aprilie 30, 2024

Bianca Andreescu și Aryna Sabalenka avansează în optimile de finală de la Miami

Fosta campioană la US Open Bianca Andreescu și numărul doi mondial Aryna Sabalenka au avansat duminică în optimile de finală de la Miami Open, cu o victorie în seturi drepte pe Hard Rock Stadium.

Forța lui Sabalenka a fost prea mare pentru cehoaica Marie Bouzkova, care a spart Belarus de două ori în primul set în drumul său spre o victorie cu 6-1, 6-2.

Orice șansă de revenire de la Bouzkova a dispărut când a fost ruptă în deschiderea setului al doilea, iar Sabalenka nu a fost în pericol la serviciu, nefiind niciodată în fața unui break point în meciul de 66 de minute.

„Am avut lucruri foarte grozave”, a spus Sabalenka, optimist.

„Am simțit că tot ce făceam este corect și sunt foarte mulțumită de nivel”, a adăugat ea.

Sabalenka, împiedicată de o accidentare la coapsă în meciul ei precedent, a primit îngrijiri medicale și a tresărit la câteva momente după victoria ei în fața Shelby Rogers, dar a spus că accidentarea, deși nerezolvată, s-a îmbunătățit.

„Și lucrăm la asta. Aș spune că am cea mai bună echipă și am mare încredere în ei și cred că o pot repara. Cu siguranță m-am simțit mult mai bine”, a spus ea.

Ea a adăugat: „Echipa mea a făcut tot ce am putut pentru a se asigura că nu m-am concentrat pe picior și m-am concentrat pe joc”.

Renașterea jucătorului

Andreescu, care s-a întors anul trecut după o „pauză de sănătate mintală” de șapte luni arată ca o jucătoare renascută care și-a pierdut încrederea în timp ce și-a savurat victoria cu 6-4 6-4 în fața americancei Sofia Kenin.

READ  Jamie Hooper conduce proiectul All In & Win la EuroHockey: Federația Europeană de Hochei

Andreescu, în vârstă de 22 de ani, câștigătoarea US Open 2019, a impresionat până acum după ce a învins-o pe Emma Raducano și pe numărul 10 mondial, Maria Sakkari, în rundele anterioare.

Într-un meci cu puține victorii, Andreescu a controlat jocul de serviciu cu 70%, iar Kenin nu a pus probleme reale până la jumătatea setului secund.

Câștigătoarea Australian Open 2020, Kenin, a distrus-o pe Andreescu pentru a reduce avantajul la 4-3, dar, în ciuda îmbunătățirii forehand-urilor de la Floridian, Andreescu și-a ținut nervii și a câștigat primul ei punct de meci.

„Aceste victorii sunt cu siguranță grozave și am avut o mulțime de meciuri grele cu Sofia, așa că este foarte bine că s-a calificat”, a spus Andreescu, care și-a transformat toate cele trei puncte de break.

„Cu siguranță mă simt mai bine meci după meci, chiar și fizic. Parcă mă simt foarte bine. Mă simt foarte proaspătă”, a adăugat ea.

Andreescu o va înfrunta în turul următor pe rusoaica Ekaterina Alexandrova, după ce a învins-o pe numărul nouă elvețian pe Belinda Bencic cu 7-6 (8/10), 6-3.

Într-o zi bună pentru rusoaicele, calificatoarea Varvara Gracheva a ajuns în a patra rundă consecutivă a campionatului WTA 1000 cu o victorie cu 6-1, 6-2 în fața norocoasă învinsă poloneză Magdalena Fritsch.

Gracheva, în vârstă de 22 de ani, a ajuns și în optimile de finală ca calificare la Indian Wells.

De asemenea, va exista o prezență cehă puternică în turul al patrulea, după ce Petra Kvitova, Barbara Krejikova și Marka Vondrousova au câștigat fiecare duminică.

Kvitova, dublă campioană la Wimbledon, a învins-o pe Donna Vekic cu 6-4, 7-6 (7/3), după un efort puternic al croaților în setul doi.

READ  WTA: Bernarda Pera a câștigat al doilea titlu consecutiv cu victoria din Hamburg

„Ea a revenit întotdeauna după pauzele (de serviciu) și nu a fost chiar ușor în primul set. A fost foarte greu, a jucat foarte bine, a servit foarte bine”, a spus Kvitova.

Krejcikova, câștigătoare la French Open 2021, a învins-o pe americanca Madison Keys cu 7-6 (7/4), 6-3 și o va înfrunta în continuare pe Sabalenka, în timp ce Vondrousova a învins-o pe compatriota Karolina Pliskova cu 6-1, 6-2.

Românca Sorana Cerstea s-a calificat în turul al patrulea la Miami pentru prima dată într-un deceniu, după ce a învins-o pe cehoaica Karolina Musova cu 7-5, 6-1.

Tânărul de 32 de ani, antrenat acum de fostul câștigător al Australian Open Thomas Johansson, se bucură de o mică renaștere după ce a ajuns și pe aceeași scenă de la Indian Wells în această lună.