Rezultatele din penultima etapă a Campionatului Judeţean de Fotbal Liga a IV-a se poate spune că au complicat şi mai mult ecuaţia podiumului de final, emoţiile echipelor aspirante la un loc pe podium fiind lăsate pentru ultimele 90 de minute.

În derby-ul codaşelor, la Cerna, echipa locală Triumf a câştigat meciul contra adversarei Luceafărul Slava Cercheză cu scorul de 5-2, diferenţa de trei goluri fiind stabilită încă de la pauză, 4-1 pentru Triumf. Cu victoria directă, Triumf s-a apropiat la două puncte de Luceafărul, dar e greu de crezut că o mai poate depăşi în clasament chiar dacă pentru echipa din Slava Cercheză campionatul s-a terminat iar Triumf mai are un meci de disputat.

La Topolog, într-un meci care ar fi trebuit să stabilească echipa de pe locul trei al podiumului, gazdele, Şoimii Topolog, aveau nevoie de un singur punct în meciul direct cu Flacăra M. Kogălniceanu pentru a-şi rezerva medaliile de bronz. După primele 45 de minute toate bune şi frumoase, 1-0 pentru gazde şi meciul părea să aibă cursul normal, numai că, pe final de meci, oaspeţii au şi egalat, dar au şi marcat golul victoriei, astfel încât pentru ultima etapă cele mai mari şanse la medaliile de bronz le au cei de la Flacăra.

În fine, în meciul de la Tulcea, de pe stadionul Delta, la fel ca şi în cel de la Topolog, gazdele aveau nevoie de un punct cel mult pentru a se bucura mai devreme, însă …

După un joc anost în primele 45 de minute în care, să recunoaştem, oaspeţii au avut singura şi cea mai mare ocazie a meciului, prin Cazacu, partea a doua a meciului de pe stadionul Delta a fost mai animată cu ocazii de gol mai multe, ba chiar şi cu goluri. Şi nu puţine. Patru la număr. Mai întâi a marcat Cazacu, care a apărut la finalizare în careul tulcenilor şi a deschis scorul în minutul 55, după care Chiţu de la oaspeţi a egalat după numai trei minute. Tomescu şi Nane de la Pescăruşul Sarichioi au marcat la foc automat pe final de meci şi au produs rocada în clasamentul

play-off-ului, care va stabili campioana judeţului şi reprezentanta în meciul de baraj contra celor de la Gloria Buzău. Pentru stabilirea echipei campioane este nevoie ca un singur meci să se încheie cu victoria gazdelor, meciul de la Sarichioi, dintre Pescăruşul din localitate şi Şoimii Topolog, caz în care rezultatul de la Stejaru, dintre Săgeata şi Delta Aegyssus, nu mai are nicio miză. Înaintea ultimei etape, ierarhia este următoarea: