septembrie 21, 2021

Obiectiv Jurnalul de Tulcea – Citeste ce vrei sa afli

Informații despre România. Selectați subiectele despre care doriți să aflați mai multe

Australia rezultă la Jocurile Olimpice de la Tokyo pentru a cincea zi, Australia în acțiune astăzi: Titmus apucă aurul și dublează în regată

Fata de aur, Ariarn Titmus, a depășit Ziua 5 cu o altă medalie de aur la 200 m liber feminin.

Ultimii 25 de metri uimitori ai lui Arnie au luat a doua medalie de aur la Jocurile de la Tokyo 2020.

Dar a fost o goană absolută a aurului în ziua a 5-a, deoarece vâslașii noștri au ales doi dintre ei pentru cele patru curse feminine și masculine!

MAI MULT: Rezultatele Jocurilor Olimpice de la Tokyo din Tokyo Ziua 4: Emoțional Kylie McKeon aur, Matildas la egalitate cu SUA

Venind în evenimentele pe echipe, Oleros va întâlni Egiptul în meciul grupei C.

Boomers vor juca Italia în meciul masculin de baschet din grupa B, în timp ce Hockeyroos și Kookaburras vor juca împotriva Japoniei și, respectiv, a Noii Zeelande.

Iată o privire completă a australienilor care concurează în evenimentele din Ziua 5.

Rezultatele olimpice de înot

Semifinale 100 m stil liber masculin 2 Kyle Chalmers a terminat pe locul doi în semifinale, iar al șaselea cel mai rapid s-a calificat în finală cu un timp de 47,8.

Finala 200 m liber feminin – aur

Ariarne Titmus a câștigat a doua medalie de aur cu o performanță record la Jocurile Olimpice, învingându-l pe Siobhan Hughe din Hong Kong într-un timp de 1: 53.50. Maddie Wilson a fost a opta, la 2,89 secunde în spatele compatriotului ei.

200 m feminin fluture semifinala 2 Brianna Throssell a terminat pe locul patru în semifinale și s-a calificat pe locul șase cu cel mai rapid timp pentru finală cu un timp de 2: 08.41.

Semifinale 200m fractură masculină م Zach Staubletti-Cook a câștigat semifinalele și cea mai rapidă calificare pentru finală cu un timp de 2: 07.35, în timp ce Matthew Wilson a terminat pe locul șapte în semifinale și a ratat finala.

1500 m liber feminin – finală Vedeta americană Katie Ledecky a câștigat primul ei aur la Jocuri, câștigând prima ei 1500 m feminină. Australianele Keah Milverton și Maddie Gough au terminat pe locul șase, respectiv pe locul opt.

Stafeta masculină 4 x 200 m în liberă Australia a câștigat bronzul în finala de ștafetă 4x200m liber. Datorită minunatului picior de ancoră al lui Tommy Neal, aceștia au luat medalia și s-au apropiat foarte mult de argint.

Rezultatele canotajului olimpic

Barci cu canotaj feminin dublu B finală – Cuplul australian Amanda Bateman și Tara Rigney au câștigat a doua finală, în fața Franței și Italiei pentru a termina pe locul șapte în cadrul evenimentului.

READ  Ușă rotativă pentru eroi

Finala Cvartetului feminin – Medalia de aur

Australia a luat aurul cu o performanță profesională în condiții dure și vânt. Olanda a lansat o provocare serioasă, dar formația australiană a lui Lucy Stefan, Rosie Popa, Jessica Morrison și Annabelle McIntyre a rezistat, avansând cu 0,34 secunde, cu un timp de 6: 15,37.

Finala Cvartetului masculin – Medalie de aur

Abia după ce au urmărit patru femei care au luat medalia de aur, bărbații au comparat acea realizare câteva momente mai târziu. Alex Burnell, Spencer Touraine, Jack Hargreaves și Alex Hill au avansat devreme și au făcut suficient pentru a eschiva România și Italia, urmărind într-un timp de 5: 42,76, cu mai puțin de o jumătate de secundă înaintea celor patru români.

Canotaj cu canotaj masculin – Medalie de bronz

Echipa masculină de bărci cu patru bărci, formată din Jack Cleary, Caleb Antell, Cameron Girdleston și Luke Letcher, a câștigat o medalie de bronz în prima finală într-un final fantastic. Au avut un timp de 5: 33.97. Olanda a ieșit din cursă cu un nou record mondial.

Femei Quad Rowing – Medalie de bronz

Rhea Thompson, Rowena Meredith, Harriet Hudson și Caitlin Cronin au câștigat o medalie de bronz în finala cvadruplă de canotaj feminină, terminând cu un timp de 6: 12.08.

Semifinale duo masculin – Sam Hardy și Josh Hicks au terminat pe poziția a patra în semifinala perechilor masculine, ratând un loc în finală.

Semifinale duble feminine – Soțul femeilor, Jessica Morrison și Annabelle McIntyre au terminat, de asemenea, pe locul patru în semifinale, ceea ce înseamnă că au ratat un loc în finală.

Opt suplimente pentru femei

Opt femei Genevieve Horton, Molly Goodman, Olympia Aldersea, Katrina Wehrey, Sarah Howe, Georgie Rowe, Bronwyn Cox, Georgia Patten și Coxswain James Rock au terminat pe locul patru în supliment și și-au rezervat locul în finală.

Opt supliment pentru bărbați

Opt bărbați din Stewart Sim, Nicholas Purnell, Joshua Booth, Angus Dawson, Nick Lavery, Angus Widikum, Simon Keenan, Timothy Masters și Joseph O’Brien au terminat, de asemenea, pe locul patru pentru a-și rezerva locul în finală.

Rezultatele regatei olimpice

Jess Fox

Jesse Fox a fost al doilea cel mai rapid în prima sa calificare C1 feminină cu un timp de 109.96. A avut cel mai rapid timp mergând pe pistă, dar a primit două penalty-uri.

READ  Biden să adere la Summitul Europei de Est din NATO și să se concentreze asupra Ucrainei

Ea ar fi continuat să se califice pentru al cincilea cel mai rapid loc în semifinale după o altă serie puternică care a inclus două penalty-uri într-un timp de 110.93.

Lucien Delfour

Lucien Delfour a purtat speranțele Australiei în K1 masculin și a obținut un rezultat impresionant în calificare.

A terminat cu un timp de 91.12 și s-a calificat ca al treilea cel mai rapid la semifinale.

Rezultatele tenisului olimpic

Ash Party și Storm Sanders A pierdut în sferturile de finală de dublu feminin în fața Cehiei, cu 3-6, 6-4, 10-7.

Rezultatele olimpice de box

  • Caitlin Parker A pierdut în greutatea medie feminină (69-75 kg) în optimile de finală împotriva Athenei Belon cu 5-0.
  • Paulo Okoso El și-a pierdut lupta pentru bărbați ușori în optimi împotriva Spaniei.
  • Cer Nicholson Și-a pierdut dureros greutatea cu pană (54-57 kg) în sferturile de finală împotriva GBR, 3-2. A câștigat lupta pe puncte, dar trei judecători au marcat lupta pentru adversarii ei.

Rezultate olimpice de rugby 7s

Australia 7 femei Au pierdut meciul pe locul cinci și opt împotriva Africii de Sud, 22-19.

Apoi au reușit să învingă confortabil Canada în al șaptelea și al optulea joc, 26-7 pentru a-și asigura locul șapte.

Rezultate ciclism olimpic rutier

Cronometru masculin – Bronz

Rohan Dennis El a realizat un timp impresionant de 56: 08.09 pentru a lua bronzul la proba de timp masculin.

Coleg australian Richie Porte A terminat pe locul 27 cu un timp de 1: 00: 53.67.

Cronometru pentru femei

Gracie Brown Aproape dureros de bronz, a terminat pe locul patru la proba feminină cu un timp de 31: 22.22.

Sarah Gigante A terminat pe locul 11 ​​cu un timp de 33: 01.60.

Rezultatele navigației olimpice

  • Matt Belcher și Will Ryan Așezați-vă primul după două curse la clasa 470 masculină.
  • Jake Lilly El se află pe locul nouă după patru curse ale campionatului finlandez masculin.
  • Will Phillips, Sam Phillips Locul al treilea după patru curse din clasa masculină de 49.
  • Nia Girrwood și Monique de Vries Stați pe locul nouă după două din cele 470 de curse feminine.
  • Jason Waterhouse și Lisa Darmanin Stai pe locul trei după trei curse din al 17-lea clic mixt.
  • Tess Lloyd și Jimmy Ryan A terminat pe locul 12 după șase curse în Femeile 49er FX.
READ  Vedeta română primește un acord pe termen lung cu Juventus

Rezultatele tirurilor olimpice

Latisha Scanlan (V) și Benny Smith (6) Ambele sunt în prezent în primele șase după trei runde de calificări pentru capcanele feminine în prima zi.

Joi mai sunt două runde și, dacă rămân în acel loc, se vor califica în finală.

În calificările la masculin, James Willett (15) și Tom Grace (24) Joi, stai în afara pozițiilor finale pe parcursul a două runde.

rezultate olimpice de judo

Ove Coghlan A câștigat cea de-a 32-a rundă de calificare feminină de 70 kg împotriva Kinawa Beribu (KIR).

Din păcate, ea și-a pierdut meciul de optimile de finală mai târziu în acea zi, în fața nemțoaicei Giovanna Schockemaro.

Program olimpic de haltere

Brandon Wakeling A ocupat locul patru în grupa de greutate cu 73 kg masculin.

Greutatea sa finală totală de 291 kg constă în 125 kg în Snatch și 166 kg în Clean și Jerk.

Evenimente australiene care urmează să vină – program (toate orele AEST)

Program olimpic de înot

Ora 20:15 – Emma McKeown – 100 m liber feminin Runda a 6-a preliminară
Ora 20.17 – Kate Campbell – Runda preliminară 7 m liber feminin 100 m
20.32 – Tristan Howard – 200 m spatele masculin runda preliminară 4
21.01 – Brendon Smith – Runda preliminară 3 a 200 m individual masculin
21.05 – Mitch Larkin – Runda preliminară a 4-a la 200 m individual masculin
21:27 – Australia – Runda preliminară 2 a ștafetei libere feminine 4 x 200m

program olimpic de baschet

18.20: Boomers – meciul grupei B împotriva Italiei

Program olimpic de volei pe plajă

18:00 – Christopher McHugh / Damien Schumann – Pool A vs Spania
22:00: Maria Artacio del Solar / Talicoa Clancy – Paul E vs Italia

program olimpic de fotbal

21:00 – Oliveros – meci din grupa C masculin împotriva Egiptului

Programul de hochei olimpic

19:30: meciul Hokeros – Feminin Pool B împotriva Japoniei
22.15 – Kookaburras – Un joc de biliard pentru bărbați împotriva Noii Zeelande

program de tenis olimpic

16:00 – Sam Stosur și Elaine Perez – QF dublu feminin – Bencic / Golubec (Elveția)
16:00 – Ash Party & John Peers – Dublu mixt Runda 1 vs Argentina