aprilie 20, 2024

Ce am învățat: Columbus Crew vs New York Red Bulls

Marți seara a fost o seară bună pentru echipajul Columbus. Negrii și aurii au obținut trei puncte importante după ce au câștigat cu 2-1 peste New York Red Bulls La Lower.com Field. Darlington Nagby și Miguel Perry au marcat golurile din repriza a doua în ceea ce ar putea fi o victorie pentru a schimba valul sezonului.

Meciul a urmat un model similar observat în cea mai mare parte a anului 2021, incluzând o primă repriză slabă urmată de o luptă puternică și chiar o revenire în a doua repriză. Revenirea a făcut parte din povestea deținătorului titlului Cupei MLS, cu 11 puncte câștigate din pozițiile pierdute. Anul a cunoscut, de asemenea, apariția unor tineri jucători interesanți în capitala Ohio.

Iată ce am aflat din victoria echipajului marți seară.

Miguel Perry merită o prelungire în Columbus

Perry a făcut destul în 2021 pentru a rămâne aici. Atacantul în vârstă de 23 de ani, născut în Barcelona, ​​este acum un popular campion al Columbus Crew. Perry a ieșit de pe bancă în minutul 70 și a marcat golul victoriei în 88. A fost cel de-al cincilea gol al sezonului care l-a ales pe Crew în prima rundă a MLS SuperDraft în 2020 și al patrulea său în deplasare de pe bancă. Golurile lui Perry au fost toate în efortul de revenire, deoarece patru goluri au contribuit la câștigarea punctelor echipei.

Cu ultimele două goluri marcate de atacant în plasă, el și-a arătat calmul în suprafața de pedeapsă după anii săi și un simț înțeles pentru următoarele lovituri. În afara terenului, antrenorul principal Caleb Porter a spus că absoarbe și învață de la antrenori și jucători. Dorința lui de a asculta ca un jucător tânăr l-a făcut și mai bun și el este atacantul de rezervă pentru echipa pe care echipa o căuta.

READ  Se pare că Simona Halep încheie colaborarea cu antrenorii după dezastrul de la Australian Open 2022

Sigur, Perry mai are mult de făcut pentru a deveni un atacator principal în MLS. Cu abilitatea sa de a înscrie goluri și atitudinea sa pozitivă la antrenament, el ar putea fi cel mai bun jucător cheie din echipă. Fiind al doilea cel mai mare marcator din Columb, el merită un loc pe lista 2022 și nu numai.

Alexandru Matan este un jucător influent

În timp ce Perry a fost laudat ca tânăr marcator, românul Alexandru Matan merită meritul de tânăr jucător de pe lista Black & Gold. Tânărul de 22 de ani a fost semnat de The Crew iarna trecută ca o viitoare piesă de jucat pe aripă sau chiar ca mijlocaș atacant. Impactul lui Matan asupra ofensivei echipajului a fost vital pentru a menține această echipă în goana playoff-ului.

Pe bancă în ultimele săptămâni, Matan a fost un punct luminos pentru driblinguri agresive în atacul echipajului cu mișcare lentă. Marți, el a intrat în minutul 60 și a făcut parte din ambele goluri. Pentru primul gol, Matan a fugit direct în apărarea Red Bulls și a lovit ținta cu o lovitură de cap a lui Nagby. În cel de-al doilea gol, Matan a primit mingea într-un spațiu deschis după un potențial fault. În loc să se uite la arbitru pentru fluierul meciului, a continuat să alerge și a început jocul care s-a încheiat cu câștigarea lui Perry.

Marți seara nu a fost singura dată când l-am văzut pe Matan făcând aceste lucruri. În Iad este victoria Realului Derby din august, el a intrat în apărarea lui FC Cincinnati pentru a ajuta la realizarea celor două goluri. În alte meciuri în care echipajul nu a obținut un rezultat, Matan a avut efect. Porter a spus că cheia lui Matan este să joace așa cum o face de pe bancă timp de 90 de minute.

READ  Tatăl lui Ranger Star are o mașină de lux strălucitoare proiectată în onoarea lui

În ceea ce a fost o cursă grea pentru această echipă de la sfârșitul lunii iulie, Perry și Matan au respirat aer proaspăt. Ei sunt viitorul și îl arată în prezent.

Prima repriză încă nu este suficientă

Acum, victoria este excelentă pentru negru și aur, dar trebuie să fim realiști. Prima jumătate a zilei de marți a fost din nou neinspirată din partea echipajului și Porter știa asta. Într-o discuție la pauză despre Bally Sports, el a spus că jucătorii săi arătau ca „un cerb în faruri”, după o accidentare timpurie a extremului Pedro Santos. După meci, el a spus presei că și-a urmărit echipa în vestiar la pauză.

Pare rezonabil. Echipa părea că a pierdut mult cu un atac cu mișcare lentă predispus la haos în spate. În primul moment al meciului, Santos s-a lovit la cap cu Kyle Duncan și jucătorii Columbus au înghețat după aceea. Din păcate, discuția din prima jumătate a lui Porter a ajuns la începuturile sale și la alternativele sale. Rezultatul final a fost victoria echipajului în a doua jumătate pe care Porter vrea să o „cloneze” în viitor.

În ultimele 10 jocuri, Columb a căzut în prima repriză în șapte ocazii. Din cele 29 de goluri marcate de această echipă, doar 10 au marcat în primele 45 de minute. Negrul și aurul trebuie să obțină prima repriză în jocuri la fel de bine, dacă nu chiar mai bine decât a doua repriză.