A treia etapă a Cupei Municipiului la fotbal în sală nu doar că a programat derby-ul competiţiei între echipele momentului, Elgina şi Allstars, dar şi alte două jocuri care, prin rezultatele înregistrate, au relansat practic întregul sezon.

De la ora 13.00, pompierii de la ISU Delta ar fi trebuit să aibă un meci de antrenament contra celor de la Metalurg, învinşi în ambele meciuri disputate, ba chiar în unul dintre ele la un scor ruşinos (1-9 cu Allstars). După primele 25 de minute, cele două echipe au intrat la vestiare la egalitate, 1-1, şi se părea că în a doua repriză pompierii vor „stinge” Metalurg-ul. Dar nu a fost aşa, ba dimpotrivă, echipa coregrafului Marian Coman le-a predat o „jampara” celor de la ISU Delta pe final de meci şi s-au impus cu 3-2. Cu primele trei puncte în clasament cei de la Metalurg mai speră la un loc în play-off chiar dacă vor juca etapa viitoare contra unei echipe cu orgoliul rănit şi anume BGV Carserv.

Echipa susţinută de „baciul” Valerică Butuc, BGV Carserv a păţit ruşinea în meciul contra celor de la Convenabil, una dintre echipele fără victorie în primele două meciuri. Cu patru puncte din şase posibile şi cu dorinţa de a ocupa chiar primul loc în clasament la finalul sezonului regulat, BGV Carserv a început în forţă meciul şi la pauză scorul era 3-1 în favoarea sa. Ba chiar se făceau pronosticuri la câte goluri va câştiga BGV Carserv meciul numai că …

Cei de la Convenabil au reuşit să egaleze relativ repede la 3-3 şi pentru că egalul nu convenea niciuneia dintre echipe s-a jucat pe contre în ultimele minute şi astfel Convenabil a reuşit nu doar o revenire miraculoasă, ci şi o victorie cu 4-3 contra unei echipe ce păstrează încă şanse la titlu.

Pentru că meciul dintre Viitorul şi Racheta Dăeni nu s-a programat, derby-ul Cupei a adus faţă în faţă, de la ora 15.00, echipele Elgina şi Allstars, ambele cu victorii în primele două jocuri.

Toată lumea se aştepta la un meci echilibrat între cele două echipe şi aşa a şi fost, chiar dacă scorul pauzei ar fi dat de înţeles altceva: 3-0 pentru Elgina după 25 de minute în care celor de la Elgina le-a „intrat tot”, iar pe cei de la Allstars i-a urmărit ghinionul.

Doi fundaşi de meserie în fotbalul pe teren mare, Hristodorof şi Niţor, au marcat pentru „staruri” şi toată asistenţa aştepta un deznodământ ca în meciul dintre BGV Carserv şi Convenabil. Nu s-a egalat la 3-3, ci Elgina s-a desprins iar pe tabela de marcaj la scorul de 4-2, însă diferenţa de două goluri a fost remontată de Allstars iar la 4-4 în minutele de prelungire toată sala aplauda, la scenă deschisă, efortul celor de la Allstars de a reveni în joc şi de a smulge un punct echipei ce conducea cu scor de neprezentare la pauză. Numai că n-a fost să fie egalitate ci victorie pentru Elgina, în ultima secundă a meciului Paraschiv, eroul meciului, reuşind o execuţie de generic cu un şut de la mijlocul terenului ce a scuturat pentru ultima dată plasa porţii şi a adus victoria, in extremis, a celor de la Elgina!

Potrivit oficialilor jocului, derby-ul competiţiei a fost şi cel mai frumos meci de până acum jucat în Cupa Municipiului la fotbal în sală iar cele două echipe au mari şanse de a rejuca meciul în play-off atunci însă nu pentru puncte ci pentru medalii şi cupe.