aprilie 16, 2024

Cirstea o uimește pe Sabalenka și ajunge în semifinalele de la Miami Open

29 martie (Reuters) – Românca fără cap de serie Sorana Cîrstea a câștigat miercuri cea mai mare victorie din cariera ei cu o victorie cu 6-4, 6-4 în fața Australian Open și a campioanei numărul doi mondial de tenis, Aryna Sabalenka, pentru a ajunge miercuri în semifinalele de la Miami Open.

Cîrstea, care încă nu a renunțat la un set la Miami și este ultimul jucător fără cap de serie din tragere la sorți, a făcut o performanță uluitoare în timp ce a valorificat câteva greșeli duble bruște pentru a deveni doar a treia persoană care a învins-o pe Sabalenka în acest an.

Odată cu victoria, Cîrstea, în vârstă de 32 de ani, a ajuns la a doua semifinală WTA 1000 la aproape 10 ani după ce a ajuns pe locul 1.

„Sunt puțin fără cuvinte”, a spus numărul 74 mondial Cirstia. „Am ieșit știind că va fi un meci foarte greu.

„Ariana lovește foarte tare, așa că am știut că trebuie să mă țin și sunt foarte fericită de performanța mea de astăzi și neașteptat să fiu sinceră”.

Servind pentru meci, Cîrstea a rămas în urmă cu 0-30 și apoi și-a menținut terenul în timp ce a salvat două puncte de break înainte de a pecetlui în cele din urmă victoria când Sabalenka a servit un forehand lung.

Cîrstea a spart deschiderea meciului, dar Sabalenka a pierdut doar trei puncte în următoarele trei jocuri înainte de a o sparge pe româncă și a egalat la 4-4.

Dar Cirstea, un Miami proaspăt sosit în drum spre sferturile de finală de la Indian Wells, a rezistat puterii lui Sabalenka și a spart imediat înainte de a închide primul set în mod emfatic cu o lovitură de cap.

Românca a spart la începutul setului doi când Sabalenka a făcut dublă greșeală la 30-40 și apoi a rezistat pentru un avans de 2-0, dar belarusa a ridicat pentru scurt timp căldura și a părut să-și găsească drumul înainte de a scăpa.

Sabalenka, vicecampiona de la Indian Wells, a ratat un punct de pauză în timp ce conducea cu 3-2 și apoi a greșit dublă în timp ce se confrunta cu un punct de pauză în meciul următor, Kirst a condus cu 4-3 și nu a privit niciodată înapoi.

Ea se va confrunta în semifinale cu cea de-a 15-a cap de serie a Cehiei Petra Kvitova sau cea de-a 18-a cap de serie a Rusiei Ekaterina Alexandrova.

La bărbați, o întârziere de două ore de ploaie la mijlocul meciului nu l-a dezamăgit pe sfârâitul Yannick Sinner, care l-a învins pe finlandezul Emil Rossovori cu 6-3, 6-1 într-un sfert de finală unilateral.

Al 10-lea cap de serie italian a spart un backhand pentru a lua primul set și a aruncat de acolo pentru a-și îmbunătăți cariera cu 5-0 împotriva lui Russofori.

„Am jucat bine astăzi, dar am câștigat punctele importante”, a spus Sinner.

„Nu este niciodată ușor când ești treaz și ești întrerupt, dar m-am întors și am jucat bine”.

READ  Exclusiv: Faceți cunoștință cu Roman „Mister KO”

Ploaia a umbrit meciurile rămase de miercuri, inclusiv prima întâlnire dintre numărul unu mondial și campionul în curs Carlos Alcaraz și americanul Taylor Fritz. Meciul respectiv va avea loc în sesiunea de joi seara, dacă vremea o permite.