aprilie 16, 2024

Adolescenții Popovici și Mackintosh câștigă aurul la înot mondial

Popovici a câștigat proba dressel, la 100 m liber masculin, iar Macintosh la 200 m fluture feminin.

După ce Caleb Dressel, unul dintre veteranii care se aștepta să domine Campionatele Mondiale FINA, a fost scos din competiție pe 22 iunie, doi adolescenți, David Popovici în vârstă de 17 ani și Summer McIntosh, în vârstă de 15 ani, au sărit în fruntea clasamentului. podium.

Dressel, de șapte ori medaliat cu aur, „s-a retras din motive medicale. Pentru sănătatea sa pe termen lung, directorul general de înot al echipei SUA, Lindsay Mintenko, a declarat presei la începutul sesiunii de seară.

„Nu este apt să concureze acum”.

Popovici a câștigat apoi victoria la un eveniment dressel, la 100 de metri liber masculin, iar Macintosh a câștigat la 200 de metri fluture feminin.

În celelalte finale individuale, francezul Leon Marchand, în vârstă de 20 de ani, a finalizat dubla de 200 m masculin, iar Kylie Maas a câștigat cel de-al doilea aur canadian când a luat proba feminină de 50 m spate.

Seara s-a încheiat cu o altă vedetă din echipa SUA, Katie Ledecky, care și-a făcut un loc în cartea recordurilor cu echipa câștigătoare a ștafetei feminine de 200 m.

A fost cea de-a 21-a medalie a lui Ledecky la Campionatul Mondial, mai mult decât a oricărei alte femei.

Australia a luat argintul, în timp ce Canada, cu Macintosh ocupat al doilea în această zi, a luat bronzul.

Dressel câștigase deja două aurii la Budapesta înainte de ultima sa cursă de marți dimineață. Înălțimea cursei de 100 de metri a fost stil liber, iar campioana olimpică s-a calificat abia pe locul doi după Popovici.

După finală, adolescentul a fost întrebat dacă l-a speriat pe Dressel.

„Nu cred, cred că e prea bătrân pentru a fugi de cineva ca mine sau, sincer, de oricine altcineva, dar sper să fie bine și sper să se întoarcă mai puternic”.

Popovici, care a devenit primul român care a câștigat un titlu mondial când a luat proba de 200 de metri liber, a devenit primul om care a realizat o dublă 100-200 liber la campionatele mondiale de la americanul Jim Montgomery în 1973.

Olandezul Peter van den Hoogenband a repetat această performanță rară la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000.

„Mă bucur că am scris o mică pagină în istoria înotului”, a spus Popovic, zâmbitor. „Unii ar putea spune o pagină uriașă, dar ne place să o menținem la nivel scăzut.”

„Sunt fericit că am două aurii acum și cred că le va fi foarte greu”.

Popovici l-a devansat pe francezul Maxime Grosset cu 0,6 secunde și pe canadianul Joshua Lindau cu 0,13 secunde.

curse inteligente

„În 200, am fost surprins de cât de mult am câștigat. De data aceasta am fost surprins de cât de puțin am câștigat”, a spus el, adăugând că a preferat 200 de metri.

„Consider 200 de metri mai mult decât o cursă inteligentă”, a spus el.

El a spus în cele 100 de ture: „Trebuie să ieșim cât de repede putem și să ne întoarcem cât de repede putem. Este o cursă a instinctului animal.”

Popovic s-a pregătit pentru o carieră de vedetă a sportului urmând o școală bilingvă din România și vorbește fluent engleza.

„Nu am terminat liceul, dar nu conduc încă”, a menționat el.

La vârsta de cincisprezece ani, Macintosh-ul este și mai tânăr.

Canadiana a doborât recordul mondial de juniori adăugând un fluture de 200 m argintului pe care l-a câștigat la proba de 400 m liber în ziua deschiderii.

McIntosh a învins-o pe Haley Fleckinger cu 0,88 secunde, în timp ce chinezii Zhang Yufei a ocupat locul trei.

„Am făcut literalmente tot ce am putut și am făcut tot ce am putut, mi-am pus toată energia și toată concentrarea, am ajuns la perete și mi-am pus mâna pe perete cât de repede am putut”, a spus Macintosh.

Marchand, care a câștigat sâmbătă titlul de 400 m, a preluat conducerea la bras și a menținut-o în ultimul tur pentru a termina cursa în 1:55.22, în fața americanului Carson Foster și a medaliatei de bronz a japonezei Daya Seto.

Cea de-a doua medaliată cu aur canadiană Masse, o săritoare relativ în vârstă de 26 de ani, a câștigat aurul la 100 m spate la cele două campionate mondiale anterioare și o medalie de argint la Budapesta.

Nu ai câștigat niciodată o medalie majoră la cea mai scurtă distanță.