Timp de două zile, sâmbătă şi duminică, Tulcea a fost, după 13 ani, gazda unui turneu semifinal de volei masculin, de această dată la grupa de vârstă 13-14 ani, altfel spus juniori speranţe. Speranţe ca şi cele de a avea, din toamnă, o echipă de volei masculin măcar în a doua ligă a seniorilor, aşa cum un oraş şi un judeţ ca Tulcea, cândva capitala voleiului românesc, ar merita din plin.

Cu oaspeţi de seamă în turneul de la Tulcea, printre care Dinamo şi CSM Bucureşti, echipa de volei masculin speranţe a CSŞ Tulcea a debutat sâmbătă la amiază contra celui mai accesibil adversar şi anume Şcoala 39 Bucureşti, antrenată de metodistul Federaţiei Române de Volei, profesorul Dan Lăzărescu. „Văd clar că la Tulcea reapar mugurii performanţei voleibalistice pentru că trebuie să ne amintim cu toţii că acest oraş  fost leagănul unor jucători excepţionali pentru voleiul românesc masculin. Mă bucur, de asemenea, că publicul încă iubeşte acest sport la Tulcea şi cred că un astfel de turneu semifinal este benefic şi pentru viitorii voleibalişti să simtă susţinerea publicului, a oamenilor care au încredere în ei”, a declarat profesorul Dan Lăzărescu, chiar şi după meciul pierdut fără drept de apel în faţa tulcenilor cu 0-3 (-8,-17,-15).

Mult mai echilibrat meciul dintre Dinamo şi CSM Bucureşti, câştigat cu 3-1 de dinamovişti, care se anunţau principalii contracandidaţi la locul întâi pentru CSŞ Tulcea.

După amiază, dacă meciul dintre Dinamo şi Şcoala 39 Bucureşti a fost un 3-0 fără drept de apel, meciul CSM Bucureşti – CSŞ Tulcea se anunţa unul echilibrat, cu un mic avantaj poate, al terenului propriu, pentru tulceni. La 14 au câştigat tulcenii primul set, după care la 17 şi la 16 au fost câştigate următoarele două, astfel încât din prima zi s-a definitivat calificarea la turneul final.

Cu câte două victorii în primele două jocuri, Dinamo Bucureşti şi CSŞ Tulcea se calificaseră de sâmbătă seara la turneul final, însă pentru orgoliul jucătorilor şi al antrenorilor era nevoie de un rezultat şi al meciului direct care să stabilească prima clasată.

După ce echipa CSM Bucureşti a câştigat duminică dimineaţa meciul cu Şcoala 39 Bucureşti cu scorul de 3-0, a urmat meciul de gală al turneului dintre Dinamo Bucureşti şi CSŞ Tulcea.

„Sigur că ne interesează rezultatul, ar fi absurd să spunem că jucăm doar aşa ca să bifăm un meci, însă nu va fi nicio tragedie dacă pierdem jocul cu Dinamo. Important e că ne-am calificat la turneul final”, declara înaintea meciului cu Dinamo Bucureşti antrenorul

CSŞ Tulcea, Constantin Burungiu. După cum s-a agitat pe marginea terenului în timpul jocului, miza meciului a avut o semnificaţie aparte, probabil, pentru antrenorul echipei tulcene, mai ales că acesta este şi selecţionerul României la această categorie de vârstă.

Chiar dacă au intrat cu stângul în meci şi au fost conduşi atât la primul cât şi la al doilea timeout tehnic, tulcenii de la CSŞ au câştigat primul set cu 25-20, după ce au avut la 24-18 prima minge de set. Al doilea set a fost de la început şi până la sfârşit al oaspeţilor dinamovişti, care s-au impus clar cu 25-21, însă în al treilea set s-a jucat de la egal la egal până la final, unul prelungit pentru că rezultatul s-a decis abia la 28-26, în favoarea oaspeţilor de la Dinamo.

Cel de-a patrulea set a fost unul în care elevii antrenorului Constantin Burungiu au jucat aproape fără greşeală iar la final, înaintea setului decisiv, tabela arăta un categoric 25-18 pentru CSŞ Tulcea.

Setul cinci şi ultimul a fost unul de infarct în care tulcenii au început să joace abia de la scorul de 0-3 iar la final au avut cinci mingi de set şi meci. A fost 15-13 pentru CSŞ Tulcea în setul decisiv, după ce dinamoviştii au fost la un singur punct de egalare şi prelungiri. Ştefan Zahar, Sevastian Uzum, Vlad Covaliov, Alexandru Vlad, Mihai Miron (căpitan), Liviu Grigore şi Robert Atanasof au fost jucătorii pe care s-a bazat cel mai mult la acest turneu antrenorul Constantin Burungiu, însă nu trebuie uitaţi nici Sebastian Saraev, Alin Bâja, Marian şi Alexandru Neaşcu sau Nicuşor Silvestru. Felicitări şi succes la turneul final!