aprilie 18, 2024

Atmosferă emoționantă printre picăturile de ploaie și multe recorduri

Atmosferă emoționantă printre picăturile de ploaie și multe recorduri. Acesta a fost Semimaratonul Matoni Usti Nad Labem

Sebastian Hendel a fost cel mai bun sportiv dintre bărbați, iar la femei a dominat ucraineana Valeria Zinenko. Cursa plată și rapidă a adus recorduri pentru ambii câștigători, în ciuda vremii rece și cu vânt.

Hendel a parcurs cursul la Usti nad Labem cu timp record la Campionatul European, în timp ce Zinenko a făcut tot ce a putut la nivel personal. „Speram să câștig și am alergat foarte bine, a fost o cursă grozavă cu fani grozavi și chiar și vremea a ajuns să fie mai bună decât părea dimineața.” Stefan Hendel a sarbatorit dupa ce a trecut linia de sosire. „Vreau să alerg maratonul de la München în trei săptămâni, iar astăzi am confirmat că sunt pregătit”, Happy Hero a adăugat.

Valeria Zinenko s-a bucurat și de noul ei record personal: „Sunt recunoscător pentru personaj. Am făcut tot ce am putut, sunt epuizat, dar fericit.” Cei doi deținători de recorduri și toți ceilalți alergători de-a lungul pistei au fost ovaționați de mulțimea entuziastă.

Al 12-lea semimaraton Mattoni Ústí nad Labem de la Mírové náměstí a început la ora 15.00 și aproape 2.200 de alergători au pornit pe traseul de 21 de kilometri, conducând, printre altele, prin uzina chimică locală și de-a lungul râului Elba cu vedere la Castelul Střekov. . Câștigătorul Hendel, care a trecut linia de sosire în cel mai bun timp de 1:02:52, a fost provocat de al doilea Vitaly Shafar din Ucraina.

A fost o cursă grozavă, vremea a fost bună pentru mine, cursul a fost distractiv, spectatorii au fost grozavi.” Medaliata cu argint a zâmbit, adăugând: „Plănuiesc să alerg un maraton în Coreea în noiembrie și astăzi am alergat foarte bine, acest semimaraton nu a fost doar un antrenament grozav pentru cursele următoare, ci și o experiență grozavă.” Locul trei i-a revenit românului Stefan Julius Gavriel (1:04:17).

Jacob Zimanek a fost primul ceh care a trecut linia de sosire, care a abordat pista plată în 1:06.41. „Am alergat bine, a fost o performanță stabilă, dar vântul m-a deranjat, cred că fără el rezultatul ar fi fost mai bun.” Zimanek a spus, urmat de un alt mare favorit Vet Pavlichta (1:08:16). Petr Peczek a completat primii trei în Cehia în 1:08:38.

Olimpica cehă Kristina Mackie a fost una dintre cele mai mari vedete dintre femei, alături de câștigătoarea Zinenko. Ea a terminat primul ei semimaraton și a fost desemnată cea mai bună femeie cehă în 1:13:57, a doua după câștigătoarea Zinenkova (1:10:55).

Fanii au fost extraordinari și cursa a fost o atmosferă grozavă. A fost o experiență grozavă, singurul lucru care m-a deranjat au fost vânturile în contra, dar totuși am reușit să cronometrez cu mai mult de un minut mai bine decât aș fi putut spera.” a spus celebrul sportiv ceh. Gabriela Veigertová (1:16:10) a ocupat locul trei în rândul femeilor.

O parte tradițională a festivalului sportiv de la Östi nad Labem a fost și Cupa Cehă Spolchemie la ciclism sub auspiciile Federației Cehe de Ciclism, care a început de la Mírové náměstí la ora 13.00. Anul acesta a fost pentru prima dată în program și o nouă categorie – tricicletă. Toți bicicliștii manuali și tricicleții au luat parte la ciclul de semimaraton și s-au putut bucura de aceeași atmosferă de curse ca și sportivii de elită.

Pe lângă cursa principală, alergătorii au avut ocazia să participe și la cursa familiei DM care a început la ora 11:00 și a avut loc și o după-amiază dm Bambini pentru cei mai mici copii și poate speranțele viitoare ale atletismului ceh. Aproape 3.500 de alergători au luat parte la cursele RunCzech de sâmbătă din Usti nad Labem.

READ  Earthquakes II anunță lista scurtă pentru sezonul 2023 MLS NEXT Pro

„Vrem ca evenimentele noastre să atragă nu numai cei mai buni sportivi din întreaga lume, ci și începători, alergători de agrement și copii, și să facă din alergare o parte naturală a publicului larg.” a declarat Carlo Capalbo, președintele Comitetului de organizare RunCzech.