martie 29, 2024

Armenia vs România – Raport de meci de fotbal – 31 martie 2021

Armenia a marcat miercuri două goluri în ultimele patru minute din victoria cu 3-2 asupra României la Erevan, cu o victorie de trei treimi și un loc în calificările la Cupa Mondială Europeană.

A fost un obstacol pentru Covit-19 zile înainte de meci, care a permis mai mult de 4.000 de oameni în interiorul stadionului republican și au sărbătorit foarte mult fluierul final al unei victorii dramatice pentru Armenia, care nu s-a calificat niciodată la un meci mare.

Armenia, clasată pe locul 99 în lume, a învins Liechtenstein și Islanda, considerate cele mai puternice candidate înainte ca România să cucerească echipa, pentru a face play-off-ul în spatele Germaniei, favorită echipei.

Edward Sportzion a evidențiat Armenia în minutul 56, dar România a egalat șase minute mai târziu prin Alexandru Sigaldov.

Sikdov a avansat cu 2-1 în minutul 72 cu o lovitură de cap puternică, oferindu-le românilor trei puncte pentru a încheia jocul dramatic.

Românul Jorge Puskas a fost expediat pentru o provocare periculoasă la 78 de ani, cu piciorul ridicat lovindu-se în pieptul adversarului.

Armenia a urlat cu sprijinul acasă și a încercat să aducă în plus avantajul omului în plus în joc, ceea ce au făcut în minutul 87, egalat de Worstad Horion, care a căzut pe o centrare a lui Dykron Porschean.

Repornirile TV au sugerat că ținta era în ofsaid, dar din cauza lipsei utilizării VAR, apelurile românești au fost inutile și nopțile lor s-au înrăutățit.

În minutul 89, Alexandre Crete l-a întrerupt pe Spursian și în mijlocul zgomotului și al emoției, Porsche a mutat în liniște câștigătorul din loc în loc.

READ  Sondajul analizează opțiunile la locul de muncă și modelul de locuri de muncă ale angajaților RO