aprilie 24, 2024

Brianna Stewart, Aja Wilson au condus echipa NBA la Cupa Mondială de baschet

Wollongong, Australia – Elaine Van Dyck Ea și-a apărat titlul și a câștigat a treia medalie de aur la proba contra cronometru la Campionatele Mondiale de ciclism rutier de deschidere duminică.

Beneficiind de un curs tehnic în orașul de coastă Wollongong, la sud de Sydney, Van Dyck a menținut un ritm perfect pentru a învinge Australia. Grace Brown cu 12,79 secunde pentru a apăra contra cronometrul de aur pe care a câștigat-o anul trecut. Concurent elvețian Marilyn Rosser a luat bronz.

La masculin, un norvegian necunoscut Tobias Voss A obținut o victorie surpriză pentru primul său titlu mondial.

În proba feminină, Brown a fost unul dintre primele starturi și a stabilit un timp uluitor de 44 de minute și 41,33 secunde în jurul cursului de 21,3 mile, de care niciunul dintre celelalte 45 de Stong nu s-a putut apropia până la ultima pereche a lui Van Dyck. Și Reusser au marcat amândoi mai repede la prima verificare.

Reusser nu a terminat apoi la puțin peste 41 de secunde de timpul lui Brown, dar Van Dyck și-a câștigat a treia medalie de aur într-un timp de 44:28.60 pe circuitul turei.

„A fost cursul perfect pentru mine. (Dar) nu m-am gândit niciodată că voi câștiga astăzi, de fapt”, a spus tânăra de 35 de ani, care a câștigat primul ei aur în 2013. „Nu aveam idee cum voi merge… Am făcut-o. sunt cel mai bun foarte bine.

„A fost plăcut să-l văd pe Reusser în fața mea puțin spre final, așa că știam că nu era o zi rea cu siguranță. Dar am fost destul de surprins la sfârșit.”

READ  Fuziunea Sebastian Celia Capital Finance cu Rota Capital

Statele Unite au trecut trei ani la rând fără să câștige o medalie pentru testele de timp pentru femei pentru prima dată din 2002-2004.

Leah Thomassingurul Olimpic din SUA între cursele masculine și feminine și Kristen Faulkner Locul cinci și, respectiv, șase.

Chloe Dygertcea mai mare ciclistă rutieră din SUA, a ratat lumea după ce luna trecută a suferit o intervenție chirurgicală la al treilea picior stâng, ca urmare a accidentului său îngrozitor de la Campionatele Mondiale din septembrie 2020.

Campion olimpic de trial și de două ori campion mondial Anime Van Vleuten A terminat pe locul șapte, la 90 de secunde în spatele compatriotului Van Dijk. Van Vleuten, în vârstă de 39 de ani, a declarat în iunie că plănuiește să se retragă după sezonul 2023.

Voss a marcat 40:02.95 pe aceeași pistă cu cea mai mare victorie din cariera sa profesionistă și a încheiat o supărare uluitoare la sfârșitul zilei de deschidere a Campionatului Mondial de drumuri.

Cei mai mulți dintre aceștia se așteptau la o confruntare cu medalia de aur între cei doi campioni mondiali pentru Italia Filippo Jana Și steaua în creștere Remko Evenpoelcare săptămâna trecută a devenit primul belgian care a câștigat un Grand Tour în 44 de ani, când a luat acasă o Vuelta a Espana.

Dar Evenepoel a reușit să ia doar bronzul, la 9,16 secunde în urma ritmului, în timp ce Elveția Stephen Kong El a terminat pe locul doi, la 2.95 în spatele lui Voss, care a putut fi văzut clătinând din cap în aparență neîncredere, deoarece concurenții mai imaginativi nu au reușit să-și îmbunătățească timpul.

READ  Fotbal - Galatasaray avansează și îl elimină pe Marsilia din Liga Europeană

Jana a terminat pe locul șapte, la 55,32 secunde în spatele lui Vos, în Slovenia Tadej PojjakarDe două ori campioană la Turul Franței, pe locul șase.

Magnus Sheffield, un american de 20 de ani, a fost al patrulea în ultima diviziune intermediară, la aproximativ 15 mile de pista de 21 de mile. Apoi s-a prăbușit peste un obstacol și a revenit pentru a ocupa locul 17.

„Am devenit puțin lacom într-unul dintre colțuri, dar cred că am lăsat totul acolo”, a spus Sheffield, Potrivit SBS din Australia.

călăreț britanic Ethan Hayter A preluat conducerea la primul punct de control, dar a trebuit să schimbe bicicletele când și-a scăpat lanțul și a terminat pe locul patru în 39,95 de secunde.

Singurele victorii profesionale anterioare ale lui Foss au fost două campionate norvegiene de cronometru și un titlu național de cursă rutieră, dar și-a arătat potențialul în devenire câștigând Turul de l’Avenir 2019.

OlympicTalk rulează Apple News. Noi am preferat!