Pentru că nu a avut adversar în meciul de sâmbăta trecută, echipa de handbal feminin CSŞ Tulcea a avut timp să pregătească bine meciul cu liderul CSU Neptun Constanţa, o echipă solidă, cu apărătoare masive, liderul seriei şi favorita la promovare. Şi asta s-a văzut pe teren, miercuri seara, în Sala Polivalentă din Tulcea, una aproape plină.

Meciul a început cu CSŞ Tulcea în atac, iar junioarele noastre au arătat că nu le e frică de o echipă cu blazon şi cu buget. S-a mers cap la cap în debutul partidei, 1-1, 2-2, 3-3 iar pe fondul unei apărări 5+1 a jucătoarelor noastre, constănţencele n-au găsit calea spre gol decât de la 7 m.

În minutul 12, aceeaşi extremă inimoasă Ghiulgian Adin marchează după o recuperare personală, beneficiind de o detentă extraordinară şi pune 2 goluri între CSŞ Tulcea şi Neptun Contanţa, 7-5. Caraman apară din nou iar pe atac, mingea circulă cu rapiditate, iar de pe extremă, Ganea a marcat superb, cu podeaua, pe sub portarul advers, pentru 10-7.

Purtate pe braţe de un public numeros, tulcencele dau tot pe teren, se apăra extraordinar, iar Caraman apară o aeriană care ar fi putut fi, fără a ne juca cu cuvintele, parada etapei în Champions League.

Gluma se îngroşa, iar cuplul de arbitri Hagiu/Pavel şi-a intrat în rol.

10 aruncări de la 7 metri au acordat cei doi arbitri în acest meci împotriva CSŞ Tulcea, cel puţin 5 fiind contestabile! Cu toate acestea, la pauză, tulcencele au intrat la cabine cu avantaj meritat de două goluri, 14-12.

În a doua repriză cei doi arbitri au ţinut să fie vedetele meciului şi au purtat pe braţe echipa de la malul mării spre victorie. Astfel, Contanţa egalează la 16 şi se distanţează la 3 goluri, în minutul 40, ducând scorul la 17-20.

Accidentată uşor în debutul primei reprize şi înlocuită, Ionela Ţânţar este aruncată în luptă ca ultima speranţă şi reuşeşte să readucă speranţele tulcenilor şi galeria la viaţă, strângând scorul la 21-22, când mai erau 10 minute de joc.

Din păcate, în ultimele minute, atacul nostru a fost mai puţin inspirat, iar apărătoarele oaspete au blocat aruncările la poartă ale Ştefaniei Gheorghe, plecând pe contră cu gol de trei ori la rând. S-a terminat 28-25 pentru CSU Neptun Constanţa dar gustul amar al primei înfrângeri pe teren propriu se datorează în primul rând arbitrilor.

„N-am ce să le reproşez fetelor! Au condus la pauză o echipă cu buget de 6 miliarde lei vechi şi cu prime la victorie de 600 de lei. Fac recuperarea la Complexul Iaki, iar noi luăm aspirină şi la somn. Sperăm să se concretizeze în curând măcar o parte din promisiunile primite pentru a putea stabiliza lotul şi echipa. Ne dorim să facem performanţă la Tulcea, jucăm cu adolescente în faţa unor echipe sudate şi facem faţă atât cât se poate. Mulţumim publicului entuziast care ne-a susţinut, avem nevoie de ei şi de aici înainte”,  a declarat după meci antrenorul Gabriel Gheorghe.

Cele mai bune marcatoare din tabăra celor de la CSS Tulcea au fost Anisa Şerban – 7 goluri, Alexandra Ganea 5, Adin Ghiulgian – 5, Ionela Ţânţar – 4. De la oaspeţi s-au remarcat … cei doi arbitri Hagiu/Pavel cu 10 aruncări de la 7 m (4 aparate de al doilea portar al CSS Tulcea, Grigore Teodora) şi Mihaela Rebeca – 8 goluri, Izabela Pintilie – 6 şi Andreea Ciucanu – 6.