aprilie 19, 2024

Aryna Sabalenka elimină Miami Open cu Sorana Cîrstea, iar românca trece în semifinale

Aryna Sabalenka de la Miami Open s-a prăbușit în sferturi, pierzând în seturi drepte în fața Soranei Cîrstea cu 6-4, 6-4.

Jucată în sferturile de finală la Miami doar pentru a doua oară, cele trei greșeli duble ale lui Sabalenka s-au dovedit momente decisive în primul și al doilea seturi, în timp ce românca necaps de serie a făcut un spectacol extrem de lustruit pentru a trece în sferturi.

Kirst, care încă nu a învins o jucătoare din top trei din cariera ei de miercuri, va juca în semifinale fie cu capul de serie nr. 18, Ekaterina Alexandrova, fie cu capul de serie nr. 15, Petra Kvitova.

WTA Miami

Sabalenka laudă „performanță uimitoare” în timp ce o învinge pe Krejkova, Andreescu se retrage

Ieri la 07:46

„Cred că sunt puțin fără cuvinte”, a spus Cîrstea în interviul ei pe teren după meci.

„Am ieșit știind că va fi un meci foarte greu. Ariana lovește puternic, așa că am știut că trebuie să mă țin și sunt foarte mulțumit de performanța mea de astăzi. Este puțin neașteptat să fiu sincer!

„Cred că oamenilor le place să vorbească despre vârstă, ani, rezultate, dar eu nu o fac niciodată. Îmi pasă doar de propria mea afacere. Doar muncesc din greu, îmi fac treaba, cred în jocul meu, lucrez cu antrenorul meu Thomas Johansson, pe care doar îl fac. a început să lucreze cu el în decembrie și cred că el funcționează bine.

„Nu mă definesc prin cifre, doar încerc să țin capul în jos și să muncesc din greu”.

READ  Companiile românești sunt dornice să adopte AI

Cîrstea a avut un început perfect în prima întâlnire a perechii în Turul WTA, rupând serviciul lui Sabalenka în primul meci.

Jucătoarea română a parat forehand-ul dur al lui Sabalenka, dar bielorusul a spart mingea pentru a face 4-4 după ce victoria acestui extremă a restabilit parul.

Sabalenka a salvat un punct de break în meciul următor cu un alt câștigător din forehand, dar Cîrstea i-a mai mulțumit unei învingătoare palpitante a ei, înainte de a închide prima repriză când el a făcut dublă greșeală la nivel mondial și i-a spulberat racheta de frustrare.

Cîrstea a încheiat setul de deschidere cu o reținere confortabilă de serviciu – încheiată cu o lovitură de cap – în 37 de minute.

Cîrstea a fost rupt imediat la startul setului secund printr-o altă greșeală dublă din serviciul lui Sabalenka. Dar încă o dată belarusul a spart, de data aceasta cu o lovitură din revers pentru a face 2-2.

La 3-3, un serviciu vicios de backhand de la Cîrstea a văzut-o break, iar dubla greșeală a lui Sabalenka a pus-o din nou înainte.

Sabalenka a rămas la distanță de lovitura, dar nu a putut face break, Cirstea a rămas egal pentru a salva două puncte de break la 5-4 și a servi out.

– – –

Transmiteți în direct Openul Francez 2023 Descoperă +aplicația Eurosport și pe eurosport.com

WTA Miami

„Nu vreau să fiu uitat” – Krejcikova își propune să întrerupă discuțiile „Trei Mari” de la Miami

27.03.2023 ora 14:25

WTA Miami

Sabalenka se pregătește pentru meciul palpitant al lui Krjczykova. Ea este foarte în fruntea jocului chiar acum

27.03.2023 la ora 07:36