După o primă etapă în care şase dintre echipele calificate în play-off au jucat primul meci din acest an, se poate spune că în lupta pentru titlul de campioană cel mai bun start l-au luat cei de la Pescăruşul Sarichioi.

În meciul de pe teren propriu cu Flacăra M. Kogălniceanu, echipa gazdă şi-a asigurat încă din prima repriză un avantaj categoric de trei goluri, astfel încât în partea a doua a jocului şi-a permis luxul de a înlocui o parte dintre ti-tulari. Aşa se face că în repriza secundă s-a jucat de la egal la egal atât pe teren cât şi pe tabelă, scorul final al meciului fiind 4-1 pentru Pescăruşul.

Un alt meci foarte interesant al etapei, poate chiar derby-ul începutului de sezon, s-a jucat pe stadionul Săgeata din Vasile Alecsandri între Săgeata Stejaru şi Şoimii Topolog, două echipe cu pretenţii declarate la titlu.

S-a jucat de la egal la egal până cu zece minute înainte de final şi se părea că meciul dintre cele două candidate la medalii se va încheia cu scorul de la început, însă gazdelor le-au trebuit doar cinci minute pentru a marca de trei ori şi astfel, după ultimul fluier al arbitrului Alin Nedelciu, se poate spune că parcă oaspeţii nici nu s-au prezentat la meci: 3-0 fără drept de apel!

În fine, la Slava Cercheză, pe un teren greu, care şi-a pus amprenta asupra jocului, Luceafărul din localitate şi Delta Aegyssus au terminat la egalitate, 0-0, meciul disputat în debutul play-off-ului. Era şi greu pentru cei 22 de pe teren să facă mai mult decât să are terenul … Şi l-au arat în cele mai mult de 90 de minute de joc pentru că după ultimul fluier se putea însămânţa foarte uşor.

Meciul dintre Arrubium Măcin şi Triumf Cerna nu s-a mai disputat datorită faptului că echipa gazdă a anunţat conducerea Asociaţiei Judeţene de Fotbal că nu mai participă în competiţia în care – pe merit sportiv – şi-a câştigat locul. Se pare că problemele sunt de natură financiară în oraşul Măcin …

Etapa a doua a play-off-ului din Liga a IV-a programează la sfârşiul acestei săptămâni trei meciuri foarte interesante. Cap de afiş va fi, cu siguranţă, meciul de la M. Kogălniceanu dintre Flacăra din localitate şi eterna rivală Săgeata Stejaru. În sezonul regulat, echipa din Stejaru s-a impus în ambele jocuri, atât pe teren propriu cât şi în deplasare. Pentru gazde, o nouă înfrângere contra rivalei din Stejaru i-ar putea compromite definitiv şansele nu doar la titlu, ci şi la un loc pe podium aşa că …

Un alt meci interesant al etapei a doua va fi  cel de la Cerna unde Triumf va încerca să încurce liderul la zi, Pescăruşul Sarichioi. Va fi dificil, dacă nu imposibil, însă în fotbal surprizele fac deliciul microbiştilor.

În fine, la Topolog, echipa locală Şoimii are nu doar prima şansă la câştigarea celor trei puncte în meciul cu Luceafărul Slava Cercheză, ba chiar are în plan să îşi regleze golaverajul. Dacă va reuşi acest lucru vom vedea după ultimul fluier al arbitrului.

În ceea ce priveşte a doua competiţie valorică pentru echipele de seniori din fotbalul judeţean tulcean, turneul play-out, acesta îşi va amâna debutul pentru luna viitoare cel mai probabil mai cu seamă că acolo sunt pe hârtie doar cinci echipe, însă de participare au confirmat doar patru dintre ele. Aşa că ..