aprilie 16, 2024

De cinci ori campioana mondială Adeline Gray ajunge la meciul cu medalia de aur – NBC Boston

Femei 76 kg

De cinci ori campion mondial Adeline Grey Din Statele Unite vor lupta pentru medalia de aur

Gray a învins Tunisia Zaineb Sghaier 5-0 în optimile de finală 16 și apoi a învins Turcia Yasmine Adar 3-1 în sferturile de finală.

Apoi am oprit o provocare puternică din pachetul surpriză Iberian Kizzy Med Kârgâzstanul în semifinale 3-2 și va înfrunta Germania Allen Rotter Fokin Luni devreme în jocul cu medalia de aur.

2016 medaliat cu aur Erica Webb din Canada a pierdut în prima rundă.

Grey, în vârstă de 30 de ani, a intrat în Rio 2016 sperând să devină prima americană care a câștigat aurul la lupte, dar s-a retras în sferturile de finală împotriva Belarusului. Vasilisa Marzaliuk.

Helen Maroulis În schimb, ar deveni prima femeie americană care a câștigat o medalie de aur la lupte.

Marzaliuk nu va mai fi pe drum de data aceasta, deoarece a căzut în fața germanului Focken în primul său meci.

Greco-romană 60 kg și 130 kg

Cel mai greu și cel mai ușor a fost primul în lupta greco-romană, permițându-i olimpianului să obțină ultimul aspect al vedetei cubaneze. Megan Lopez În plus față de revanșa pentru meciul cu medalia de aur 2016 la categoria 130 kg.

Lopez, în vârstă de 38 de ani, a câștigat aurul în ultimele trei olimpiade și va lupta din nou pentru Georgia Jacob Kagaya În vârful podiumului după ce a câștigat trei meciuri duminică la Tokyo.

După căderea Iranului Amin Mirzazadeh si romania Allen Aleksock Sorario, Lopez a câștigat meciul semifinalei finalei de la Rio. Cubanezul învinge Turcia Reda Kayal Într-un mod decisiv, uneori părea să-și etaleze superioritatea neclintită.

READ  Știri de tenis 2021, valoare netă a ionului tiriac, lista celor mai bogați sportivi, roger federer

În ceea ce privește grupul de 60 kg, ea este luptătoarea americană Eldar Hafouf A fost o cravată nefericită pentru un bărbat care s-a calificat la meciul cu medalia de aur. Luis Orta Învinge-l pe Hafizov cu 5-0 înainte de a avea grijă de Republica China și de opoziția română în drum spre o întâlnire cu Japonia Kenichiro Fumita.