Foaierul de la etajul 1 al Hotelului Delta*** a fost ieri gazda ediţiei 2018 a Galei Sportului Tulcean, un eveniment de tradiţie ce încununează, la mijloc de decembrie, truda sportivilor tulceni din cele 11 luni precedente. Ca şi în anii trecuţi trei sporturi au dominat prima parte a ierarhiei sporturilor olimpice, din păcate sporturi individuale, o dovadă că judeţul nostru nu îşi permite încă performanţa în sporturi de echipă, desigur mult mai costisitoare.

La evenimentul festiv au dat curs invitaţiei reprezentanţilor conducerii Direcţiei Judeţene de Tineret şi Sport Tulcea (director Liviu Urlih, director adjunct, Elena Fidatov Moruzov) şi reprezentanţii la vârf ai administraţiei publice locale: prefectul Lucian Furdui, preşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Horia Teodorescu, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Tulcea, Petre Badea, iar din partea Primăriei Tulcea, primarul Constantin Hogea şi viceprimarul Petre Marinescu. Într-un cadru mai intim decât în anii trecuţi, sportivii şi antrenorii acestora au fost premiaţi pe rând de către reprezentanţii Direcţiei Judeţene de Tineret şi Sport Tulcea, mai întâi sportivii evidenţiaţi în sporturile neolimpice pentru ca la final să fie premiaţi cei mai buni sportivi la sporturile olimpice. Un canoist, o pugilistă şi un atlet au ocupat, în ordine, podiumul din acest an la sporturile olimpice, o dovadă că performanţa în cele trei sporturi care nu au lipsit din prima parte a clasamentelor în anii trecuţi nu a fost întâmplătoare.

Şi pentru că mai importanţi sunt sportivii şi performanţele lor, prezentăm clasamentul oficial din 2018 la sporturile olimpice:

CLASAMENT 2018 SPORTURI OLIMPICE 1. BACCELA CRISTIAN – C.S.M. Danubiu – 116 pct. Antrenor Emerit Eugenia Neagu şi Lazăr Doru Emil – Component a Lotului Naţional de Canoe Juniori – Participant la Campionatul European de Juniori & U23 desfășurat în Italia, a obţinut locul III în probă de Canoe 4-1000m și locul V în probă de C2 1000m. – În cadrul Campionatele Naţionale de Juniori Primăvară, Viteză, Maraton și Cupa României a obţinut 4 medalii de Aur, 2 medalii de Argint și 3 medalii de Bronz în Canoe Simplu, Canoe Dublu și Canoe 4- 500m, 1000m, 4000m și 14 km. 2. IONELA NANE – C.S.M. Danubiu – 98 pct. Antrenor: Prof. Simion Ştefan – Componentă a Lotului Național de Box Senioare, a participat la Câmp. European de Box desfășurat în Bulgaria, unde a obţinut locul V la categ. 75kg. – Medaliată cu Aur la Campionatul. Naţional de Senioare și Cupa României – categ.75kg. 3. ANDREI ŞTEREA – C.S.M. Danubiu – 54 pct. Antrenor Maestru : Prof. Elena Fidatov Moruzov – Component al Lotului Naţional de Atletism Juniori, a participat la Campionatul European de Cadeți din Ungaria, unde a obţinut locul 10 în finala cursei de 1500m ; – La Campionatul Balcanic Cadeți și Campionatul Balcanic U18 desfășurate ambele la Istambul, a obținut locurile 6, respectiv 10 în în probă de 1500m. – Medaliat cu Aur la Camp. Naţional de pistă și cel de Primăvară în probă de 1500m; – Argint cu echipa de Jun.2 la Camp. Nat de Cros-6000m şi Argint la individual în aceiaşi probă. – Medaliat cu Bronz în probele de 1500m şi 3000m la C.N. de Sală; 4. GABRIELA MANEA – C.S.M. Danubiu – 52 pct. Antrenor: Prof. Simion Ştefan – Componentă a Lotului Național de Box Juniori, a participat la Câmp. European de Box desfășurat la Anapa, Rusia unde a obţinut locul V la categ. 48kg. – Medaliată cu Aur la Campionatul Naţional de Juniori și Cupa României – categ.48kg. 5. ROBERTA ANDREI – C.S.M. Danubiu – 48 pct. Antrenor: Prof. Simion Ştefan – Componentă a Lotului Național de Box Juniori, a participat la Campionatul European de Box desfășurat la Anapa, Rusia unde a obţinut locul V la categ. 75kg. – Medaliată cu Aur la Campionatul Naţional de Juniori – categ.75kg. 6. ANDREI BRANDOLY ȘTEFANOV – C.S.M. Danubiu – 46 pct. Antrenor Emerit Eugenia Neagu şi Lazăr Doru Emil – La Campionatel Naţionale de Juniori Primăvară, Viteză, Maraton și Cupa României a obținut 4 medalii de Aur, 2 de Argint și 2 de Bronz în probele de Canoe Simplu, Canoe Dublu și Canoe 4- 500m, 1000m, 4000m și 14 km. 7. DENIŞA VÂLCAN – CLUBUL SPORTIV ŞCOLAR TULCEA – 45 pct. Antrenoare : d-na prof. Gabriela Gheorghe – Componentă a Lotului Naţional de Handbal Juniori, a participat la Campionatul Mondial de Juniori din Polonia unde a obţinut locul 9 cu echipa României. De asemenea, a participat cu echipa României la Turneul Carpați, Turneul Internațional din Ungaria și Turneul Internațional U18, la Rm. Vâlcea. 8-9. LUIZA GRAUR / BIANCA VASILACHE – C.S.M. Danubiu – 41 pct. Antrenor: Prof. Simion Ştefan – Componente al Lotului Naţional de Box Juniori au obținut locul V la Campionatul European de Cadete din Bulgaria și locul I la Cupa României la categ. 52 / 60kg

Menţiuni speciale : NICOLETA CIORTAN – C.S.M. Danubiu Antrenor Maestru – Prof. Elena Fidatov Moruzov – La Camp. Nat. de sală și pistă organizate de F.R.Atletism pentru categoria de vârsta peste 35 ani, a obţinut victorii în probele de 1500m, 3000m, 5000m şi 10000m, Argint în probă de Maraton a Campionatul Național Seniori și Bronz la Maratonul Internațional București. – Participând la Camp. European de Semimaraton ale Veteranilor desfășurate la Alicante, Spania a obținut 2 medalii de Bronz, la individual și cu echipa României. – De asemenea, a obținut victorii la toate cursele din numeroasele competiţii ale veteranilor romani trecuţi de 40 ani la care a participat ! ADELINA IZABELA MARDARE – A.C.S. Logic Delta – Componentă a lotului național al României și antrenată de dl. Marius Sarighioleanu, a obținut locu IV la Campionatul European de Șah Blitz de la Oradea; – la Campionatele Naționale a obținut Aur la Șah Blitz, Argint la Șah Rapid, Bronz la Dezlegări Probleme de Șah, Bronz la Șah Clasic pe Echipe, Bronz la Șah Rapid pe Echipe, Aur la Cupa Satori Art – Slobozia, Argint la Trofeul Ligii Maeștrilor și Argint la Festivalul Internațional de Șah Cap Aurora !Parteneri : – Dl. Vasile Miron – Director CSM Danubiu Tulcea – Prof. Alexandru Grecu – Director CSS Tulcea, Președinte A.J.Baschet – Dl. Petre Badea – Preşedinte A.J.Fotbal, Vicepreședinte CJ – Dl. Valentin Ursu – Președinte A.J. Handbal – Dl. Ionel Pătrunjel – Administrator Sala Polivalentă.

La finalul festivităţilor, cea mai bună veste a venit din partea preşedintelui Consiliului Judeţean Tulcea, Horia Teodorescu. Acesta a anunţat că în 2019 sportul tulcean se va bucura din nou de susţinerea financiară de la bugetul Consiliului Judeţean Tulcea pe Legea 350, din luna ianuarie, în colaborare cu reprezentanţii cluburilor, urmând să fie conturat bugetul ce va fi alocat sportului în anul ce vine.

În ziarul de mâine clasamentele oficiale la sporturile neolimpice şi evidenţiaţii anului 2018. I