martie 28, 2024

A 8-a zi de deschidere franceză | Reuters

Repere din ziua a opta a French Open, al doilea turneu major al anului, duminică (GMT):

Serena Williams a văzut o altă șansă de a câștiga un record de 24 de titluri la simplu, în timp ce a învins-o pe americanca în vârstă de 39 de ani, Elena Rybakina din Kazahstan în runda a patra.

Roger Federer s-a retras și el, deși nu pe teren, dar s-a retras a doua zi după ce a ajuns în finalele 16 ca măsură de precauție pentru a-și proteja genunchii.

La scurt timp după ce Victoria Azarenka, una dintre cele mai mari amenințări potențiale ale lui Williams în jumătatea de jos, a pierdut cu 5-7 6-3 6-2 în fața rusului Anastasia Pavlyuchenkova, Williams a intrat pentru a juca Rybakina, în vârstă de 21 de ani, pentru prima dată. .

Însă americanca a depășit, pierzând cu 6-3 7-5 în fața unei jucătoare care a făcut primul ei meci de Grand Slam în optimile de finală.

Marketa Vondrosova, subcampioana din 2019, a pierdut în fața spaniolei Paula Padusa cu 6-4, 3-6, 6-2, în timp ce slovena Tamara Zidansek a încheiat jumătatea inferioară a egalității prin învingerea româncei Sorana Kirstia.

Numărul doi mondial Daniil Medvedev a continuat să-și bată joc de ura aparentă a noroiului, când cel de-al 22-lea cap de Chile Christian Garin s-a dezintegrat cu 6-2 6-1 7-5 pentru a conduce meciul din sferturile de finală cu al cincilea cap de serie Stefanos Tsitsipas.

Medvedevul rus a renunțat până acum la un singur grup. Tsitsipas l-a depășit pe Pablo Carreno Busta.

Alexandru Zverev, al șaselea, a fost prea puternic pentru Kei Nishikori, zdrobind japonezii cu 6-4, 6-1, 6-1 pentru a ajunge în sferturile de finală la Roland Garros pentru a treia oară, unde îl va înfrunta pe surpriza Spaniei, Alejandro Davidovich Fokina.

2110 Zverev îl atacă pe Nishikori pentru a ajunge în ultimii opt

Alexander Zverev l-a depășit pe Kei Nishikori cu 6-4 6-1 6-1 pentru a ajunge în sferturile de finală pentru a treia oară în ceea ce sa dovedit a fi un punct culminant dificil.

READ  tenis | Wimbledon 2022 | Puncte de discuție în ziua 4: Kyrgios răspunde criticilor, Kvitova își construiește jucătorul ideal

El urmează să-l înfrunte pe tânărul șase spion spaniol Alejandro Davidovic Fokina.

1900 DAVIDOVICH FOKINA BATTLES PAST DELBONIS

Tânărul spaniol Alejandro Davidovich Fochina și-a rezervat locul în sferturile de finală ale unui Grand Slam pentru prima dată în carieră, cu o dură victorie cu 6-4 6-4 4-6 6-4 asupra argentinianului Federico Delbonis.

Citeste mai mult:

Citește mai mult Federer se retrage din French Open și Wimbledon

Williams a uimit-o pe Rybakina în runda a patra a Open-ului francez Citiți mai multe

Evert spune că motivul pentru care Federer a decis să renunțe la French Open 100% a fost să citească mai multe

Pavlyuchenkova își întoarce anii la Paris la opt الثمانية

Padusa continuă să-și realizeze visul la Roland Garros învingându-l pe Vondrosova

Fokina îl învinge pe Delbonis pentru a ajunge în sfertul Openului Francez CITESTE MAI MULT

Munca grea și sănătatea cheie pentru planul lui Sinner de a ajunge în partea de sus Citește mai mult

Azarenka critică French Open pentru că a favorizat meciurile masculine pentru sesiunea de noapte Citește mai mult

Zinedine Zidane îl învinge pe Kirstia pentru a intra în sferturile de finală ale Openului Franței

Tsitsipas se confruntă cu un test de acreditare de lut împotriva lui Carreno Busta

Clasamentul French Open de luni

Osaka mulțumește fanilor pentru „toată dragostea” după retragerea French Open Citiți mai multe

Federer evaluează participarea în continuare la Roland Garros Citește mai mult

Led Zeppelin este Swatesk’s Stairs to Heaven la French Open Citește mai mult

1715 Serena Williams îl elimină pe Rybakina în seturi drepte

Kazahstanul Elina Rybakina a dezmembrat-o pe a șaptea cap de serie Serena Williams cu 6-3 7-5 pentru a ajunge în sferturile de finală ale unui Grand Slam pentru prima dată în carieră.

READ  Fostul tenismen român Ion Triac vrea să cumpere o bază sportivă la Braşov

Williams, în vârstă de 39 de ani, a fost rupt de cinci ori și a comis 19 erori neforțate, în timp ce Rybakina a marcat 21 de câștigători.

1525 MEDVEDEV se pregătește să înfrunte sferturile de finală cu TSITSIPAS

Al doilea cap de serie rus, Daniil Medvedev, a învins pe cap de-al 22-lea cap, Christian Garin, din Chile, cu 6-2, 6-1, 7-5, pentru a lovi meciul din sferturile de finală cu Stefanos Tsitsipas.

Medvedev, care nu câștigase un meci la Openul Franței înainte de acest an, are acum un record de 4-4 la Roland Garros.

1455 TSITSIPAS navigând în sferturi victorie dreaptă

Cel de-al cincilea cap de serie al Greciei, Stefanos Tsitsipas, a obținut o performanță aproape impecabilă pentru a-l învinge pe locul 12 pe Pablo Carreno Busta cu 6-3, 6-2, 7-5 și a ajuns în sferturile de finală, distrugând 41 de câștigători și câștigând cinci puncte de break.

Uniunea a retras 1425 de la deschiderea Franței

Roger Federer s-a retras duminică de la Openul Franței, la o zi după ce a câștigat un meci dur din turul al treilea, optând să se salveze pentru sezonul pe teren de iarbă.

„După două operații la genunchi și mai mult de un an de reabilitare, este important să-mi ascult corpul și să nu mă întorc la concurs”, a spus tânărul de 39 de ani.

1410 organizatori Azarenka concurează pentru cele patru campionate ca meciuri preferate masculine din sesiunile de noapte جلس

Fosta numărul unu mondial din lume, Victoria Azarenka, a pus la îndoială organizatorii turneelor ​​cu privire la programarea meciurilor, șase din cele șapte sesiuni de noapte din acest an cu meciuri doar pentru bărbați.

„Ceea ce mă îngrijorează este atunci când cineva din Federația Franceză încearcă în mod constant să spună că există egalitate și se referă doar la banii premiului, ceea ce este adevărat”, a spus ea. „În rest, nici măcar nu aș fi de acord cu asta puțin”.

READ  Sport Guru din România vizează vânzări de 31% în 2022

CÂȘTIGĂȚI DIN NOUĂ SIGILIUL SWIATEK ȘI MATTEK-SANDS

Campioana la simplu Iga Sweetek și Bethany Mattek-Sands au salvat șapte puncte uluitoare înainte de a învinge capul de serie Elise Mertens și Hsieh Su Wei cu 5-7, 6-4, 7-5 în meciul din dubla rundă a dublei feminine.

1255 BADOSA BATTLES PAST VONDROUSOVA

Spania Paula Padusa a câștigat cea de-a doua luptă consecutivă în trei seturi la Openul Franței pentru a învinge capul 20 al Cehiei Markta Vondrosova cu 6-4 3-6 6-2 pentru a ajunge în sferturile de finală ale unui Grand Slam pentru prima dată în carieră.

Padusa, cap de serie 33, o va întâlni pe slovena Tamara Zidansek în sferturile de finală.

1220 Azarenka supărată de Pavlyuchenkova

Rusa Anastasia Pavlyuchenkova s-a luptat din greu pentru a învinge clasa a 15-a Victoria Azarenka cu 5-7 6-3 6-2 pentru a ajunge în sferturile de finală ale French Open pentru prima dată în 10 ani.

Pavlyuchenkova a obținut 45 de victorii, iar Azarenka a asistat-o ​​cu 30 de erori neforțate.

1043 Zidansk ajunge în primul sfert de finală de Grand Slam

Tamara Zidansek a trecut printr-un set de deschidere strâns înainte de a o domina pe română Sorana Kirstia pentru a obține o victorie cu 7-6 (4) 6-1 care a făcut-o prima femeie din Slovenia care a ajuns în sferturile de finală la simplu la un Grand Slam.

0908 Joacă sub drum

Jocul a început în condiții de soare la Roland Garros, unde temperatura a fost de aproximativ 17 ° C.

Victoria Azarenka o va întâlni pe Anastasia Pavlyuchenkova la Court Philippe Chatrier de la 1000 GMT înainte de meciurile care implică Stefanos Tsitsipas, Serena Williams și Alexander Zverev pe Court Court.

Criteriile noastre: Thomson Reuters Trust Principles.