aprilie 20, 2024

Bahreinianul Marius Kimutai și etiopianul Zainba Yimer dobândesc recorduri pentru Zurich Marato Barcelona

Madrid, 19 martie (Europe Press) –

Bahreinianul Marius Kimutai și etiopianul Zainba Yimer Worko au fost declarați câștigători ai celei de-a 44-a ediții a Zurich Marato Barcelona, ​​care s-a desfășurat duminică în capitala catalană, și ambii au doborât recordul în cursă.

Kimutai, care s-a născut în Kenya, a oprit cronometrul la 2:05:06, stabilind cea mai bună notă mondială a anului și coborând recordul pentru evenimentul de la Barcelona (2:05:53, stabilit de etiopiacul Yihunilgne Adame în 2022). Împreună cu Can Kegen Ozbelin din Turcia și Othman Goumri din Maroc, el a alergat semimaratonul la aproape jumătate de minut din record.

El Othmani a fost lăsat fără cârlig la kilometrul 38 și doar doi kilometri mai târziu, Kimutai a lansat atacul final pentru a rămâne singur și a intrat pe linia de sosire cu șase secunde înaintea lui Al Jamri. Kan Kegen Ozbelin a completat podiumul cu un timp de 2:05:37.

La categoria feminină, etiopiana Zeinba Ymir Worku a doborât recordul testului în peste trei minute, ajungând la linia de sosire și oprind cronometrul în 2:19:44 (comparativ cu recordul de 2:23:09 stabilit de compatriotul Meseret Gebre anul trecut) .

Astfel, a obținut și al doilea cel mai bun record mondial al anului și cel mai bun din Spania în 2023. Keniana Celi Chepegu a ocupat locul doi (2:20:04), în timp ce românca Delphine Meringeur (2:20:48) a ocupat locul trei. .

READ  Wimbledon: Serena Williams șocată de Harmony Tan când Iga Sweetek intră în cărțile recordurilor | știri din tenis