aprilie 25, 2024

Căpitanul Italiei este prea fierbinte pentru România

Thomas Larkin a fost eroul hat-trick-ului pentru Italia, când echipa lui Mike Keenan și-a deschis campania în Grupa IA cu o victorie cu 6-2 în fața României. Fundașul în vârstă de 32 de ani a marcat patru goluri în 44 de apariții competitive pentru Italia, dar a marcat de două ori în prima repriză.

„A fost bine, evident, dar a fost surprinzător și pentru mine”, a spus Larkin râzând după meci. „Dar lucrul important pentru noi sunt cele trei puncte. A fost un început solid și am jucat bine ca echipă.”

Între timp, România a amenințat cu curaj cu replică, retrăgând două goluri înapoi de fiecare parte a pauzei secunde. Dar Italia a fost întotdeauna prea puternică pentru adversarul lor și s-a asigurat că nu va exista o dramă târzie.

Larkin a marcat în 59 de secunde. Atacantul Luca Frigo a făcut o pasă întinsă, iar colegul său defensiv a strâns pucul la linia albastră înainte de a-l pune în spatele lui Patrick Polk în plasa românească, o piesă care a fost o inversare de rol.

Frigo a continuat să pună probleme României, iar munca sa în spatele fileului a creat o mare oportunitate pentru Marco Zanetti. De data aceasta, Kohli a făcut o salvare strălucitoare pentru a le refuza italienilor o secundă. Cu toate acestea, rezistența nu a durat mult. La 7:55, Larkin a primit al doilea cu un punct prin trafic. Polc a răspuns cu o salvare mare pentru a opri o singură dată a lui Frigo.

„Cred că [Larkin] Ar trebui să joace mai des pentru echipa națională, ar putea înscrie mai multe goluri”, a glumit Frigo. „Este un tip grozav pe gheață și în afara ei și a meritat acele goluri în seara asta”.

Prima perioadă a fost confortabilă pentru Italia, iar a doua a urmat un model similar. Un alt apărător, Phil Pietroniro, a stabilit cel de-al treilea gol când a luptat din colț și l-a pus pe Pascal Brunner pentru o mână de pe fața lui Polk care a fulgerat peste mănușa lui Polk. La mai puțin de un minut mai târziu, Daniel Tedesco l-a întors pe Hoopa Bors înăuntru și a înclinat un șut mic printre padurile portarului pentru a face 4-0. Angelo Miceli a sosit exact la timp pentru a aplica tușul final și jocul nu a fost la îndemâna României.

Italia a fost pe țintă după o victorie cu 7-0 în fața Poloniei în jocul de deschidere. Dar România a fost hotărâtă să ia ceva din întâlnire și a urcat pe tabela de marcaj în repriza secundă. Abordarea la timp a lui Pietroneiro a oprit evoluția timpurie a lui Mircea Constantin, dar l-a lăsat pe fundaș la pământ, când românul a dat colțul și a recuperat o alimentație superbă pentru Zsombor Molnar pentru a-l bate departe de Slomp.

Erau mai multe de venit din afară. În minutul 48, Balas Pieters a trimis o pasă prin gheața centrală și l-a eliberat pe Matyas Kovacs în interiorul zonei italiene. În ciuda eforturilor lui Enrico Miglioranzi de a bloca un șut, Kovacs a încheiat jocul și a trecut cu 2-4.

„Știm că nu va fi un joc ușor”, a adăugat Frigo. „România a muncit foarte mult. Dar ne-am jucat jocul, ne-am concentrat pe proces și asta ne-a determinat”.

Dintr-o dată, cel defavorizat a început să creadă. Un alt turnover italian l-a invitat pe Molnar să facă o lovitură, pe care Fazio l-a deviat peste pahar.

READ  Retailerul grec de jucării Jumbo amână lansarea magazinului online românesc pentru 2022

Dar lupta a fost oprită când al doilea joc al lui Miceli a făcut 5 pentru italieni. Din nou, Tedesco a fost furnizorul, iar feedul său l-a invitat pe Miceli să tragă acasă dintre semnele hash, spre frustrarea lui Polc.

Larkin încă a avut timp să apuce acel hat trick, pucul sa întors la el în punctul central și a tras prin trafic pentru a ajunge la șase.