martie 29, 2024

Campionatul Mondial IIHF: Marea Britanie 7 România 0

Gazdele au fost frustrate la jumătatea meciului, dar și-au relaxat nervii înscriind de trei ori în patru minute.

O a treia perioadă de patru goluri le-a permis să învingă învingătorii în fața decisivă de vineri.

GB s-a lăudat cu un record de 15-4-1 în întâlnirile cap la cap dintre cele două națiuni la Campionatele Mondiale și Europene și la calificările olimpice înainte de această ultimă întâlnire și a câștigat ultimele nouă întâlniri după o victorie cu 2-0 în fața României în Bratislava. În 1995.

Dar portarul Ben Bounce a calificat victoria cu 3-0 a GB în fața Lituaniei cu 24 de ore mai devreme „cea mai slabă performanță” din ultimii cinci sau șase ani și au fost „lecții de învățat” din asta.

După ce au deschis scorul în două minute în fiecare dintre primele trei meciuri, gazdele au văzut instantaneul lui Sam Rupp, primul efort în poartă, salvat de Zoltan Dok la 2.40.

Şutul lui Liam Kirk a trecut prin pernuţele portarului, dar un stick românesc a îndepărtat pericolul, când Nathanael Halbert a forţat pucul liber.

Șutul din dreapta lui Andre Philippe a trebuit să fie deviat cu bastonul la celălalt capăt al săriturii înainte ca Rob Dowd să le ofere romanilor o cursă clară cu o pasă rătăcită pe propria sa linie albastră.

Când Timur Rasulov a fost la egalitate pentru întârzierea jocului, GB a intrat în powerplay, pucul a fost îndepărtat de pe sticlă în propria sa zonă, iar Halbert a trimis un cronometru direct la primul.

Brett Berlini a fost refuzat de umărul lui Doug, care a făcut o salvare inteligentă cu băț pentru a dejuca o singură dată a lui Kirk la sfârșitul avantajului de bărbat.

READ  Procedura deficitului în exces: Consiliul acceptă recomandarea pentru România

Dar o chemare captivantă a lui Mark Richardson a oferit României un joc de putere propriu la jumătatea perioadei de deschidere, GB-ul scurtat fiind aproape când Ollie Betteridge i-a văzut lovitura de la încheietură deviată dincolo de Rob Lachowicz.

Și Ben Lake a conectat unul din cercul stânga de confruntare de pe blocatorul lui Doak pentru a-i oferi lui GB încă o oportunitate de powerplay împotriva lui Huba Pors.

Bors s-a întors în careu după ce l-a atras pe Josh Waller, iar Kirk a făcut o lovitură de mână peste bară din șansa de la distanță scurtă a lui GB, când scorul era gol la prima pauză.

Repriza a început cu Nielsen trimițând un efort speculativ pe poartă din stânga, în timp ce Bounce și-a înclinat blocatorul peste șutul de la încheietura mâinii lui Alber Salo și l-a dejucat pe Matyas Kovacs cu o altă salvare amendă chiar înainte de 25 de minute.

Halbert a văzut apoi o explozie din linia albastră a lui Toke, dar a fost o mare dezamăgire pentru băieții în albastru, iar Pounce a răspuns bine din nou pentru a împiedica devierea lui Tamas Farkas aproape de plasă, iar apoi Balas Kajbo a făcut o salvare a bâtei.

Când Kirk a atacat din stânga și s-a întors din Toke prin Dowd, Berlini a dus-o acasă, spre uşurarea fanilor britanici.

Un penalty de menținere împotriva lui Yevhen Yemelianenko a pus în curând pe GB pe powerplay și l-au făcut să conteze, deoarece Halbert a făcut o treabă grozavă pentru a-l hrăni pe Kirk, care a lovit partea laterală a liniei albastre și blocatorul său de toke la încheietura mâinii.

GB a marcat trei goluri în patru minute când Josh Tedlow a marcat goluri de la punctul din stânga și Jonathan Phillips, în vârstă de 40 de ani, ia dat căpitanul lui Davey, căpitanul pentru noapte, care a deviat acasă.

READ  Ucraina adâncește Canalul Biestre pe Dunăre, România își exprimă îngrijorarea - EURACTIV.com

Fanii gazdelor au putut respira puțin mai ușor după acel blitz, când tobele ritmice și aplaudatul au început cu seriozitate la sfârșitul perioadei, cu puține strigăte și fără penalty acordat când Waller a fost doborât.

Lake au fost chemați pentru interferență cu un minut rămas pe ceas, dar GB a supraviețuit de fiecare parte a pauzei fără alarmă.

Un singur cronometru al lui Kirk a fost reținut de Toke, în timp ce gazdele au revenit la putere maximă, în timp ce lovitura de la încheietura mâinii lui Phillips a sărit pe tampoane înainte ca Betteridge să eșueze de la mică distanță.

Și GB a obținut al patrulea când Evan Mossey a înconjurat poarta și Curran a aruncat pucul înapoi către Toke pentru ca Curran să-l transforme în plasă.

Doug a făcut o salvare reflexă bună pentru a-l respinge pe Betteridge, în timp ce GB a apăsat pentru mai multe goluri și au făcut 5-0 când Sam Rupp a transformat minunatul flux încrucișat al lui Rob Lachowicz, când Rasulov a sărit peste pentru hooking.

După ce Vladislav Deimrieux a fost chemat pentru un pas asupra lui Davy Phillips, lui Edouard Cassaneu i s-a refuzat o respingere de la o pasă a lui Phillips la o pauză de 2 la 1, cu șase minute de joc, înainte ca GB să intre pe un nou powerplay.

Berlini și Ben O’Connor s-au combinat pentru a adăuga o al șaselea, când Mossy a sărit pe un puc liber de sub Toke, înainte ca Waller să transforme pasa lui Rupp după 84 de secunde pentru un șapte genial.

Scor
Prima perioada
Penalties: Rasulov (R) întârziere 6.01; Richardson (GB) Hook 10.15; Porsche (R) Slash 12.18; Cârlig Porsche (R) 17.55.

READ  Echipa de fotbal masculin U-17 a Estoniei a ieșit din Euro după ce a pierdut în fața României știri