aprilie 30, 2024

Lavigne determină noul joc PB, deoarece a terminat pe locul șapte în finală

Știți ce se spune despre procedura finală. Nu o dată, ci de două ori duminică, echipele irlandeze de ștafetă 4x400m s-au întrebat care ar putea fi șansele în ultima zi a evenimentelor de la Campionatele Mondiale de atletism de la Belgrad.

Cvartetul feminin a fost aproape de a ajunge în finala cu șase echipe, Sophie Becker, Rosen Harrison, Charlene Maudsley și Phil Healey, terminând pe locul trei în calificări, cu un timp de 3:30.97, la 0.06 secunde în spatele Jamaicei, care a ocupat ultimul loc. în calificări.

Cu toate acestea, a existat o oarecare mângâiere, având în vedere că timpul lor le-a luat patru secunde de la recordul irlandez în interior care deține din 2004.

Maudsley a ieșit cu a doua cea mai rapidă fracție cu 52,09 secunde, în a treia oprire. Healy a terminat apoi cu un picior de ancorare de 51,98. Healy a spus: „Ea a dat totul, a merge puțin prea scurt este dezamăgitor, dar a fost o performanță grozavă din partea fetelor. În general, este prima dată când este desfășurat în aer liber în Europa, așa că trebuie să construim pe ceea ce am reușit.”

Cvartetul masculin format din Celine Green, Cathal Crosby, Brian Gregan și Chris O’Donnell a terminat, de asemenea, pe locul trei în rundă, pe locul șapte la general, iar primele șase echipe calificându-se pentru a determina medaliile; De asemenea, timpul lor de 3:08.63 bate recordul anterior stabilit de echipa irlandeză când a câștigat bronzul mondial în sală la Budapesta în 2004. Cea mai rapidă împărțire a lui O’Donnell a fost de 46,18 secunde cu piciorul de ancorare.

Aceasta a însemnat că Sarah Lavigne a fost singura lumină care a ajuns în finală, deoarece sportiva de două ori din Limerick și-a îmbunătățit viața mai bine pentru a-și asigura unul dintre trotuarele motorizate la 60 de metri cu garduri, când a terminat pe locul șapte.

READ  România ia în considerare viitoarele meciuri de fotbal cu Kosovo la recunoaștere - EURACTIV.com

Asta a însemnat că Lavigne s-a întors de două ori pe Arena Stark sâmbătă seara, aliniându-se după ce a cronometrat mai întâi 8,03 secunde pentru a se califica din căldură, apoi a spart bariera de opt secunde când a marcat 7,97 în semifinală. În finală, ea a marcat 8.09 după aceea pentru a termina pe locul șapte în lume. Victoria din noapte i-a revenit francezei Serena Samba Maila în 7.78.

Ce moment, doar pentru toată lumea din viața mea”, a spus Lavigne. „Să fii un finalist mondial în sală, nimeni nu îți poate lua asta. Pentru a sparge opt secunde, în acest moment, pe această scenă, este un vis devenit realitate. Pentru a rula PB pe scena mai mare, este nevoie de puțin Este o zi mândră pentru mine, antrenorul meu, familia mea, prietenii mei și toți cei care m-au ajutat să ajung aici.”

Sesiunea de duminică a fost deja pe Ylimar Rojas pe punctul de a face mai multă istorie, iar acesta urmează să devină primul sportiv care a câștigat trei titluri mondiale la săritura triplă. Asta nu a fost suficient pentru săritoarea venezueleană, care a sărit cu ultimul efort la un record mondial uluitor de 15,74 metri.

Acest lucru ia îmbunătățit recordul mondial de 15,67 milioane pe care și-a propus să câștige titlul olimpic la Tokyo; Cea mai bună performanță în sală a ei a fost cea de 15,43 m pe care a înregistrat-o la Madrid în februarie 2020. Medaliata cu argint la săritura în lungime mondială ucraineană, Marina Bech-Romanchuk, a fost, de asemenea, săritura în triplu a vieții ei, sărind 14,74 m în turneu. Aceasta din urmă a trecut de pe locul opt. pe locul doi. .

READ  Campbell o sprijină pe McCune să doboare propriul record mondial

Scopul irlandezilor Luke McCann și Andrew Coskoran a fost să ajungă în finala de 1500 m, dar nu a fost cazul, McCann a fost încântat în prima calificare după ce a rămas în urmă în ultimele două ture, iar tânărul de 24 de ani înregistra timpul. 3:44.03 pentru a ocupa locul al șaptelea.

Având în vedere că Jakob Ingebrigtsen al companiei – deținătorul recordului mondial norvegian terminând cu siguranță pe locul doi – ceea ce avea nevoie pentru a produce era ceva mare și nu a fost deloc dezamăgire.

La fel și Coscoran, care căuta să profite de apariția sa în semifinalele olimpice vara trecută. În ciuda curselor în apropierea frontului devreme, el a pierdut teren în ultimele două tururi și a terminat pe locul cinci în calificări în 3:40.53. Doar primii doi din fiecare meci au fost automati, ambii cu mult departe de a fi printre cei mai rapizi patru jucători în afara playoff-ului, iar pregătirile lui Koskoran de la Belgrad nu au ajutat ultimul meci Covid.

Síofra Cléirigh-Buttner a concurat, de asemenea, într-un campionat mixt, aplecându-se peste 800 de metri când a cronometrat 2:06.99 pentru a termina pe locul cinci în calificări.

La vârsta de 19 ani, Yisrael Olatund își făcea debutul pe scena mondială la 60 de metri, timpul său de 6.66 lăsându-l pe locul patru, mai puțin decât era necesar pentru a avansa.

Sâmbătă a adus o mare bucurie și ucrainenei Yaroslava Mahochich, care a câștigat săritura în înălțime feminină cu o săritură de 2,02 metri pentru a câștiga medalia de aur în timp ce războiul răzbunea în țara sa natală. Mahocic a ajuns la Belgrad doar datorită cooperării dintre atletismul mondial și federațiile ucrainene, române și sârbe, care au făcut-o săptămâna trecută drumul de trei zile de 2.000 de kilometri.

READ  Ministerul Sportului impune o cotă de 40% din cetățenii români pentru sporturile de echipă