decembrie 6, 2022

Campionatele Mondiale de box feminin – Ce ne rezervă Lovlina Borghohen & Co.

Cele mai bune pugiliste din India vor lua parte în următoarele două săptămâni, când Campionatul Mondial de box feminin va începe luni la Istanbul, Turcia.

Medaliata olimpică cu bronz Lovlina Burgohen va conduce contingentul indian în lipsa lui Mary Kom. Mary a renunțat la Campionatele Mondiale și Jocurile Asiatice, acum amânate, pentru a se concentra pe Jocurile Commonwealth. Mary, de șase ori campioană mondială, este cea mai de succes boxeră la Campionatele Mondiale feminine, cu șase medalii de aur, argint și bronz.

Lovlina, în vârstă de 24 de ani, va reveni la boxul competitiv pentru prima dată de când a urcat pe podium la Tokyo. Ea va concura la clasa de 70 de kg deoarece clasa de 69 de kg (la care a câștigat medalia de bronz olimpic) nu mai este în probele IBA.

India se află într-o echipă puternică de 12 membri, care include nume binecunoscute precum fostul campion mondial de juniori Nikat Zarin, medaliatul cu argint la Campionatul Mondial 2014 Saweety Boora și de două ori campioană asiatică Pooja Rani. Echipa indiană vine în formă la turneu după ce a strâns mai multe medalii la memorialul Strandja la începutul lunii februarie și se antrenează la Istanbul din a treia săptămână din aprilie.

Toate privirile sunt pe Lovlina

Lovlina, care își propune să câștige primul ei titlu mondial, se confruntă cu un meci dificil de deschidere împotriva chinezei Taipei Nin Chin Chen. Chen a câștigat aurul la clasa de 69 kg la Thai Open luna trecută, în timp ce Lovlina nu a mai concurat de mai mult de opt luni.

READ  Push Gaming și Superbet ajung la un acord de parteneriat cu România - European Gaming Industry News

Lovlina și Chen au un pic de istorie – ea a învins-o pe boxerul din Taipei Lovlina în drumul ei către titlul mondial la New Delhi în 2018, în timp ce indiana s-a răzbunat câștigând o medalie în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Remiza Lovlinei pare grea și ea se va confrunta cu trei ori campioană națională din Anglia, Cindy Ngamba, dacă o depășește pe Chen.

Interesant este că Lovlina nu se va confrunta cu campioana olimpică Businaz Surminelli, care a învins-o în semifinale la Tokyo, aceasta din urmă coborând la categoria 66 kg.

Lovlina va fi dornică să obțină succesul și să se stabilească drept cea mai bună jucătoare din clasa sa de greutate, deoarece drumul ei către Campionatele Mondiale feminine a fost plin de dramă. Inițial i s-a înmânat un loc automat de către Asociația Indiană de Box, dar campioana mondială de tineret Arundhati Choudhury a făcut o cerere la Înalta Curte din Delhi pentru a protesta împotriva deciziei federației. Instanța i-a dat dreptate și a câștigat o luptă împotriva Lovlinei, pe cea din urmă a fost lideră.

Nikhat în formă nebună

Nikat Zarin (52 kg) își va începe căutarea titlului cu un meci împotriva mexicanului Herrera Alvarez și ar putea înfrunta în optimi de finală lutsaikan Altantsig din Mongolia.

„Aceasta este cea mai specială dintre cele (două medalii), deoarece l-am învins pe medaliatul olimpic (Boss Naz Kakiroglu) în semifinale. Se construiește perfect încrederea atunci când s-au aliniat trei evenimente principale (Campioanele Mondiale, Jocurile Commonwealth și Jocurile Asiatice), ” a spus ea..

READ  Columbus Crew la Clubul Charlotte

Debutul lui Nitu; Pooja la întoarcere

Neto Gangas (48 kg) a avut un moment de neuitat la Memorialul Strandja, în timp ce a smuls aurul la debut, iar tânăra de 21 de ani va aștepta cu nerăbdare să urmeze impulsul la Istanbul.

Ea a spus că a spus: „Vreau să o iau pas cu pas anul acesta. Avem campionate mondiale și vreau să-mi concentrez toată atenția asupra ei și să câștig medalia de aur acolo. Vreau să mă pregătesc și să fac tot ce pot acolo. .” de către Autoritatea pentru Sport din India.

Neto se confruntă cu veterana română Stelota Dutta, de trei ori medaliată cu argint la Campionatul Mondial și de trei ori câștigătoare a Campionatului European. Este interesant de remarcat că Nitu va trebui să se înfrunte cu Mary Kom pentru a câștiga un loc pe lista Jocurilor Indiane din Commonwealth. Dutta și Mary au fost rivale pe termen lung și au învins-o pe română pentru a câștiga al cincilea ei aur consecutiv la Campionatul Mondial de box în 2010.

Pooja Rani (81 kg) a fost nevoită să rateze memorialul Strandja pentru că și-a pierdut tatăl cu doar câteva zile înainte de eveniment. Una dintre cele mai experimentate activiste ale echipei indiene, ea se confruntă cu un test sever în meciul de deschidere împotriva maghiarei Timea Nagy, de două ori medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale.

Manisha Munn (57 kg), care a câștigat medalia de bronz la Campionatele Asiatice din 2019, și Nandini bronzul de la Monumentul Strandja (+81 kg) sunt printre cei patru indieni care au luat premii acasă.

READ  Orange România lansează oferte convergente și integrează serviciul TV - Digital TV Europe

Recordul Indiei la Campionatul Mondial feminin

Indienii au avut multe succese la Campionatele Mondiale de box feminin – 36 de medalii, dintre care nouă de aur, în 11 ediții până acum. Mary, însăși, a câștigat opt ​​dintre acestea. Boxerii indieni au câștigat o medalie de argint (Mango Rani) și trei de bronz (Marie, Lovlina și Jamuna Buru) în ediția anterioară desfășurată în Rusia în 2019. India este a treia țară cu cea mai mare succes la eveniment, cu Rusia (60) și China ( 50) lideri în grup. În această ediție, 84 de țări vor participa la competiție, ceea ce este un record.