Festivalul Internaţional de Film Independent Anonimul, 7-13 august

LUNI, 7 AUGUST

CAMPING

22.00-22.30 Gala de Deschidere a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL 2017, ediția a XIV-a

22.30-00.15 Film Deschidere, Program special Michel Franco: LAS HIJAS DE ABRIL/ APRIL’S DAUGHTER

00.15-01.10 Competiție scurtmetraj românesc 1: ANATEMA, OMUL DE PE LUNĂ, PRIMA NOAPTE

01.10-02.35 Competiție lungmetraj: BURNING BIRDS

MARȚI, 8 AUGUST

SALA 1

11.00-12.10 Competiție scurtmetraj româ­nesc 1: ANATEMA, OMUL DE PE LUNĂ, PRIMA NOAPTE

12.30-13.55 Program special Michel Franco: 600 MILLAS/ 600 MILES

14.30-15.25 Competiție scurtmetraj inter­național 1: DGIS BOLOMDE/ TILL THE END OF THE DAY, ESTÁS VENDO COISAS/ YOU ARE SEEING THINGS, LE PLOMBIER/ THE PLUMBER

16.00-17.00 Competiție scurtmetraj româ­nesc 2: ANA SE ÎNTOARCE, DUPĂ NOUĂ SAU ZECE ORE, TOATE NUMELE ÎNCEP CU C

17.15-18.50 Competiție scurtmetraj inter­național 2: BECAUSE THE WORLD NEVER STOPS, OLGA, MILK, SZÉP ALAK/ BEAUTIFUL FIGURE, IL SILENZIO/THE SILENCE, DIE BRÜCKE ÜBER DEN FLUSS/ THE BRIDGE OVER THE RIVER

SALA 2

11.00-12.25 Competiție lungmetraj: BURNING BIRDS

17.00-18.30 Program special Michel Franco: DANIEL Y ANA/ DANIEL&ANA

CAMPING

21.30-23.00 Romanian OFF Section: PERFECT SĂNĂTOS

23.00-00.30 Romanian OFF Section: ANIVERSAREA

00.40-02.20 Competiție lungmetraj: MARIȚA

02.20-03.10 Competiție scurtmetraj inter­național 1: DGIS BOLOMDE/ TILL THE END OF THE DAY, ESTÁS VENDO COISAS/ YOU ARE SEEING THINGS, LE PLOMBIER/ THE PLUMBER

MIERCURI, 9 AUGUST

SALA 1

11.00-12.10 Competiție scurtmetraj românesc 2: ANA SE ÎNTOARCE, DUPĂ NOUĂ SAU ZECE ORE, TOATE NUMELE ÎNCEP CU C

12.30-14.15 Competiție scurtmetraj inter­național 2: BECAUSE THE WORLD NEVER STOPS, OLGA, MILK, SZÉP ALAK/ BEAUTIFUL FIGURE, IL SILENZIO/ THE SILENCE, DIE BRÜCKE ÜBER DEN FLUSS/ THE BRIDGE OVER THE RIVER

14.45-16.20 Program special Michel Franco: DESDE ALLÁ/ FROM AFAR

16.45-18.00 Competiție scurtmetraj românesc 1: ANATEMA, OMUL DE PE LUNĂ, PRIMA NOAPTE

18.15-19.00 Competiție scurtmetraj inter­na­țional 1: DGIS BOLOMDE/ TILL THE END OF THE DAY, ESTÁS VENDO COISAS/ YOU ARE SEEING THINGS, LE PLOMBIER/ THE PLUMBER

11.00-12.35 Program special Michel Franco: A LOS OJOS/ THROUGH THE EYES

13.00-14.40 Competiție lungmetraj: MARIȚA

17.00-18.50 Proiecție specială: FEBRA LALELELOR/TULIP FEVER

CAMPING

20.45-21.30 Concert Aeon Blank

21.30-23.15 Program special Michel Franco

DESPUÉS DE LUCÍA/ AFTER LUCIA

23.15-00.00 Competiție scurtmetraj româ­nesc 2: ANA SE ÎNTOARCE, DUPĂ NOUĂ SAU ZECE ORE, TOATE NUMELE ÎNCEP CU C

00.00-01.30 Competiție lungmetraj: SEXY DURGA

01.30-02.45 Competiție scurtmetraj inter­național 2: BECAUSE THE WORLD NEVER STOPS, OLGA, MILK, SZÉP ALAK/ BEAUTIFUL FIGURE, IL SILENZIO/ THE SILENCE, DIE BRÜCKE ÜBER DEN FLUSS/ THE BRIDGE OVER THE RIVER

JOI, 10 AUGUST

SALA 1

11.00-12.35 Program special Michel Franco: CHRONIC

15.00-16.30 Competiție scurtmetraj inter­na­țional 3: RUAH, POSLE/ AFTER, STATE OF EMERGENCY MOTHERFUCKER, PA FUERA, LA PRIMA SUECA/ SWEDISH COUSIN

16.45-18.15 Competiție scurtmetraj ro­mâ­nesc 3: MĂ CHEAMĂ COSTIN, SCRIS/ NESCRIS, SUBSTANTIV COMUN, DE GENUL FEMININ, CHERS AMIS

18.30-19.30 Competiție scurtmetraj româ­nesc 4: FARUL, IDIOTUL, PETRECERE PRIVATĂ, FATALA

SALA 2

11.00-12.35 Competiție lungmetraj: QUALITY TIME

13.00-14.25 Competiție lungmetraj: SEXY DURGA

CAMPING

20.45- 21.30 Concert Cvartet Pontica

21.30-22.55 Competiție lungmetraj: QUALITY TIME

22.55-00.35 Proiecție specială: GOOD TIME

00.35-01.50 Competiție scurtmetraj româ­nesc 3: MĂ CHEAMĂ COSTIN, SCRIS/ NESCRIS, SUBSTANTIV COMUN, DE GENUL FEMININ, CHERS AMIS

01.50-03.15 Competiție lungmetraj: THE NOBODIES

VINERI, 11 AUGUST

SALA 1

11.00-12.30 Competiție scurtmetraj româ­nesc 3: MĂ CHEAMĂ COSTIN, SCRIS/ NESCRIS, SUBSTANTIV COMUN, DE GENUL FEMININ, CHERS AMIS

12.45-14.20 Competiție lungmetraj: THE BURGLAR

15.00-16.00 Competiție scurtmetraj româ­nesc 4: FARUL, IDIOTUL, PETRECERE PRIVATĂ, FATALA

16.15-17.45 Competiție scurtmetraj inter­na­­țional 3: RUAH, POSLE/ AFTER, STATE

OF EMERGENCY MOTHERFUCKER, PA FUERA, LA PRIMA SUECA/ SWEDISH COUSIN

SALA 2

11.00-12.25 Competiție lungmetraj: THE NOBODIES

17.00-18.25 HBO Documentary: KOMUNIA/ COMMUNION

CAMPING

20.45-21.30 Concert The Amsterdams

21.30-23.40 Proiecție specială: SONG TO SONG

23.40-00.25 Competiție scurtmetraj româ­nesc 4: FARUL, IDIOTUL, PETRECERE PRIVATĂ, FATALA

00.25-02.00 Competiție lungmetraj: THE BURGLAR

02.00-03.20 Competiție scurtmetraj interna­țio­nal 3: RUAH, POSLE/ AFTER, STATE OF EMERGENCY MOTHERFUCKER, PA FUERA, LA PRIMA SUECA/ SWEDISH COUSIN

SÂMBĂTĂ, 12 AUGUST

Votul publicului, desfășurat pe toată peri­oada festivalului, se va încheia la ora 18.00.

SALA 1

11.00-12.45 Romanian OFF Section: VARA

S-A SFÂRȘIT

13.00-15.10 Romanian OFF Section: ANA, MON AMOUR

17.00-18.40 GOOD TIME (R)

SALA 2

11.00-12.25 Romanian OFF Section: ȚARA MOARTĂ

13.00-14.20 Filmul HBO: PLANETA PETRILA

17.00-18.00 Romanian OFF Section: CEAȚA, DEPĂRTARE

CAMPING

22.00-22.30 Gala de Închidere a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL 2017, ediția a XIV-a

22.30-23.50 Film Închidere CAPACE

00.00 Concert GOJIRA, urmat de proiecție filme câștigătoare Secțiuni Scurtmetraj și Trofeul ANONIMUL

Festivalul-Concurs Internaţional de Folclor „Peştişorul de Aur”, 7-12 august 2017

Marcând aniversarea  a douăzeci și cinci de ani de desfășurare neîntreruptă, ediția din acest an a Festivalul-Concurs Interna­țional De Folclor „Peştişorul De Aur” își va „deschide scena” publicului marți, 8 august 2017. Momentul acestei deschideri – foarte așteptat de publicul interesat! –  va fi reprezentat, ca în fiecare an, de Parada portului și dansului popular, cu începere de la ora 18.00, iar momentul „căderii cortinei” va fi reprezentat de Festivitatea de premiere și Spectacolul

de gală, ce urmează a se desfășura vineri,

11 august 2017, cu începere de ora 19.30, pe scena din Piața Civică.

Vă prezentăm programul de desfășurare a prezentei ediții:

MARȚI, 8 august

– Ora 18.00, Biblioteca „Panait Cerna”: Parada portului și dansului popular, pe traseul: Strada Isaccei – Strada Unirii – Strada Babadag – Strada Dobrogeanu Gherea – Strada Păcii – Piața Civică;

– Ora 18.30, Piața Civică: Deschiderea Festi­­valului-Concurs Internațional de Fol­clor „Peștișorul de Aur”, Ediția a XXV-a;

– Ora 19.30, scena din Piața Civică: Spectacol-concurs

MIERCURI, 9 august

– Ora 19.00, Piața Vest – Spectacol Folcloric

Piața Neptun – Spectacol Folcloric

– Ora 19.30, Piața Civică – Spectacol-Concurs

JOI, 10 august

– Ora 19.00, Piața Vest – Spectacol Folcloric

Piața Neptun – Spectacol Folcloric

– Ora 19.30, Piața Civică – Spectacol-Concurs

VINERI, 11 august

– Ora 19.30, Piața Civică:

Festivitatea de premiere și Spectacolul de gală

Ediția din acest an va oferi publicului tulcean și oaspete spectacole de înaltă ținută artistică, susținute de:

– 15  ansambluri, grupuri și formații artistice provenind din 13 țări: Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Cipru, Columbia, Georgia, Kosovo, Macedonia, Republica Moldova, Polonia, Senegal, Sierra Leone, Sri Lanka, Ucraina;

– 10 formații, ansambluri și grupuri artistice provenind din România, câte unul din jude­țele Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dolj, Hunedoara, Iași, Mureș, Olt și Suceava;

– 5 formații din Județul Tulcea, câte una

din localitățile: Tulcea, Casimcea, Jijila, Luncavița și Niculițel;

– Fanfara de copii Rotaria din Vaslui, județul Vaslui.

Zilele Municipiului Tulcea,

13 august 2017 – Piaţa Civică

* Ora 10.00 Deschiderea Târgului de Meşte­şu­gari

13 august 2017 – Faleza Dunării

* Ora 20.30 Zagăn

* Ora 21.00 RUBY

* Ora 22.00 LIDIA BUBLE

14 august 2017 – Faleza Dunării

* Ora 20.30 Anca Ciobotaru

* Ora 21.00 FLY PROJECT

* Ora 22.00 DIRECŢIA 5

15 august 2017 – Faleza Dunării

* Ora 20.30 Mariana Cosmici

* Ora 21.00 PEPE

* Ora 22.00 CARGO

FOC DE ARTIFICII