aprilie 19, 2024

Duplantis a doborât recordul mondial la atletism

Eugene, Oregon: Armand „Mondo” Duplantis a încheiat duminică Campionatele Mondiale IAAF de la Eugene într-o manieră uluitoare, stabilind un nou record mondial de sărituri cu prăjini cu ultimul capitol al evenimentului său de atletism de 10 zile.

Rezultatul final emoționant nu ar fi putut fi cea mai bună scriere a primelor campionate mondiale care au avut loc pe pământ american – în afară de faptul că Duplantis, născut și crescut în SUA, a purtat galbenul și albastrul Suediei și nu a reprezentat vedetele și campionatele. . benzi.

Pe măsură ce aura furioasă a curselor frenetice de ștafetă de 4x400m câștigate de bărbați și femei americani s-a stins, toate privirile s-au întors spre Duplantis.

Iar suedezul de 22 de ani nu a dezamăgit, navigând cu ușurință peste 6,21 m pentru a doua oară exclusă.

Mulțimea aglomerată și zbuciumată de la Hayward Field a izbucnit când Duplantis a pornit să-și vadă tatăl și antrenorul Greg și a pus un sărut smuls pe buzele iubitei lui Desire Inglaander.

„Este grozav, nu mă pot plânge!” a spus Duplantis, a cărui notă nouă a depășit cu un centimetru cel mai bun set anterior, când a câștigat aurul la Campionatele Mondiale în sală de la Belgrad în martie.

Acesta a fost al cincilea record mondial și al treilea anul acesta.

„De fapt, nu m-am gândit prea mult la album astăzi”, a spus el.

„De obicei, este întotdeauna undeva în mintea mea, dar astăzi, am fost foarte concentrat pe câștig și îmi doream foarte mult să câștig aurul. A fost medalia pe care am pierdut-o.

„Așa că, când eram la acea altitudine, parcă totul s-a adunat și s-a întâmplat de acolo”.

READ  Enel din Italia vinde active românești către PPC din Grecia pentru 1,3 miliarde de dolari

Nigerianul puțin cunoscut Toby Amosan a furat mai devreme spectacolul cu două alergări electrice în drum spre aur în proba de 100 m garduri.

În primul eveniment dintr-o seară plină de piste, oamenii abia au avut șansa să se așeze cu suc și floricele de porumb înainte ca Amosan să stabilească un nou record mondial de 12,12 secunde în semifinale.

Când s-a întors pe pistă mai târziu în sesiune, nigeriana a ieșit în fugă pentru victorie în 12,06 secunde, deși un vânt din spate de 2,5 metri pe secundă a însemnat că nu va cădea în noile cărți de recorduri.

„Scopul a fost să ieșim și să câștigăm acea medalie de aur”, a spus Amosan, care a terminat în fața lui Brittany Anderson din Jamaica și a campioanei olimpica Yasmine Camacho Quinn din Puerto Rico.

„Cred în abilitățile mele, dar nu mă așteptam la un record mondial în aceste turnee.”

Americanul Athing Mu a fost la înălțimea hype-ului său adăugând titlul mondial de 800 m coroanei sale olimpice.

Mo, încă în vârstă de doar 20 de ani, a fost forțat să sape adânc pentru a-l respinge pe concurentul britanic Kelly Hodgkinson într-o luptă palpitantă direct în finală, înainte de a câștiga medalia de aur mondială în 1 minut și 56,30 secunde.

„Sunt bucuros că am ajuns la linie pentru a termina cursa și, din fericire, am câștigat aurul”, a spus Mo.

O altă medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo de anul trecut, Mallika Mihambo, a câștigat o medalie mult așteptată pentru Germania, păstrându-și titlul mondial de sărituri în lungime.

Dar ugandeanul Joshua Cheptegei s-a împiedicat la 5000 de metri, câștigat convingător de norvegianul Jacob Ingbrigtsen, care și-a revenit după dezamăgirea sa cu argintul la 1500 de metri.

READ  Sports Digest: Northeastern avansează la victoria cu 5-0 asupra hocheiului masculin Umine

„Nu am vrut să termin cu inamicul”, a spus Ingebrigtsen. „Am vrut să demonstrez că sunt un alergător mai bun decât restul băieților.

„A fost o cursă grozavă. Am alergat, aveam nevoie de ea. M-am simțit foarte bine astăzi, dar 5 km este foarte greu.”

În absența campionului olimpic canadian Damien Warner din cauza unei accidentări, francezul Kevin Mayer a profitat de ocazie pentru a câștiga a doua sa medalie de aur la decatlonul mondial.

Mayer a marcat 8.816 puncte după 10 competiții majore pe parcursul a două zile pentru a urma precedentul aur mondial din 2017 la Londra.

Statele Unite și-au consolidat locul în fruntea tabelului de medalii cu un record de 33 în campionatul mondial (13 de aur, nouă de argint, 11 de bronz) și au confirmat victorii în fiecare dintre finalele de ștafetă 4x400m, spre deliciul mulțimii partizane.

Puterea în profunzime l-a văzut pe medaliatul cu aur Sidney McLaughlin să participe la 400 m garduri, iar piciorul câștigător de 400 m Michael Norman să participe la quad masculin.

Victoria feminină a însemnat că Allison Felix, acum retrasă, a luat acasă 20 de medalii mondiale, deoarece a fost membră a echipei care a concurat în playoff-urile de sâmbătă.