martie 28, 2024

Caleb Dressel demisionează din motive medicale, David Popovici câștigă 100 m liber, rezultate, momente importante

După ce Caleb Dressel, unul dintre veteranii care se aștepta să domine campionatele mondiale de înot, a fost eliminat miercuri din competiție, doi adolescenți, David Popovici, în vârstă de 17 ani, și Summer McIntosh, în vârstă de 15 ani, au sărit pe vârful podiumului. .

Dressel, de șapte ori medaliat cu aur, „s-a retras din motive medicale.” Pentru sănătatea sa de lungă durată, Lindsey Mintenko, directorul general de înot pentru Echipa SUA, a declarat presei la începutul sesiunii de seară.

„Nu este apt să concureze acum”.

Transmite peste 50 de sporturi live și la cerere cu Kayo. Nou în Kayo? Încercați acum 14 zile gratuit>

Jack exclus de la Campionatul Mondial | 01:19

Popovici a câștigat apoi victoria la un eveniment dressel, la 100 de metri liber masculin, iar Macintosh a câștigat la 200 de metri fluture feminin. Australia nu a avut nicio reprezentare în finală, după ce campionul olimpic de la Rio, Kyle Chalmers, nu s-a calificat la proba de simplu la întoarcerea din accidentare.

În celelalte finale individuale, francezul Leon Marchand, în vârstă de 20 de ani, a finalizat dubla de 200 m masculin, iar Kylie Maas a câștigat cel de-al doilea aur canadian când și-a asigurat proba de 50 m spate feminin.

Seara s-a încheiat cu o altă vedetă veterană a echipei americane, Katie Ledecky, care a câștigat un loc în cartea recordurilor cu echipa câștigătoare a ștafetei de 200 m.

Medalia lui Ledecky a fost a 21-a la Campionatele Mondiale, mai mult decât orice altă femeie. Australia a luat argintul, în timp ce Canada, cu Macintosh ocupat pe locul doi în această zi, a luat bronzul.

READ  Guvernul dă undă verde pentru o nouă arenă polivalentă de 170 de milioane de euro pentru Clubul Sportiv Dinamo București

Dressel câștigase deja două medalii de aur la Budapesta înainte de ultima sa cursă de marți dimineață. A fost proba de 100 de metri liber și campioana olimpică s-a calificat abia pe locul doi după Popovici.

După finală, adolescentul a fost întrebat dacă l-a speriat pe Dressel.

„Nu cred, cred că e prea bătrân pentru a fugi de cineva ca mine sau sincer de oricine altcineva, dar sper să fie bine și sper să se întoarcă mai puternic”.

Popovici, care a devenit primul român care a câștigat un titlu mondial când a lovit la 200 de metri liber, a devenit primul om care a realizat o dublă 100-200 liber la campionatele mondiale de la americanul Jim Montgomery în 1973.

David Popovici, medaliat cu aur după finala de 100 m liber.Sursa: Getty Images

Olandezul Peter van den Hoogenband a repetat această performanță rară la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000.

„Sunt atât de bucuros că am scris o mică pagină din istoria înotului”, a spus Popovic zâmbind. „Unii ar putea spune o pagină uriașă, dar ne place să o menținem la nivel scăzut.” „Sunt fericit că am două aurii acum și cred că să le port ar fi foarte greu”. Popovici l-a devansat pe francezul Maxime Grost cu 0,6 secunde și pe canadianul Joshua Lindau cu 0,13 secunde.

– „Cursa inteligentă” – „La 200, am fost surprins de cât de mult am câștigat. De data aceasta am fost surprins de cât de puțin am câștigat”, a spus el, adăugând că ar prefera 200 de metri.

„Consider 200 de metri mai mult decât o cursă inteligentă”, a spus el.

READ  Sean Penn, Miranda Richardson se alătură compozitorului biopic The Yellow Tie (exclusiv)

El a spus în cele 100 de ture: „Trebuie să ieșim cât de repede putem și să ne întoarcem cât de repede putem. Este o cursă a instinctului animal.” Popovic s-a pregătit pentru o carieră de vedetă a sportului urmând o școală bilingvă din România și vorbește fluent engleza.

El a subliniat că „nu am terminat liceul, dar nu conduc încă o mașină”. La vârsta de cincisprezece ani, Macintosh-ul este și mai tânăr.

Canadiana a doborât recordul mondial de juniori adăugând un fluture de 200 m argintului pe care l-a câștigat la proba de 400 m liber în ziua deschiderii.

McIntosh a învins-o pe americanca Haley Fleckinger cu 0,88 secunde, în timp ce chinezul Zhang Yufei a câștigat locul trei.

„Am făcut literalmente tot ce am putut și am făcut tot ce am putut, mi-am pus toată energia și toată concentrarea, am ajuns la perete și mi-am pus mâna pe perete cât de repede am putut”, a spus Macintosh.

Marchand, care a câștigat sâmbătă titlul de 400 m, a preluat conducerea în brasă și a menținut-o în ultima tură pentru a termina cursa în 1:55.22, în fața americanului Carson Foster și a medaliatei cu bronz japoneze Daya Seto.

Al doilea medaliat cu aur al Canadei, Massey, un număr relativ vechi de 26, a câștigat aurul la 100 m spate la cele două campionate mondiale anterioare și argint la Budapesta.

Nu ai câștigat niciodată o medalie majoră la cea mai scurtă distanță. pb-pmu / dj