aprilie 25, 2024

Chelsea revine: golul târziu al lui Fofana îl sperie pe Milan

Chelsea se întoarce: golul târziu al lui Fofana îl sperie pe Milan: După ce portarul AC Milan nu a reușit să înscrie o lovitură de colț, Chelsea a trecut în avantaj. Spre sfârșitul primei reprize, Fofana a marcat un alt gol după o luptă între jucătorii lui Chelsea și Milan, care încercau să lupte pentru posesia mingii.

Chelsea a marcat o victorie dominantă cu trei goluri într-un meci împotriva lui AC Milan. Vedeta lui Chelsea este Wesley Fofana și antrenorul lui Chelsea Antonio Conte.

Chelsea a pierdut cu 1-0 cu Dinamo Zagreb, dar a remizat și cu 1-1 acasă cu Salzburg. În primele două meciuri din Grupa E, echipa noastră are doar patru puncte și este la egalitate de puncte cu Milan – care a învins până acum cele două echipe din grupă cu scorul de 4-0.

Formația italiană va trebui să găsească mai mult decât a arătat la Londra dacă plănuiește să iasă din faza grupelor pentru prima dată din 2014.

Chelsea a jucat greu tot timpul, a terminat clinic. Echipa și-a recăpătat încrederea după un start lent. Sunt încă departe de echipa care a câștigat cupa în 2021, dar acum sunt mai aproape decât au fost după primele meciuri.

Blues a trebuit să găsească o modalitate de a câștiga jocul de miercuri, dar treptat au început să-și exercite controlul. Mason Mount a făcut un efort care a mers prea departe și Thiago Silva, cu două capete, s-a apropiat de colțuri.

Ghana nu a putut gasi cale de a trece de portarul roman pana cand Fofana a introdus linistit mingea in plasa dupa o bruma care a urmat in minutul 24.

READ  Judo: primul campion din Rotterdam

Milan a trecut prin multe runde lungi în prima jumătate a jocului, dar nu au fost foarte sistematici și nu și-au creat ocazii semnificative. A fost doar o șansă grozavă de șut pentru Milan în minutul 45, deoarece Rade Krunic a tras de la 30 de metri, dar Ben Chilwell a blocat.

În minutul 56 al meciului, fostul fundaș al lui Chelsea, Fikayo Tomori, nu a reușit să-i taie centrarea lui James în apropierea barei, iar Aubameyang a avut o sarcină simplă să o ghideze acasă.

La cinci minute de la acțiunea anterioară, James a intrat cu o pasă a lui Raheem Sterling și a marcat un șut de neoprit. Milan a reacționat prost față de Chelsea pe tot parcursul reprizei secunde, abia punând apărarea echipei sub presiune sau amenințarea unui gol.

Singurul dezavantaj pentru Chelsea a fost accidentarea lui Wesley Fofana, care a părăsit terenul în cârje și genunchi. Managerul a spus că va trebui să-l scaneze mâine, dar nu e nimic de raportat momentan.

CITEȘTE MAI MULT: Chelsea îl devansează pe AC Milan în Liga Campionilor pentru a reaprinde era Graham Potter.