 63 a fost respinsă neinspirat de Popa în stâlpul defensivei constănţene, Stroe, iar mingea s-a scurs în poartă pentru un 3-0 nesperat după aspectul primei ore de joc. A urmat o ultimă jumătate de oră în care tulcenii au dat recital fotbalistic pe Municipalul din Brăila contra unei echipe comparabile cu un pugilist făcut K.O.

Minutul 66 – reluare acrobatică Butoi din interiorul careului, 4-0. Minutul 74 – reluare cu capul din careu Chelaru, 5-0. Minutul 87 – cursă solitară Butoi de peste 30 de metri şi finalizare în poarta goală. Acestea au fost reperele ultimelor trei reuşite ale tulcenilor care le-au şi ascuns mingea constănţenilor în ultima jumătate de oră a unui meci câştigat cu un scor pe care nimeni nu l-a anticipat.

FC Delta Dobrogea: Olaru – Paraschivoiu (80 Frăţilă), Niţor, Lisandru, Măciucă – Butucel (83 Luca), Judeanu, Ghenciu (80 Stamate), Cazacu (43 Nane) – Butoi, Chelaru. Director tehnic: Constantin Gache. Antrenor: Daniel Iftodi.

CFR Constanţa: Popa – Popovici, Stroe (76 Leca), Ghiţă (62 Pletea), Muşat – Chelbosu, Stavian (80 Ciochină), Carapcea, Paraschiv – Agafiţei, Avram. Antrenor: Cătălin Agafiţei

fotbal 3„Următorul obiectiv: promovarea în Liga a II-a”, anunţă preşedintele Horia Teodorescu

Echipa finanţată în ultimul an de Consiliul Judeţean Tulcea se pare că şi-a atins după meciul de la Brăila doar pe jumătate obiectivul pentru care s-a înfiinţat din moment ce preşedintele Horia Teodorescu a anunţat imediat după meci că revenirea Tulcei în Liga a II-a este scopul pentru care s-a înfiinţat echipa. „Felicit jucătorii şi întregul staff pentru această performaţă şi vreau să îi anunţ pe suporterii clubului că nu ne oprim aici. Am promis că voi susţine performanţa sportivă din judeţul Tulcea şi fotbalul iată că nu mi-a înşelat aşteptările aşa că eu sunt pregătit pentru următorul pas: promovarea în Liga a II-a. Sper să fie la fel de pregătit şi clubul şi de asemenea oamenii de afaceri din Tulcea pentru că fără o componentă privată în acest proiect va fi greu dacă nu imposibil să se atingă obiectivul din primul an, aşa cu eu unul îmi doresc”, a declarat preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Horia Teodorescu.

Stelist încă de pe vremea când juca baschet pentru echipa roş-albastră, premierul Victor Ponta, prezent în week-end la Tulcea, a fost „virusat” cu un fanion al echipei FC Delta Dobrogea Tulcea. „Eu nu ştiu dacă e bine că i-aţi bătut aşa de rău pe cei de la Constanţa, dar dacă este un proiect al Consiliului Judeţean Tulcea nu pot decât să mă bucur şi să remarc faptul că şi în fotbal, iată, domnul Teodorescu are succes. Eu sunt stelist declarat, dar primesc cu plăcere fanionul clubului Delta Dobrogea Tulcea şi chiar mă bucur că numele clubului cuprinde şi denumirea Dobrogea.”, a declarat premierul Victor Ponta.