* Delta a terminat la egalitate meciul cu Lokomativ Plovdiv

În ultimul meci disputat în cantonamentul din Antalya, Delta Tulcea a întâlnit miercuri după-amiază, ocupanta locului şase din prima liga bulgară, Lokomotiv Plovdiv.
    La capătul celor 90 de minute de joc, Delta a încheiat la egalitate, scor 2-2 (2-0), reuşitele tulcenilor aparţinând lui Bogdan Oprea (24 ) şi Henry (38).
    Antrenorul Cristi Dulca a început partida cu următorul „11”, formula pe care intenţionează să o utilizeze în returul de campionat: Stoicescu – Cârjă, Soporan, D. Munteanu, Cucu – Câju, Ad. Ionescu, Coconaşu, Tobă – B. Oprea, Henry. Pe parcursul celei de-a doua reprize au mai intrat: Neagu (în locul lui Câju), Tene (Tobă), D. Florea (Coconaşu), R. Radu (Henry), Marincău (D. Munteanu).
    Chiar dacă au avut în faţă o formaţie ambiţioasă, cu valenţe ofensive, tulcenii au reuşit să facă legea în teren în prima repriză când au reuşit să marcheze cele două goluri la capătul unor acţiuni colective de atac.
    După pauză, bulgarii au redus din handicat printr-o lovitură de la 11 m, făcută cadou, pe seama bunei vecinătăţi, de arbitrul turc care a oficiat la acest joc. Egalarea a survenit în minutul 85 tot în urma unui penalty. Dar în pofida scorului, îmbucurătoare este evoluţia echipei, care a demonstrat o creştere calitativă de la joc la joc.
    Pentru delegaţia tulceană, azi va fi ultima zi de cantonament, urmând ca sâmbătă, după ce vor mai efectua în cursul dimineţii un ultim antrenament, să revină în ţară.