aprilie 20, 2024

Croația a copleșit Turcia, Elveția a copleșit Israelul, iar România a învins Belarus

Croația, semifinalistă la Cupa Mondială, și-a început campania în Grupa D cu o victorie accentuată cu 2-0 în Turcia, după un egal cu Țara Galilor.

Mijlocașul lui Chelsea, Mateo Kovacic, a marcat o dublă în prima repriză, două goluri venite de la pase decisive pentru Mario Basalic.

Croația este egală la patru puncte cu Țara Galilor, după ce echipa lui Rob Page a învins Letonia cu 1-0 pentru prima victorie de la retragerea lui Gareth Bale.

În minutul 41, atacantul Kiefer Moore a marcat cu capul golul victoriei pentru o echipă dominantă din Țara Galilor.

Citeşte mai mult Calificări la UEFA Euro 2024: duta de Scott McTominay determină Scoția să șocheze victoria cu 2-0 în fața Spaniei

Elveția a câștigat două victorii din două meciuri din Grupa I, cu o victorie confortabilă cu 3-0 în fața Israelului.

Golurile lui Ruben Vargas, Zegi Amdoni și Silvan Wittmer i-au ajutat pe elvețieni să învingă Belarus cu 5-0.

De asemenea, România s-a lăudat cu un record de 100% în grupă după ce a învins Belarus cu 2-1, în timp ce Kosovo a luat două puncte din tot atâtea meciuri după un egal 1-1 cu Andorra.

În celălalt meci din Grupa A de la Batumi, Georgia a remizat 1-1 cu Norvegia.

Scandinavii au luat conducerea în minutul 15 prin Alexander Zorloth, care l-a înlocuit pe accidentatul Olanda.

Dar atacantul de la Mets Georges Mikadodze a egalat la ora pentru a se asigura că Georgia nu și-a început căutarea de a se califica la primul turneu major cu o pierdere.

„Ar fi fost mai rău dacă nu am fi stat aici și nu am fi creat șanse. Am avut niște oportunități incredibile astăzi. Asta e viața”, a spus antrenorul norvegian Stal Solbakken.