aprilie 19, 2024

Annemiek van Vleuten, cu cotul rupt, este cea mai bătrână câștigătoare a cursei rutiere din lume

Wollongong, Australia – Anime Van Vleuten S-a surprins pe ea însăși și pe restul ciclismului obținând cea mai bună victorie din cariera ei sâmbătă la Campionatele Mondiale de drumuri.

După ce a depășit un cot rupt pe care l-a suferit în urmă cu trei zile, marea olandeză și-a câștigat al doilea titlu mondial de cursă pe șosea cu un atac în ultimii 600 de metri care i-a lăsat adormit pe ceilalți opt lideri.

Călăreața în vârstă de 39 de ani și coechipierii ei olandezi au fost neîncrezători la sosire, după ce au plasat un semn de exclamare pe proba de 164,3 kilometri. Deveniți cel mai în vârstă bărbat sau femeie care a câștigat o cursă rutieră de campionat mondial, Potrivit lui Gracenote.

Campionul mondial 2019, câștigătorul olimpic și al experienței mondiale, a câștigat Tripla Coroană de ciclism în acest an, când au aterizat tururile italiene, franceze și spaniole.

Dar pentru Van Vleuten, care se va retrage la finalul sezonului viitor, ceea ce a făcut sâmbătă a fost cu totul special.

„Poate că aceasta este cea mai bună victorie a mea… Sunt încă fără cuvinte, încă nu-mi vine să cred”, a spus ea. „Mi-a luat ceva timp să realizez că am reușit cu adevărat pentru că aștept momentul în care îmi spun că cineva a fost în față sau că a fost o glumă. Am avut sentimentul că nu poate fi adevărat.”

Ea s-a prăbușit în ștafeta echipelor mixte de miercuri de la Mondiale și a suferit o fractură, descriind durerea din timpul cursei de sâmbătă drept „dracu”.

Victoria continuă și dominația olandezelor, care se află pe podium pe șosea, cu excepția a trei din ultimele 20 de lumi.

Sâmbătă mai devreme, Marea Britanie Zoe Baxtedt Și-a sărbătorit cea de-a 18-a aniversare transformând un mic eveniment rutier într-o singură cursă feminină.

În condiții umede și frig, Baxtedt s-a îndepărtat de Peloton cu un atac solo la 10 km și a rămas liber pentru cei 57 km rămași pentru a câștiga cu mai mult de două minute. Egilentine Raer Echipa franceză s-a clasat pe locul doi, în fața olandezilor ninky fink.

Backstedt și-a păstrat titlul de curse rutiere de juniori și este, de asemenea, campioană mondială pe pistă și la ciclocros.

Campionatul se încheie duminică cu cursa rutieră masculină.

OlympicTalk rulează Știri Apple. Noi am preferat!