LIGA 4 PESCARUSUL SARICHIOI_DELTA STARS_1Prefectul Lucian Furdui, alături de preşedintele AJF Tulcea, Petre Badea, a fost cel care a oferit cupa şi medaliile de campioni celor de la Pescăruşul Sarichioi

Duminică seara, de la ora 18.00, stadionul Delta a fost gazda finalei Ligii a IV-a de fotbal, finala play-off-ului, aşa cum au stabilit delegaţii echipelor de fotbal din judeţul nostru că trebuie desfăşurat campionatul şi desemnată campioana.

După un sezon regulat în care a defilat în meciurile disputate, atât pe teren propriu cât şi în deplasare, Pescăruşul Sarichioi a dat dovadă că este echipa momentului şi în finala acestui play-off, început totuşi cu stângul.

În minutul 4, la o ieşire total neinspirată a portarului Geomadin la marginea careului, Paraschiv a profitat şi a trimis un şut plasat care a scuturat plasa porţii, spre nemulţumirea celor aproximativ o mie de suporteri veniţi de la Sarichioi pentru a-şi susţine echipa.

Tulcenii de la Delta Stars nu s-au bucurat prea mult pentru că din minutul 13 s-a restabilit egalitatea după lovitura liberă perfect executată de Nane Iancu iar din minutul 24, Ştefan Ciobanu a înscris golul prin care Pescăruşul a preluat conducerea. Scorul pauzei a fost stabilit în minutul 36 de Adrian Grigoraş, care l-a învins pe Grama cu un şut din interiorul careului.

LIGA 4 PESCARUSUL SARICHIOI_DELTA STARS_2Cu un avantaj de 3-1 la pauză, Pescăruşul a revenit pe teren şi în superioritate numerică după ce, la pauză, pe tunelul spre vestiare, Andrei Găină de la Delta Stars a văzut cartonaşul roşu.

Chiar şi în inferioritate numerică, echipa antrenată de Liviu Ivanof a marcat în minutul 53 şi nu puţin a lipsit să şi egaleze două minute mai târziu. Căpitanul Ciobanu, Marian Bravu şi Adrian Grigoraş au fost cei care au mai înscris până la fluierul final, astfel încât scorul final a fost set şi meci pentru Pescăruşul Sarichioi, 6-2.

Pescăruşul: Geomadin – A Ciobanu, Tomescu, Drăgoi, Poştaru – V. Alexe, Coconaşu, Grigoraş – Bravu, Ciobanu, Nanu. Antrenor Marian Costache

Delta Stars: Grama – Otomega, Găină, Vorobev, Pavel – Frăţilă, Luli, Mantu, Olteanu – Nane, Paraschiv. Antrenor: Liviu Ivanof

Campioană previzibilă, dar meciul de baraj va fi testul major pentru Sarichioi

Victoria din finala Ligii a IV-a de fotbal în faţa echipei Delta Stars Tulcea a fost mai degrabă un antrenament cu public pentru Pescăruşul Sarichioi însă testul major va fi în dubla cu SSC Farul Constanţa. Echipa suporterilor din Constanţa a câştigat campionatul din judeţul vecin şi va juca sâmbătă, de la ora 18.00, la Sarichioi, prima manşă a promovării în Liga a III-a.

Prefectul Lucian Furdui, cel care a oferit cupa şi medaliile de campioană echipei din Sarichioi a urat succes la barajul de promovare echipei Pescăruşul. „Dacă voi fi invitat la meciul de la Sarichioi, aşa cum am venit la finala acestei ligi voi fi prezent şi la meciul contra celor de la Farul Constanţa. Succes echipei din Sarichioi în meciul de baraj”, a declarat la finalul festivităţii prefectul Lucian Furdui.

La rândul său primarul din Sarichioi, Vitali Fenoghen, a declarat: „Pentru noi câştigarea campionatului este al treilea trofeu câştigat anul acesta, după Cupa Dobrogei şi Cupa României la nivel de judeţ. Dacă tot am început cu trofeul Cupa Dobrogei anul acesta de ce să nu câştigăm şi meciul cu echipa campioană din Constanţa?”.