aprilie 23, 2024

„Aveți întotdeauna încredere”: Simona Halep reflectă asupra condițiilor la Openul Mutua Madrid din 2021

Fosta numărul unu mondială Simona Halep și de două ori campioană de Grand Slam nu a reușit încă o revenire puternică anul acesta la Turul WTA. După ce a jucat destul de multe turnee până acum, românul a ajuns în sferturile de finală ale Australian Open și a pierdut în semifinalele recent încheiatului Stuttgart Open.

Reclame

Articolul continuă sub acest anunț

TENIS – WTA 500 – Stuttgart Open – Porsche Arena, Stuttgart, Germania – 24 aprilie 2021 Română Simona Halep în meciul din semifinala sa împotriva Belarus Arena Sabalinka Ball via Reuters / Marian Murat

Simona Halep a obținut o victorie solidă în primul tur la Madrid Masters

Reclame

În calitate de jucător de elită pe terenurile de teren, Halep este unul dintre cei mai buni concurenți pentru Mutua Madrid Open. Halep a câștigat două meciuri în Madrid Open (2016, 2017), cu două seturi consecutive împotriva spaniolei Sara Sorribes Turmo cu 6-0.7-5.

Românca a fost genială cu planul ei de joc pentru cea mai mare parte a meciului. Ea a câștigat confortabil primul set și a condus-o pe spaniolă cu 5-1 în al doilea set.

Scufundă mai adânc

„Înapoi pe argilă”: Simona Halep își revine din accidentare și începe să se pregătească pentru sezonul ei preferat

Acum 18 zile

TENIS – WTA 500 – Stuttgart Open – Porsche Arena, Stuttgart, Germania – 23 aprilie 2021, Simona Halep din România răspunde în timpul meciului din sferturile de finală împotriva mingii Rusiei Ekaterina Alexandrova prin Reuters / Marijan Murat

O scădere temporară a focalizării a făcut ca Simona să piardă patru jocuri la rând Umflat A egalat meciul cu 5-5 și părea suficient de încrezător pentru a forța o egalitate.

Cu toate acestea, Halep s-a repezit repede în picioare când a spart serviciul spaniolului în al unsprezecelea joc al setului secund. Ea și-a câștigat jocul de serviciu și a câștigat meciul după ce a fost amenințată de Turmo pentru o scurtă perioadă de timp în grupa respectivă.

Vorbind despre încrederea adversarului ei, Halep a comentat că se așteaptă la un meci dur, iar adversarul a livrat-o în consecință.

READ  Xinhua Foto zilnică | 14 iunie 2023 - Xinhua English.news.cn

„Sunt fericit că sunt aici” – Halep la piesă la Madrid

Cu siguranță a jucat mult mai bine în setul doi și a fost mai agresivă. Am pierdut puțină concentrare, apoi am început să pierd mai mult. Dar chiar dacă aș avea 5-1 în sus, știam că se poate întoarce. Mă așteptam la o luptă dură și așa a fost „.

Așa cum era de așteptat, Halep a dominat raliurile mai lungi și a jucat puncte cruciale pe tot parcursul meciului cu entuziasm fervent și a obținut victoria pe care o merita.

Reclame

Roman a vorbit despre cât de mult îi place să joace la Madrid „Venind la Madrid, am întotdeauna încredere pentru că iubesc stadioanele, iubesc condițiile. Sunt bine. Sunt fericit că sunt aici „.

Halep se va confrunta acum cu jucătorul chinez Zeng Saisai în turul doi. Românul are un record perfect de 2-0 față în față împotriva lui Zeng, care așteaptă din nou o victorie confortabilă în două seturi pentru român.