aprilie 20, 2024

Echipa de fotbal masculin U-17 a Estoniei a ieșit din Euro după ce a pierdut în fața României știri

Echipa de fotbal masculin U-17 a Estoniei a ieșit din Euro după ce a pierdut în fața României  știri

Echipa de fotbal masculin sub 17 ani a Estoniei a renunțat la Campionatul European după ce a pierdut toate cele trei meciuri din turul de calificare. În ultimul lor meci de calificare, echipa Estoniei a preluat conducerea după 9 minute și în cele din urmă a pierdut cu 4–2 împotriva României.

J.K. Fundașul Tabasalu, Siquard Suppi, a spart jocul pentru Estonia în minutul nouă împotriva României, interagul gazdelor Celta Vigo, Iannis Tarba, marcând de două ori în minutele 25 și 34. Atacantul FCV Farul, David Baguraru, a adăugat un al treilea la pauză pentru a pune România în control.

Cu toate acestea, Estonia a început repriza a doua cu strălucire. Mijlocașul FC Tallinn Maksim Kalimulin a retras trei minute după pauză pentru a oferi Estoniei o șansă reală.

Cu echipa estonă încă urmărind egalarea, Karel Lepsalu de la Nõmme United a primit ordine pentru o a doua abatere, care poate fi rezervată în minutul 83. Cinci minute mai târziu, Alin Cocos de la FCV Farul a marcat pe locul patru pentru România, punând jocul dincolo de Estonia și asigurând cele trei puncte.

A fost a treia înfrângere a Estoniei în timpul calificărilor pentru Campionatul European masculin sub 17 ani, iar echipa nu va avansa în următoarea rundă „de elită”. Estonia a deschis campania cu o înfrângere cu 4-1 în fața Belgiei, urmată de o înfrângere cu 8-0 împotriva Danemarcei.

Victoria a fost suficientă pentru ca România să termine pe locul trei în grupă, ceea ce înseamnă că a ratat turul de elită.

Urmați mesajele ERR Facebook Și Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!