martie 28, 2024

Americanca Katie Ledecky domină proba de 1500 m la campionatele mondiale, iar italianul Thomas va doborî recordul mondial de spate

Americanca Katie Ledecky a dominat proba feminină de 1500 m liber și a câștigat luni a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de înot de la Budapesta, în timp ce italianul Thomas Secon a doborât recordul mondial la 100 m spate masculin.

Ledecky, care a câștigat proba feminină de 400 de metri liber în ziua deschiderii, a câștigat aurul cu un timp de 15 minute și 30,15 secunde. Tânărul în vârstă de 25 de ani a terminat cursa cu peste 14 secunde înaintea compatriotei Katie Grimes, care a câștigat medalia de argint, în timp ce australianul Lanny Pallister a luat bronzul.

„Îmi place această piscină, știam că am făcut efortul de a înota bine și ai ritm”, a spus Ledecky. „Am ștafeta, asta e următoarea pe ordinea de zi și apoi voi atinge 800m. Vom vedea (dacă pot obține un record).”

Secon, în vârstă de 21 de ani, a terminat proba de 100 m spate cu 51,60 secunde – 0,25 secunde mai bine decât recordul anterior stabilit de americanul Ryan Murphy. Murphy, de patru ori medaliat cu aur olimpic, a terminat pe locul al doilea, în timp ce colegul american Hunter Armstrong a fost al treilea.

„Nu am cuvinte, au fost campioni olimpici în 2016 (Murphy) și oameni puternici (pe teren). Sunt foarte fericit”, a spus tăcutul Sikan. Anterior, adolescentul român David Popovici a doborât recordul mondial de juniori în timp ce conducea pentru a câștiga medalia de aur la 200 m liber masculin.

READ  Scoția 84 – 0 România

Tânărul de 17 ani a devenit primul înotător român care a câștigat aurul la Campionatele Mondiale, terminând cursa cu un timp de 1:43.21. El a terminat sezonul cu mai mult de o secundă înaintea lui Hwang Sun-Woo din Coreea de Sud, în timp ce campionul britanic Tom Dean a terminat pe locul al treilea.