aprilie 24, 2024

Danielle Collins o învinge pe Simona Halep la Italian Open, primul set epic în 82 de minute se dovedește cheie

Danielle Collins a avansat în optimile de finală de la Italian Open după ce a venit dintr-o întâlnire dificilă cu Simona Halep.

Fanii Romei Pietrangeli au fost tratați cu un răsfăț de seară ca un prim set dramatic care a durat 82 de minute – care a inclus șase pauze impresionante de la serviciu – și au văzut meciul echilibrat într-o direcție și apoi în alta.

În cele din urmă, Collins a luat-o cu o extensie de ambreiaj – a câștigat 11 din ultimele 12 puncte de set – și impulsul meciului a fost întotdeauna în favoarea ei după aceea.

Asociația de tenis feminin din Roma

Goff prelungește seria de înfrângeri a lui Kerber, deoarece Fernandez și Halep avansează și ele la Roma

09.05.2022 ora 20:52

Pentru Halep, campioana 2020 la eveniment, va fi o modalitate frustrantă de a-și pune capăt perioadei în capitala Italiei, în timp ce își continuă călătoria către o formă fizică maximă după ce a petrecut mai mult de o lună în afara turneului WTA cu o accidentare la picior la Indian Wells în Martie.

Cumva, a fost o surpriză faptul că primul set a durat atât de mult să se termine, Collins a învins 36 de câștigători la 12 Halep.

Prin urmare, tânărul de 30 de ani a fost frustrat să ofere un afișaj relativ mediocru în acest schimb de focuri, pierzând-o cu 7-1 în timp ce Collins și-a făcut treptele.

Al doilea set a fost întotdeauna o sarcină dificilă din punct de vedere psihologic pentru Halep, care a căzut la 4-0 în timp rapid. Românca – aflată acum sub tutela antrenorului Serenei Williams, Patrick Muratoglu – a făcut o ripostă pentru a reveni la 5-3, dar Collins a reușit să treacă.

READ  Slinger intră pe piața de tenis din România cu un nou acord de distribuție

Collins o va înfrunta în optimile de finală cu americanca Amanda Anisimova și ar putea fi un alt sfert de finală pentru America după aceea, în timp ce câștigătoarea se pregătește să o înfrunte pe Jessica Pegula sau bielorusa Arina Sabalenka.

– – –

Transmiteți în direct și la cerere Openul Francez din 2022 Descoperă +.

ATP Madrid

Sprintul frenetic al lui Nadal pentru a vedea Realul învingând City după victoria sa – Madrid Open Diary

05.05.2022 la ora 07:54