aprilie 20, 2024

Bucureștiul invită vedetele Cavalerilor Ugandezi

Patru tineri motocross din Uganda vor reprezenta țara la Campionatele Mondiale de Motocross pentru juniori din 2023 de la București, România, în iulie.

Frații Katende Joel, Jonathan și Isaiah Larry Sicamoa și Malcolm Gift Sebuguzzi vor concura la clasele 65cc și 85cc în capitala României.

Cvartetul a fost selectat după performanțe impresionante la a patra rundă a Campionatului Național de Motocross Mountain Dew, desfășurat duminică la terenul de sport Kyakkaiju din Fort Portal, districtul Caparol.

Ssebuguzi, care acum a câștigat toate cele patru din primele patru runde ale Campionatului Național, a reușit să câștige toate cele trei curse de 85cc din weekend cu 60 de puncte în ziua respectivă și 240 de puncte în total.

Frații Katende au continuat să se impună în 65cc, iar Miguel și-a învins băiețelul, Jonathan, și terenul pentru a termina cu o familie cu 1-2.

Sicamoa a terminat pe locul al treilea, învingându-l pe Ramazan Mubiru, pentru a-i muta pe ultimul loc, în fața Bucureștiului, cu 11 puncte.

În MX1, Fatuh Kiggundu și-a continuat alergarea în vârf câștigând toate cele trei curse de la Kyakaigo pentru a ajunge la 163 de puncte în general.

El este urmat de Esma Al-Mukibi la 141 și Asheem Sarouda la 101.

Fiecare dintre cei patru mari a ratat cel puțin un tur în acest an, superstarul călărind Maxime van Pee câștigând doar al doilea tur.

Primul Kyakaigo și Fort Portal

A găzduit evenimente mixte, inclusiv mașini de raliu și motocross, iar cea mai recentă activitate – duminica anterioară – a avut loc în Duminica Paștelui din acest an, dar niciodată un campionat național de motocross.

„Trebuie să spun că a fost un eveniment foarte reușit, cu mulți oameni care au venit și s-au distrat”, a declarat ieri Eddie Sikamua, proprietarul Kyakaijou Sports Arena, pentru Daily Monitor.

„Desigur, primul sentiment de ușurare. Când găzduiești un astfel de eveniment, tot ce vrei este ca acesta să se întâmple și să treacă fără incidente grave.

„Sunt uşurat că am făcut tot ce am putut pentru siguranţă şi că primul nostru campionat naţional de la Kyakkaiju a avut loc fără incidente majore. Este cu siguranţă primul dintre multele care vor veni”.

În altă parte, autoritățile de motocross sunt așteptate să anunțe în curând echipa națională care va reprezenta Uganda la Campionatul FIM Africa din Africa de Sud, programat în luna august la Cape Town, Africa de Sud.

Campionatul Mondial FIM de motocross juniori 2023 din România

Echipa Ugandei la București

Clasamentul Campionatului Național de Motocross Mountain Dew 2023 după runda a patra