Cu două etape înainte de finalul sezonului regulat, o singură echipă, Şoimii Topolog a rămas neînvinsă în acest sezon şi probabil aşa va şi încheia această primă parte a campionatului. Campioana din urmă cu două ediţii de campionat a avut mari emoţii şi duminică la Somova, acolo unde a fost foarte aproape să cunoască primul eşec, dar ca şi la Măcin sau Slava Cercheză a revenit miraculos în a doua repriză, după ce a fost condusă cu două goluri la pauză.

Seria A: patru echipe pentru trei locuri

Naţional Somova se poate spune că a fost performera ultimei etape după ce a condus aproape tot meciul echipa numărul 1 din fotbalul judeţean tulcean, Şoimii Topolog, pentru moment singura echipă fără înfrângere în acest sezon. Somovenii au condus cu 3-1 la pauză şi se părea că vor opri seria succeselor echipei din Topolog la cota 12, însă nu a fost să fie aşa. Şoimii au egalat pe final de meci şi scorul final a fost 4-4, astfel că şi după cea de-a 12-a etapă a campionatului înfrângerea nu a fost cunoscută echipei din Topolog. La polul opus, în derby-ul ultimelor clasate, echipele cu cele mai multe înfrângeri în acest sezon, Beroe Ostrov şi Sarica Niculiţel, meciul a fost unul foarte animat şi disputat, la final câştigat de gazdele din Ostrov cu scorul de 3-2.

La un gol diferenţă, 2-1, s-a impus şi Luceafărul Slava Cercheză în meciul cu Triumf Cerna şi ambele echipe probabil se vor reîntâlni şi la primăvară în play-off. Arrubium Măcin a stat în această etapă.

Seria B: prima înfrângere pentru Săgeata Stejaru

Lider al clasamentului în seria B a Ligii a IV-a, Săgeata Stejaru a jucat contra tulcenilor de la CSM Delta Aegyssus şi, după înfrângerea suferită cu 1-3, a trebuit să cedeze primul loc din clasament campioanei din sezonul trecut, Pescăruşul Sarichioi.

Noul lider al clasamentului din această serie a avut un antrenament cu public pe terenul ultimei clasate, Gloria Agighiol, contra căreia a câştigat doar cu 8-0. Neaşteptat de disputat a fost meciul de la Sabangia dintre echipa locală Egreta şi oaspeţii de la Flacăra M. Kogălniceanu, încă o echipă care va juca din primăvară pentru titlu. La pauză a fost egal, 2-2 şi se părea că de acest rezultat neaşteptat va profita Granitul Babadag, echipă care l-a sărbătorit pe Alempe Pantelie. Nu a fost să fie aşa şi, la final, Flacăra s-a impus cu 4-2. Tot două goluri diferenţă a fost şi în meciul dintre Laguna Ceamurlia de Jos şi oaspeţii de la Granitul Babadag, cu precizarea că gazdele n-au marcat niciun gol: scor 0-2!

După aceste rezultate, în seria B s-au limpezit foarte mult apele şi deja primele patru clasate sunt ca şi calificate în play-off.