După victoria de senzație din deplasare cu Știința Bacău, din etapa a III-a a Diviziei A, handbalistele tulcence de la Clubul Sportiv Şcolar (CSŞ) au întâlnit în Sala Polivalentă din Tulcea, sâmbătă, de la ora 17.00, mult mai titrata Dinamo București.

În fața unui public entuziast, mult mai numeros decât la primul meci acasă cu CSU Târgoviște, dornic să vadă spectacol, tulcencele au intrat greu în meci, nereușind niciun gol în primele 5 minute.

Pe fondul ineficienței în atac a gazdelor, pe contraatac, Dinamo a marcat primele trei 3 goluri ale meciului. Revirimentul tulcencelor a început din extremă stângă, unde „argintul viu” Giulgian Adin a făcut ravagii și în minutul 8 era 3-3.

S-a mers cap la cap și, după ce Ana Caraman a apărat poarta CSŞ singură cu o dinamovistă, a intrat în joc și extrema dreaptă Alexandra Ganea, care a marcat și ea pe succesivă iar tulcencele au intrat la pauză cu un avantaj muncit de 3 goluri, 10-7.

Debutul celei de-a doua reprize a adus desprinderea CSŞ Tulcea, care a marcat de trei ori consecutiv pentru 13-7 și deja meciul intra pe făgaș normal pentru gazde. Nici măcar time-out-ul fostei internaționale Nicoleta Gâscă Alexandrescu, antrenor federal, nu le-a mai resuscitat pe dinamoviste, care s-au lovit permanent de o apărare agresivă și de un portar foarte inspirat, Ana Caraman. Din minutul 40, tulcencele

și-au mărit constant avansul, conducând la un moment dat și cu 11 goluri. În cea de-a doua repriză, niciun moment nu s-a mai pus problema câștigătoarei, ci doar a diferenței de scor. La final a fost 29-19 pentru CSŞ Tulcea!

Cu trei victorii din patru meciuri, CSŞ Tulcea se clasează pe poziția patra în Divizia A, urmând să întâlnească mâine, 11 octombrie, în deplasare, pe Spartac București iar sâmbătă, 14 octombrie, la Tulcea, pe Școala 181 București, ambele meciuri fiind abordabile la victorie.

Rămâne însă de văzut dacă junioarele pregătite de Gabriela și Daniel Gheorghe vor face față pe două fronturi, deoarece în campionatul național de junioare, într-un meci crâncen în Sala CSŞ, chiar a doua zi, duminică, s-a obţinut doar o remiză cu CSŞ 1 Constanța, 29-29, mai multe jucătoare acuzând probleme fizice.

Celelalte rezultate: CSU Neptun Constanţa – CS Ştiinta Bacău 37:24, HC Activ CSO Plopeni – CSU Târgovişte 44:26, ACS UAIC CNOT Iaşi – ACS SC. 181 SSP Bucureşti 24:20, CSU Ştiinta Bucureşti – SCM Gloria Buzău 22:32, CS Danubius Călăraşi – ACS Spartac Bucureşti 30:23. CSM II Bucureşti – CSA Steaua Bucureşti – amânat iar HCF