Cea de-a şasea şi penultima etapă din Cupa Municipiului la fotbal în sală în loc să limpezească apele în privinţa echipelor care vor disputa la sfârşitul săptămânii viitoare semifinalele competiţiei, mai rău le-a învolburat. Allstars, echipa de pe primul loc în clasament înaintea etapei de duminică, a avut primul meci al zilei contra pompierilor de la ISU Delta. Cele două echipe, despărţite în clasament doar de un punct, au încercat să se desprindă după acest meci decisiv, astfel încât în ultima etapă să joace la rezultatele indirecte. Allstars a deschis scorul imediat după pauza ce a consemat un scor alb în prima repriză, însă echilibrul s-a restabilit destul de repede prin golul lui Luci Capută. Cu încă două goluri marcate pe contraatac, ISU Delta şi-a asigurat 90% un loc în semifinalele de săptămâna viitoare. Un alt meci care a încurcat şi mai mult iţele în Cupa municipiului a fost cel dintre Elgina şi BGV Carserv. După două înfrângeri consecutive echipa Elgina avea nevoie de puncte pentru a mai spera la o calificare în semifinalele de care era sigură după ce trei etape a fost lidera clasamentului. BGV Carserv a deschis scorul prin Cazacu şi, chiar dacă oaspeţii au egalat imediat, scorul pauzei a fost 2-1 pentru BGV Carserv. Scor ce avea să se păstreze neschimbat şi la finalul jocului, astfel încât cele două echipe au făcut rocadă în clasament.

De la ora 15.00, au intrat pe parchetul Sălii Polivalente echipele Metalurg Tulcea şi Racheta Dăeni, scorul meciului fiind unul care ne scuteşte de prea multe comentarii: 13-1 pentru Metalurg care, după această victorie categorică, a urcat pe locul doi în clasament. Cel puţin până la disputarea restanţei Viitorul – Racheta Dăeni.

În fine, ultimul meci al zilei de duminică a fost cel dintre Viitorul şi Convenabil, un meci în care Viitorul şi-a mai trecut în clasament alte trei puncte după un meci dominat clar mai ales în partea a doua a jocului. În prima repriză a fost 3-2 pentru Viitorul, însă la final echipa coordonată de Cristian Anghel s-a impus cu scorul de 7-4 şi este cam singura certitudine, ca prezenţă în semifinale.

Trei meciuri pot decide semifinalistele

În ultima etapă a Cupei Municipiului la fotbal în sală doar un singur meci este fără miză şi va conta doar pentru palmaresul celor două echipe: Convenabil Tulcea – Racheta Dăeni. La polul opus, meciul cu miza cea mai mare şi care se va juca doar la victorie (un rezultat de egalitate ar putea elimina ambele echipe) este cel dintre Allstars şi BGV Carserv. Oricare dintre cele două echipe câştigă are un loc în semifinale. Nu acelaşi lucru se poate spune despre meciul dintre Metalurg şi Elgina. Cei de la Elgina, foşti lideri ai clasamentului, chiar şi în cazul unei victorii nu sunt siguri de calificare. În schimb, pentru Metalurg, jocul rezultatelor o avantajează cel mai mult să se califice mai departe, la victorie şi egal, participarea în semifinale fiind garantată.

În fine, meciul aparent fără miză şi care în caz de egalitate ar trimite ambele echipe în semifinale fără nicio emoţie este cel dintre Viitorul şi ISU Delta Tulcea. Chiar dacă rezultatul de egalitate convine ambelor echipe, cu siguranţă se va juca la victorie şi nu este exclus ca pompierii să mai producă o surpriză.