martie 28, 2024

Alcaraz câștigă răzbunarea lui Zverev, eliminându-l pe Medvedev la Madrid Open

Madrid: Numărul doi mondial, Carlos Alcaraz, l-a depășit pe Alexander Zverev cu 6-1 și 6-2, ajungând marți în sferturile de finală la Madrid Open.

Al treilea cap de serie Daniil Medvedev l-a învins pe compatriotul rus Aslan Karatsev cu 7-6 (7/1), 6-4.

În competiția feminină, numărul doi mondial Aryna Sabalenka a fost nevoită să transpire în mâinile lui Mayar Sharif, dar în final a ajuns în semifinale cu scorul de 2-6, 6-2, 6-1.

Iar spaniolul Alcaraz, cap de serie, care l-a învins și pe Zverev în finala de la Madrid sezonul trecut, s-a răzbunat pentru victoria Germaniei atunci când s-a întâlnit mai târziu în sferturile de finală ale turneului de tenis Openul Francez din 2022.

Zverev, de două ori câștigător al titlului cu Real Madrid, a pierdut în setul de deschidere. S-a îmbunătățit ușor în secunda dar nu suficient pentru a-l supăra pe Alcaraz, care și-a mutat după bunul plac adversarul.

„Am jucat la un nivel grozav, nu l-am lăsat să domine, am continuat să atacăm și, mai presus de toate, am revenit bine”, a spus Alcaraz, care a câștigat într-o oră și 22 de minute.

„Am jucat un meci complet și așa am obținut acest rezultat – dar nu este un rezultat natural împotriva lui (Zverev).”

Zverev l-a învins pe Hugo Grenier cu 6-1, 6-0 în turul al treilea și părea că își recăpătă forma după accidentarea la gleznă suferită de anul trecut, dar a fost lovit de o lamă ascuțită de la Alcaraz.

Campionul de la US Open a scăzut doar două puncte în primul set în meciurile sale aproape pur de serviciu și a pus o presiune puternică asupra serviciului germanului.

READ  Venedy a clasat US94 al treilea cel mai bun jucător

Alcaraz și-a transformat al treilea punct de break pentru a conduce cu 2-0 în al doilea joc de 11 minute, înainte de a-l apuca din nou pe Zverev cu 5-1, pentru a lua setul.

Cei doi au schimbat serviciul la începutul setului doi, înainte ca Alcaraz să facă break-ul cu 3-2, când Zverev a trimis un forehand pe lângă.

Alcaraz a spart din nou pentru a conduce 5-2 cu un forehand îngrijit pe linie și s-a impus la serviciu când Zverev a salvat lung.

Alcaraz, care împlinește 20 de ani vineri, își dorește al 10-lea titlu la nivel de Tur, după ce a apărat Barcelona Open în aprilie.

În sferturile de finală, murcienii o vor înfrunta pe Karen Khachanov, care l-a trimis pe Andrei Rublev cu 7-6 (10/8), 6-4 într-o altă bătălie rusă.

Medvedev, cap de serie al doilea în capitala Spaniei, a recunoscut că s-a luptat pe zgură și a suferit o nouă înfrângere împotriva lui Karatsev pe zgură, așa cum a făcut la Roma în urmă cu două sezoane.

Tânărul de 27 de ani a primit o pauză devreme, dar Karatsev a dat imediat înapoi cu scorul de 2-2.

Ei și-au ținut serviciul și Karatsev s-a impus confortabil în tie-break, mingea lui lovind superb pe tot parcursul întâlnirii, lovind 28 de câștigători pentru doar patru erori.

Iar Karatsev, pe locul 121 în lume, l-a spart pe câștigătorul de la US Open din 2021 cu 3-2 în al doilea set, pierzând după aceea doar două puncte la serviciu pentru a avansa.

„Se simte grozav, joc bine, trebuie să mă concentrez în fiecare meci. Voi fi pregătirea pentru runda următoare”, a spus Karatsev.

READ  COVID-19 Evoluții cheie ale UE, actualizare privind politicile și reglementările nr. 72 - Coronavirus (COVID-19)

pornire lent

Campioana de la Australian Open Sabalenka s-a luptat inițial împotriva lui Sharif, dar a transformat în mod convingător meciul de două ore pentru a ajunge în semifinale.

„Am încercat să continui să lupt pentru a-mi continua jocul și pentru a-mi găsi ritmul”, a spus Sabalenka.

„Este o specialistă pe terenul pe zgură și sunt foarte mulțumit de această victorie. A fost foarte greu.”

Sherif, primul egiptean care a ajuns în sferturile de finală ale WTA 1000, a profitat de startul neregulat al lui Sabalenka în prima repriză.

Tânărul de 26 de ani a devenit primul jucător care a luat acasă un set de Sabalenka la Madrid.

Dar belarusa, în vârstă de 24 de ani, a revenit puternic, transformând toate cele patru puncte de break din al doilea set și lovind 10 câștigătoare într-una pentru ca Sherif să forțeze al treilea.

Câștigătoarele de la Madrid 2021 au căzut cu 2-1 în al doilea set, dar au câștigat 11 din următoarele 12 meciuri, dominându-și adversarul în al treilea.

Sabalenka o va întâlni cu numărul nouă mondială a grecilor, Maria Sakkari, sau românca Irina Camelia Bego, care vor juca în sferturile de finală mai târziu, marți.

Citiți aici toate cele mai recente știri, știri în tendințe, știri despre cricket, știri Bollywood, știri din India și știri despre divertisment. Urmați-ne FacebookȘi Stare de nervozitate Și Instagram.